Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PKP PLK rozstrzygnęły gigantyczny przetarg. 2,3 mld zł trafi do czterech firm

PKP PLK rozstrzygnęły gigantyczny przetarg. 2,3 mld zł trafi do czterech firm

Na liniach kolejowych o długości 13,6 tys. km wdrożony będzie system sterowania ruchem. Koszt to 2,3 mld zł Fot. Marek BAZAK/ EastNews
Na liniach kolejowych o długości 13,6 tys. km wdrożony będzie system sterowania ruchem. Koszt to 2,3 mld zł

PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły prowadzone od września 2015 roku postępowanie na wdrożenie Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym na 13,6 tys. km linii kolejowych. Chętnych do wzięcia udziału w przetargu było 18 podmiotów. Wygrało konsorcjum Nokii z trzema polskimi firmami: Wasko, Pozbud i Herkules. Trafi do nich łącznie 2,3 mld zł.

Teraz wybuduje one infrastrukturę GSM-R, która jest dedykowanym dla kolei systemem bezprzewodowej łączności cyfrowej. To jeden z dwóch kluczowych elementów Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym (ERTMS).

Bazując na standardzie telefonii komórkowej GSM, system zapewniać ma m.in. łączność głosową między pracownikami, odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu - dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami czy obsługą techniczną. Jest też środkiem transmisyjnym dla systemu ETCS - Europejskiego Systemu Sterowania Jazdą Pociągu.

Nowy rozkład PKP. Pasażerów czekają utrudnienia


Cena oferty złożonej przez konsorcjum wynosiła 2 268 mln zł netto (2 789 mln zł brutto), z czego na SPC-1 - spółkę zależną Wasko - przypada 22 proc. kwoty netto, czyli około 500 mln zł, na SPC-2 - spółkę zależną Pozbudu - przypada 31,77 proc., czyli około 720 mln zł, a na SPC-3 - spółkę zależną Herkulesa - około 300 mln zł netto.

Pozostała część, czyli 23 proc. kwoty przetargu (około 520 mln zł), przypada na Nokia Solutions and Networks.

Notowania giełdowe biorących udział w projekcie polskich spółek poszły w górę. Wasko o godz. 16:00 rośnie o 10 proc., Pozbud o 16 proc. Najmniej zyskuje Herkules (+1,1 proc.).

Notowania akcji Wasko, Pozbudu i Herkulesa w czwartek

Wasko - spółka z branży IT - świadczy kompleksowe usługi informatyczne i integracyjne oraz serwisowe. Akcje spółki zadebiutowały na GPW w 2001 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 209 mln zł w 2016 r.

Pozbud T&R specjalizuje się w produkcji okien, drzwi, jak również w świadczeniu kompleksowych usług budowlanych. W 2013 r. grupa poszerzyła działalność o produkcję litych podłóg drewnianych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2008 r.

Herkules jest dostawcą usług sprzętowych w zakresie wynajmu urządzeń dźwigowych oraz realizacji transportu ponadgabarytowego. Świadczy również usługi budowlano-montażowe związane z wznoszeniem obiektów kubaturowych, farm wiatrowych oraz realizuje obiekty telekomunikacyjne i energetyczne. W 2015 r. spółka miała 155,7 mln zł skonsolidowanych przychodów.

przetarg, was, poz, pkp plk, ertms, hrs, europejski system sterowania ruchem kolejowym
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
to jakis żart?
2017-12-07 23:06
Pozbud T&R specjalizuje się w produkcji okien, drzwi
MMk
2017-12-07 22:08
A tory rozebrali...
Typ spode łba
2017-10-26 17:49
Fotka na głównej z Australii. To tam stosują takie mocowania.