Notowania

Płaca minimalna w 2017 r. wyniesie 2000 zł. Jest projekt rozporządzenia

Płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie 2000 zł, czyli będzie o 150 zł wyższa, niż obecnie. Rząd przygotował już odpowiedni projekt rozporządzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Gzell/PAP)
Premier Beata Szydło i minister rodziny Elżbieta Rafalska

Rząd szacuje, że na podniesieniu płacy minimalnej skorzysta około dwóch milionów Polaków, zarabiających obecnie około 2 tys. zł brutto. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia, rząd ocenia, że koszty pracy związane z wypłatą wynagrodzeń wzrosną. Jednocześnie ministrowie są przekonani, że sytuacja na rynku pracy jest na tyle "optymistyczna", a prognozy dla polskiej gospodarki na tyle dobre, że płacę minimalną można podnieść. Warto przypomnieć, że rząd zakłada, że wzrost PKB w przyszłym roku osiągnie 3,9 proc., a inflacja wyniesie 1,3 proc.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę to 1850 zł miesięcznie. Zgodnie z prawem, w przyszłym roku powinno wynieść przynajmniej 1862 zł - z ustawy wynika, że przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku musi wzrastać w stopniu nie niższym, niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen. Rząd jednak podbił stawkę.

Proponowana przez rząd wysokość płacy minimalnej nie jest niespodzianką, ponieważ premier Beata Szydło już w czerwcu zapowiadała, że rząd chce by wyniosła 2 tys. zł. - W Polsce jest sytuacja, w której rozwarstwienie następuje bardzo szybko, są grupy bardzo dobrze zarabiające, rośnie średnie wynagrodzenie, (...) ale jest ogromna ilość tych pracowników, którzy mają bardzo niskie wynagrodzenia, którzy za otrzymywane wynagrodzenia nie są w stanie utrzymać rodziny - mówiła wtedy premier.

Pomysł tak dużego podniesienia płacy minimalnej skrytykowała zrzeszająca pracodawców Konfederacja Lewiatan. - Tak wysoki wzrost płacy minimalnej może być bardzo niekorzystny dla mikrofirm, które są zwykle mniej efektywne, a średnie wynagrodzenie w nich niewiele przekracza 50 proc. płacy w dużych firmach, a jednocześnie jest tylko trochę wyższe niż płaca minimalna. Dla 96 proc. mikrofirm wysoka podwyżka płacy minimalnej będzie problemem i skłoni przynajmniej część z nich do przejścia do szarej strefy – komentowała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji.

Lewiatan prognozuje, że najbardziej podwyżkę odczują firmy prowadzące działalność hotelarską, gastronomiczną, handlową czy utrzymania czystości.

Zobacz też: Zarabiają grosze, a warunki ich pracy urągają godności. Tak pracują w Polsce sprzątaczki i ochroniarze

Tagi: płaca minimalna w 2017 r., wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2016

SwiadomyOsoby pracujące za 1850 brutto, w 90% pracują w firmach prywatnych, gdzie wymagania i dyspozycyjność są ogromne a płace żenujące. Są to ochroniarze, … Czytaj całość

22-07-2016

darekLewiatan kojarzy mi się z lewatywą, oni zawsze są przeciw. Pani Bochniarz to "funfelka" gronkowca walcowatego. Lewatywa przewiduje że firmy … Czytaj całość

23-07-2016

gareA dlaczego ten rząd nie mówi, że ceny pójdą do góry... dlaczego nikt nie mówi o tym, że Ci co nie pracują odczują najbardziej te "dobre … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (332)