Notowania

Plan Morawieckiego. Rząd wreszcie ujawni konkrety

Flagowy program gospodarczy rządu, czyli plan odpowiedzialnego rozwoju, zwany też planem Morawieckiego, znamy od kilku miesięcy. Nadal jednak nie wiemy, w jaki sposób rząd chce wprowadzić go w życie. Ale to ma się zmienić – jutro światło dzienne ma ujrzeć strategia wdrożenia pomysłów wicepremiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka/ PAP)

W środę poznamy szczegóły planu Morawieckiego, którego zręby rząd przedstawił w lutym. Wicepremier i minister rozwoju oparł go na pięciu filarach. Ma to być reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, uruchomienie kapitału dla rozwoju gospodarki, ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw oraz rozwój społeczny i terytorialny.

W skrócie: plan Morawieckiego ma wyrwać Polskę z pułapki średniego dochodu. Nasze firmy mają rosnąć i coraz więcej eksportować, a Polacy lepiej zarabiać.

Cały plan opublikowany w lutym zmieścił się na nieco ponad sześćdziesięciu slajdach. Eksperci zwracali wielokrotnie uwagę, że choć wicepremier zdefiniował problemy naszej gospodarki i czyhające na nią zagrożenia, to w planie zabrakło konkretów. Szczególnie wytykali brak ścieżki dochodzenia do zaplanowanych przez szefa ministerstwa rozwoju rezultatów.

Strategia prawie gotowa

Teraz, po kilku miesiącach prac, rząd ma ujawnić 200-stronicowy dokument. Formalnie jest to aktualizacja strategii „Polska 2020”, przyjętej przez rząd Donalda Tuska, lecz w rzeczywistości będzie to strategia wdrażania planu Morawieckiego. – W dokumencie będzie zawarte wszystko, co rząd będzie w polityce rozwoju w ciągu najbliższych lat robił – zapowiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. – Ten plan będziemy realizowali bardzo konsekwentnie – zapewnia. Postępy w realizacji planu mają być oceniane co roku przez specjalny zespół.

Jednak zanim do tych ocen dojdzie, rząd musi dopełnić formalności. Na razie komitet koordynacyjny ds. polityki rozwoju kierunkowo przyjął projekt strategii. – Jeszcze dopisujemy do niego ostatnie propozycje, które się na gorąco pojawiają – tłumaczy Kwieciński. Prawdopodobnie w środę, a najpóźniej w czwartek, projekt zostanie opublikowany w internecie i trafi do konsultacji społecznych. Potrwają one dwa miesiące, a w październiku strategię ma przyjąć rząd.

200 projektów flagowych

Kwieciński uważa, że dwa miesiące na konsultacje, to wystarczająco dużo czasu. – Myślę, że w sierpniu wszyscy zainteresowani będą mogli sobie tę strategię przeczytać. Ja sam będę ją czytał kolejny raz. A we wrześniu będziemy dyskutować, dyskutować i jeszcze raz dyskutować – mówi wiceminister.

Co zawiera ta strategia? Resort rozwoju nie chce zdradzić. Wiceminister Kwieciński ujawnia, że w znajdzie się w niej 200 flagowych projektów, które chce realizować rząd. Na ich przeprowadzeniu będzie się opierał cały plan. Czy jest wśród nich budowa centralnego portu lotniczego, kolei dużych prędkości, przekopanie Mierzei Wiślanej? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że każdy z tych projektów ma być później szczegółowo opisany. Każdy otrzyma własną fiszkę – ze wskazaniem kosztów i terminów oraz osoby odpowiedzialnej za jego realizację. Wszystkie szczegóły mają być gotowe do końca roku.

Zobacz też: Kiedy Polska pensja dogoni niemiecką?

Tagi: plan morawieckiego, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-07-2016

PawełLepiej niech Mi odda obiecaną emeryturę po 40 latach składkowych.

26-07-2016

LakonRyby, żaby i raki Raz wpadły na pomysł taki, Żeby opuścić staw, siąść pod drzewem I zacząć zarabiać śpiewem. No, ale cóż, kiedy ryby Śpiewały … Czytaj całość

26-07-2016

WKWYRWIE NAS ZE ŚREDNIEGO ROZWOJU I ZACZNIEMY SIĘ ZWIJAĆ.

Rozwiń komentarze (13)