Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Plan Morawieckiego dobry, bo nie łączy rozwoju z niskimi płacami". Szef "Solidarności" komentuje

"Plan Morawieckiego dobry, bo nie łączy rozwoju z niskimi płacami". Szef "Solidarności" komentuje

Na zdjęciu Piotr Duda razem z Beatą Szydło Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS
Na zdjęciu Piotr Duda razem z Beatą Szydło

Plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego zakłada, że pobudzenie gospodarki nie może być łączone z niskimi płacami i to jest dla mnie najważniejsze - powiedział w środę szef "Solidarności" Piotr Duda.

We wtorek rząd przyjął przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którego celem jest m.in. wzmocnienie polskiego kapitału oraz wzrost innowacyjności polskich firm.

Piotr Duda pytany przez dziennikarkę TVP1, czy plan Morawieckiego nie jest zbyt ambitny odparł, że plan jest "bardzo ambitny, rozłożony w czasie, bo na ponad 20 lat". Zaznaczył, że w ciągu ostatnich 20 lat przedstawiono "wiele takich planów: Balcerowicza, Hausnera, Kołodki, Belki", które jednak tym różniły się od planu Morawieckiego, że były "liberalne, a główny nacisk kładziono na zaciskanie pasa przez pracowników".

- Ten plan zakłada coś innego. Premier Morawiecki mówi, że ten plan nie może być oparty na niskich wynagrodzeniach, że konkurencja i pobudzenie gospodarki nie może być łączony z niskimi płacami i to jest dla mnie najważniejsze - mówił przewodniczący "Solidarności". Jak dodał, połączenie tych założeń z unijnym planem Junckera, który przewiduje na pobudzenie gospodarki prawie 300 mld euro, da szansę na zrównoważony rozwój kraju i np. przesunięcie wielkich inwestycji także w kierunku Ściany Wschodniej.

- Mnie cieszy jako związkowca, że wczoraj usłyszałem od premiera Morawieckiego, że dojście w wynagrodzeniach do średniej UE to już nie 60 lat, tylko 15 lat - zaznaczył lider "S".

Powiedział, że związkowcy chcą rozmawiać z dużymi koncernami, które inwestują w Polsce, że należy skończyć z konkurowaniem dzięki niskim płacom, a trzeba "konkurować marżą, jakością, kosztami organizacyjnymi".

- Chcemy także z tymi koncernami jako związkowcy podpisywać tzw. ponadnarodowe układy zbiorowe pracy, które będą obejmować także wynagrodzenia w całym koncernie - powiedział Piotr Duda.


solidarność, piotr duda, plan morawieckiego
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zadłużoany
77.87.73.* 2016-02-18 09:36
tez brałem kredyt i miałem do wyboru albo farank albo złotówka oczywiście padło na złotówkę bo za duża niepewność o przyszłość kursu. Dlaczego teraz mam się dokładać do kredytów innych którzy swego czasu śmiali mi się w twarz?
Branie kredytu nie zwalnia z myślenia a wręcz odwrotnie.
glos_rozsadku
193.242.100.* 2016-02-18 09:32
a mi kto kredyt złotówkowy spłaci ?
serde
141.0.12.* 2016-02-18 09:26
od kiedy to kłamczyński przejmuje się konstytucją? on ma konstytucję w głębokim.... poważaniu
Zobacz więcej komentarzy (48)