Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
plan morawieckiego
13.09.2016 13:57

Plan Morawieckiego. Ministerstwo Rozwoju będzie stawiać na jakość kapitału

Resortowi rozwoju bardziej będzie zależeć na jakości kapitału i jakości nowych miejsc pracy, niż na ich ilości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur BARBAROWSKI/EAST NEWS)

"Jedno okienko" do obsługi inwestorów, stawianie na partnerstwo publiczno-prywatne oraz na inwestycje w branżach ważnych dla rozwoju kraju, a także na "jakość" kapitału zagranicznego, zamiast na ilość - to niektóre zamierzenia resortu rozwoju, związane z realizacji tzw. planu Morawieckiego.

Zamierzenia przedstawili na wtorkowej konferencji prasowej wiceministrowie Tadeusz Kościński i Witold Słowik oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Mówili przede wszystkim o pozyskiwaniu kapitału na realizację "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" (tzw. planu Morawieckiego).

Wiceminister Tadeusz Kościński wspominał, że obecnie polską gospodarkę cechuje niska stopa inwestycji, najniższa w Europie Środkowo-Wschodniej. Spada też - jak dodał - udział sektora prywatnego w nakładach inwestycyjnych. Z kolei polskie firmy są uzależnione od kredytów bankowych, nie korzystają z innych instrumentów rynku kapitałowego, a w gospodarstwach domowych jest też niski poziom oszczędności.

Dlatego, jak mówił, potrzebny jest rozwój kapitału, który będzie wspierał polską gospodarkę. - Chcemy stworzyć klimat przyjazny dla inwestorów - zaznaczył.

Elementem owego przyjaznego klimatu ma być stworzenie np. jednego Punktu Obsługi Inwestora, w którym będzie on miał kontakty z administracją. Inwestycje będą oceniane z punktu widzenia innowacyjności, korzystania z lokalnych usług i produktów, będą też analizowane z punktu widzenia wpływu na długofalowy rozwój kraju. Najlepsze z tego punktu widzenia inwestycje uzyskają "opiekuna", czyli urzędnika, który będzie np. pomagał w kontaktach z administracją.

- Zależy nam na ściągnięciu inwestorów, którzy będą zmieniać naszą gospodarkę na innowacyjną - mówił Kościński.

Podkreślał zarazem, że resortowi rozwoju bardziej będzie zależeć na jakości kapitału i jakości nowych miejsc pracy, a nie ilości.

Wiceminister Witold Słowik mówił o nowej formie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w ramach którego obecnie tylko 20 proc. postępowań przetargowych kończy się sukcesem, a do tego są to przede wszystkim projekty samorządowe, a nie rządowe.

Dlatego Ministerstwo Rozwoju planuje wypracowanie nowych dokumentów umownych i przetargowych, szkolenia w zakresie PPP oraz stworzenie bazy projektów, które mogą być realizowane w ramach PPP. Ważne też będzie - mówili przedstawiciele MR - stworzenie planu dobrowolnego kapitałowego oszczędzania.

Wszystko to, jak podkreślali, wymaga aktywnej współpracy podmiotów prywatnych i publicznych.

Taką współpracę ma umożliwiać Polski Fundusz Rozwoju, którego prezes Paweł Borys mówił o instrumentach, jakie będą wykorzystane.

Zwracał uwagę, że obecnie cała Europa zmaga się z nadmiarem kapitału, ale zarazem problemem niskich inwestycji. Jego zdaniem, Polska może w tej sytuacji oferować większe możliwości inwestycyjne zarówno lokalnym, jak i zagranicznym inwestorom.

PFR ma m.in. wspierać finansowo te firmy z sektora prywatnego, które będą inwestować w ważne dziedziny, a którym trudno zdobyć pieniądze na finansowanie.

Fundusz ma też wspierać eksport, m.in. poprzez ubezpieczenia eksportowe, a także ułatwiać dostęp np. do produktów bankowych (kredyty czy gwarancje) firmom prywatnym.

- Do końca września zostaną zakończone prace nad ustawami, które będą regulowały działanie grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, jesteśmy w tej chwili na końcowym etapie - powiedział Borys.

Prezes PFR mówił też o pomyśle na "polską agencję ratingową". - Zaproponowałem giełdzie i Biuru Informacji Kredytowej trochę inną strategię, jak podejść do polskiej agencji ratingowej, by rzeczywiście stworzyć dobrej jakości system oceny wiarygodności kredytowej w Polsce - mówił Borys.

- Zaproponowałem, by rozbudować Biuro Informacji Gospodarczej Info-Monitor, w którym Polski Fundusz Rozwoju jest gotowy zaangażować się kapitałowo - dodał.

Byłoby to wtedy - jak przekonywał prezes PFR - "biuro informacji kredytowej w sektorze przedsiębiorstw na najwyższym światowym poziomie", które oferowałoby informacje o wiarygodności przedsiębiorstw samym przedsiębiorstwom, bankom i innym podmiotom. Jednym z "ramion" takiego biura byłaby "polska agencja ratingowa".

Tagi: plan morawieckiego, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-09-2016

wertPolska buksuje a pomyslow brak ????

Rozwiń komentarze (1)