Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Plan Morawieckiego. Gwiazdowski: nie wystarczy tylko zapisać hasła

9
Podziel się:

- Jak wynaleziono maszynę parową, to nie robiono konferencji na temat innowacyjności. Gospodarka jest, była i zawsze będzie innowacyjna - mówi analityk gospodarczy Robert Gwiazdowski. Według niego naszą ekonomiczną szansą jest położenie geograficzne i suwerenność walutowa. Znany analityk pokpiwa również z premier Mateusza Morawieckiego.

Plan Morawieckiego. Gwiazdowski: nie wystarczy tylko zapisać hasła
(Bartosz Krupa/East News)

- Leżymy na skrzyżowaniu szlaków handlowych w centrum Europy. To przez lata było nasze polityczne nieszczęście, a to jest nasza ekonomiczna szansa - ocenił Gwiazdowski. Dodał, że to położenie geograficzne jest szczególnie ważne w kontekście powstawania kreowanego przez Chiny Nowego Jedwabnego Szlaku - sieci połączeń morskich i lądowych Chin z Europą.

- Po drugie - 38 milionów mieszkańców. To jest olbrzymi potencjał - powiedział. Gwiazdowski przypomniał, że w 2004 roku na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos mówiono, że kapitał będzie podążał tam, gdzie są zasoby pracy. - My właśnie te zasoby mamy, bo tylko my w Europie po II wojnie światowej mieliśmy dwa wyże demograficzne. Jeden - jak wszyscy - bezpośrednio po II wojnie, a drugi w czasie wojny polsko-jaruzelskiej (w latach 80-tych - red) - zauważył.

Zobacz także: Chiny chcą odbudować starożytny Jedwabny Szlak. Pierwszy pociąg dotarł do Teheranu

Zdaniem eksperta gospodarczego kolejnym plusem polskiej gospodarki jest suwerenność walutowa. - Co to oznacza, przekonali się Grecy. Gdyby Grecy mieli drachmę, to kryzys u nich nie byłby tak dotkliwy, jak jest - stwierdził.

- Wreszcie po czwarte - mamy surowce naturalne, które możemy wykorzystywać, bo to nie jest tylko węgiel. To są rudy miedzi, żelaza, to jest siarka - uważa Robert Gwiazdowski, który dodaje, że jeśli te czynniki zostaną połączone "możemy być, jak za Mieszka I, krajem mlekiem i miodem płynącym".

Nowy Jedwabny Szlak jest zdaniem Gwiazdowskiego także szansą na rozwijanie tak zwanych innowacyjnych sektorów gospodarki. Za szczególnie ważną w tym kontekście uznał innowacyjność w obszarze organizacji pracy. - Organizacja pracy w sferze logistyki będzie bardzo potrzebna, jeśli ten Jedwabny Szlak powstanie - przekonuje.

- Cały dowcip polega na tym, że tak zwana innowacyjność i nowoczesne technologie, to są rzeczy rozdmuchane PR-owsko - uważa Gwiazdowski. - Gospodarka jest, była i zawsze będzie innowacyjna.(...) Koło było bardzo innowacyjne. Maszyna parowa była bardzo innowacyjna, ale wtedy jak wynaleziono maszynę parową, to nie robiono konferencji na temat innowacyjności - stwierdził i dodał, że gospodarce potrzebne są nowe wyzwania.

Ekspert ekonomiczny odniósł się także do rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tak zwanego planu Morawieckiego. - Każda firma giełdowa ma plan, w którym jest misja, wizja i pan premier Morawiecki jako wieloletni szef banku zrobił nam taki plan dla państwa - wyjaśnia. Gwiazdowski uważa ten plan za interesujący, ale jego zdaniem wyzwanie stanowi wypełnienie planu działaniami. - Nie wystarczy tylko zapisać hasła. Trzeba to jeszcze zoperacjonalizować. A mam pewne wątpliwości, czy się uda - powiedział.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
mw
7 lat temu
Witam - Szanowny Panie Robercie może już wystarczy dla "siebie" i najwyższa pora by coś zrobić dla Nas Polaków i zapisać się na karach historii (Proszę zachęcić wszystkich majętnych przyjaciół). Jak zawsze dobrze Pan prawi, ale chodzi o to żeby efekt odczuł statystyczny Kowalski. Zachęcam i proszę (pomimo Pańskiego weksla in blanco) ;)
hicz
7 lat temu
Nieporozumienie. Plan Morawieckiego to pokarm dla ludu, tego ludu.
DeMoon
7 lat temu
Gdyby Grecy posiadali drachmę w obiegu, to straciliby wszystkie oszczędności ponieważ kryzys zadłużeniowy i tak by nastąpił przy takiej polityce. Czyli kryzys bankowy wywołałby kreację drachmy, ktora szybko traciłaby na wartości względem walut światowych, co przyczyniłoby się do skoku i tak już wysokiej inflacji. Znamy takie podobna sytuację z Polski.
WERT
7 lat temu
Slowa prorocze-tylko czekac za kilka lat jak z reka w nocniku sie obudzimy
WERT
7 lat temu
100% ale do tlumu najlepiej trafiaja DURNE HASLA9