Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Planujesz wziąć samochód w leasing? Sprawdź na co zwracać uwagę, wybierając firmę leasingową

0
Podziel się:

Samochody osobowe stanowią ok. 40 proc. portfela leasingodawców – tak wynika z danych za pierwsze półrocze 2017 roku, które opublikował Związek Leasingu Polskiego. Rosnąca popularność tej formy finansowania wynika z wielu atrakcyjnych rozwiązań dla przedsiębiorców.

Planujesz wziąć samochód w leasing? Sprawdź na co zwracać uwagę, wybierając firmę leasingową

Samochody osobowe stanowią ok. 40 proc. portfela leasingodawców – tak wynika z danych za pierwsze półrocze 2017 roku, które opublikował Związek Leasingu Polskiego. Rosnąca popularność tej formy finansowania wynika z wielu atrakcyjnych rozwiązań dla przedsiębiorców.

Aby jednak móc je w pełni wykorzystać, należy wybrać odpowiednią firmę leasingową. O czym trzeba pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Leasing samochodu to atrakcyjna forma finansowania, dzięki której firma jest w stanie zbudować flotę pojazdów bez konieczności angażowania większego kapitału. W przeciwieństwie do zakupu za gotówkę, wystarczy tylko niewielka kwota związana z opłatą wstępną i comiesięcznie opłacane raty, by móc korzystać z pojazdu. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, leasingobiorca ma możliwość dokonania wykupu samochodu, za kwotę ustaloną w umowie leasingowej.

Zwróć uwagę na obecność na rynku i renomę

To ważne czynniki, które wpływają na wiarygodność firmy leasingowej. Jeżeli leasingodawca istnieje na rynku od dawna, a przy tym cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców, warto zapoznać się ze szczegółami takiej oferty.

Jak wynika z danych Związku Leasingu Polskiego, liderem finansowania środków trwałych po II kwartale 2017 roku jest PKO Leasing – ze sprzedażą na poziomie 3,91 mld złotych. Tak dobre wyniki związane są przede wszystkim z zaufaniem wśród przedsiębiorców oraz atrakcyjną ofertą finansowania.

Ważne warunki leasingu samochodowego

Wybierając firmę leasingową, warto zwrócić uwagę na warunki umowy. W większości przypadków leasing samochodu to elastyczna oferta, która odzwierciedla indywidualne potrzeby i oczekiwania leasingobiorców.

- Rodzaj dostępnego leasingu

Poszukując firmy leasingowej, należy dowiedzieć się o oferowanych rodzajach leasingu – po to, by mieć pewność, że leasingodawca proponuje wybraną formę finansowania.

Chociaż najpopularniejszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny, wiele przedsiębiorstw wybiera leasing finansowy lub zwrotny.

- Możliwość skorzystania z uproszczonych procedur

Wybierając firmę leasingową, warto sprawdzić, na jakich zasadach oferuje uproszczone procedury. Dzięki temu leasing samochodu realizowany jest przy minimum formalności – bez konieczności dostarczania mnóstwa dokumentów finansowych.

- Wymagany wiek przedsiębiorstwa starającego się o leasing

Leasingodawcy, podobnie jak banki, często stosują zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do nowych przedsiębiorstw starających się o leasing. W efekcie, nie każda firma, która dopiero rozpoczęła działalność gospodarczą ma szansę na wzięcie pojazdu w leasing.

Jeżeli jesteś „świeżym” przedsiębiorcą sprawdź, gdzie masz szansę na leasing. Wśród funkcjonujących na rynku leasingodawców znajdziesz takich, którzy proponują korzystne warunki umowy leasingowej także dla firm bez stażu, tj. od pierwszego dnia działalności.

- Wysokość czynszu inicjalnego

Czynsz inicjalny to nic innego jak opłata wstępna, którą należy uregulować zaraz po podpisaniu umowy leasingowej. Jej zakres waha się zwykle w granicach od 1% do nawet 45%.

Chociaż wielu przedsiębiorców dąży do możliwości uzyskania leasingu przy jak najmniejszej opłacie wstępnej, czynsz w wysokości powyżej 10% wartości pojazdu netto również ma uzasadnienie. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, które szukają „tarczy podatkowej” – chcą w ten sposób mieć możliwość natychmiastowego wliczenia w koszty uzyskania przychodów maksymalnie dużej kwoty. Ponadto takie rozwiązanie jest korzystne dla nowych przedsiębiorstw – ustalenie czynszu inicjalnego na poziomie 15-25% stanowi formę zabezpieczenia dla leasingodawcy.

- Okres leasingu

Firmy leasingowe proponują zróżnicowany okres leasingu: od 24 miesięcy do nawet 72 miesięcy. Czas trwania umowy wpływa przede wszystkim na wysokość miesięcznego zobowiązania oraz stawkę wykupu.

Im dłuższy okres leasingu, tym niższa miesięczna rata. Natomiast im krótszy czas trwania umowy, tym rata wyższa. Warto przy tym podkreślić, że leasing na 24 miesiące oznacza nie tylko podwyższenie rat, ale i większą wartość wykupu – co jest związane z prawem podatkowym.

Sprawdź możliwość uzyskania rabatów na samochód

Niektóre firmy leasingowe są w stanie zapewnić atrakcyjne warunki zakupu pojazdu – w cenie dużo niższej niż samochód kupowany we własnym zakresie. Dzięki temu, że leasingobiorca współpracuje z największymi grupami dealerskimi, jest w stanie obniżyć cenę leasingowanego auta. Warto więc sprawdzić, które firmy oferują takie rabaty.

Policz koszt leasingu

Firmy leasingowe kierują się własną polityką w zakresie ustalania oprocentowania leasingu, na które składa się marża własna i składnik bazowy.

- Marża zależy od przedmiotu leasingu, rodzaju leasingu, waluty czy okresu trwania kontraktu, wartości przedmiotu – ustala przez firmę leasingową.

- Składnik bazowy to zwykle stopa procentowa WIBOR (dla leasingu w walucie PLN) – niezależna od firmy leasingowej.

Przed podpisaniem umowy, warto zatem poprosić o symulację – tak, by poznać informację o kosztach leasingu.

Wybór firmy leasingowej nie może być przypadkowy

Jeżeli przedsiębiorca chce w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w leasingu, do wyboru firmy leasingowej powinien podejść racjonalnie. Decyzji nie należy podejmować pochopnie, ponieważ istotną rolę odgrywa wiele czynników – to one decydują o atrakcyjności konkretnego rozwiązania.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)