Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Płot na polskiej granicy wcale nie taki pewny. Decyzja dopiero za kilka tygodni

51
Podziel się:

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zdradził, że rząd decyzję o ewentualnej budowie 1200 km płotu na wschodniej i północnej granicy Polski podejmie w połowie maja. Jej koszt to 235 mln zł.

Płot ma rozdzielić m.in. Polskę i Białoruś
Płot ma rozdzielić m.in. Polskę i Białoruś (Bartosz Krupa)

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zdradził, że rząd decyzję o ewentualnej budowie 1200 km płotu na wschodniej i północnej granicy Polski podejmie w połowie maja. Koszt takiego ogrodzenia to 235 mln zł.

Szef resortu odpowiedzialnego za polskie rolnictwo, który zgłosił pomysł budowy ogrodzenia na granicy, został o sprawę zapytany przez rolników z woj. warmińsko-mazurskiego. Na spotkaniu w Bartoszycach Jurgiel przyznał, że prace koncepcyjne trwały wyjątkowo długo ze względu na konieczność uzgodnień m.in. z ekologami.

Ostateczną decyzję o tym, czy wydać 235 mln zł za 1200 km siatki, która ma powstrzymać przechodzenie do Polski zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń dzików, rząd podejmie na posiedzeniu dopiero w połowie maja.

Ministerstwo Rolnictwa/Materiały prasowe

Jeśli ministrowie zgodzą się na budowę, na polskiej granicy stanie jeden z najdłuższych płotów granicznych świata. Po co? Otóż 1236 km siatki wysokiej na 2 metry ma uratować tradycyjnego polskiego schabowego. Wielu ekspertów od samego początku pozostaje sceptycznych do pomysłu. Ich zdaniem dużo skuteczniejsze byłoby wydanie kilkuset milionów złotych na prace nad szczepionką na ASF.

Początkowo szacowano, że koszt budowy nieznacznie przekroczy 100 mln zł. Jednak za samą dzierżawę gruntów pod budowę państwo będzie musiało zapłacić 60 mln zł, a roczne utrzymanie całej konstrukcji sięgnie 15 mln zł. Ogrodzenie ma przebiegać wzdłuż całej granicy Polski z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Zobacz także: Pomysł budowy płotu nie podoba się także Januszowi Piechocińskiemu:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(51)
Zal
6 lat temu
Płot należy postawić na zachodniej granicy :) Ludzie ze wschodu napedzaja nasza gospodarkę i przystosowuja się do życia w pl.Ciekawe kto na tym zarobi 🤔🤔
I bum cyj cyk
6 lat temu
Ba całej długości wschodniej granicy powinien stanąć mur taki jak między USA a Meksykiem. Żeby żadna ukraińska dzicz nie przeszła na Polską stronę.
To po kiego?
6 lat temu
Ale chudy Rusek i tak się przeciśnie.
Puchacz
6 lat temu
Niech zgadnę. Czyja rodzina zarobi na tym przekręcie? Już zakładają firmy i spółki i czekają na decyzję . Już była akcja ,,WYCINKA" teraz jest ,, DZIK"
ejże
6 lat temu
Czy to aby nie mityczny płot przed Rosją, a nie przed dzikami ?????
...
Następna strona