Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Płot na polskiej granicy wcale nie taki pewny. Decyzja dopiero za kilka tygodni

Płot na polskiej granicy wcale nie taki pewny. Decyzja dopiero za kilka tygodni

Płot ma rozdzielić m.in. Polskę i Białoruś Fot. Bartosz Krupa
Płot ma rozdzielić m.in. Polskę i Białoruś

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zdradził, że rząd decyzję o ewentualnej budowie 1200 km płotu na wschodniej i północnej granicy Polski podejmie w połowie maja. Koszt takiego ogrodzenia to 235 mln zł.

Szef resortu odpowiedzialnego za polskie rolnictwo, który zgłosił pomysł budowy ogrodzenia na granicy, został o sprawę zapytany przez rolników z woj. warmińsko-mazurskiego. Na spotkaniu w Bartoszycach Jurgiel przyznał, że prace koncepcyjne trwały wyjątkowo długo ze względu na konieczność uzgodnień m.in. z ekologami.

Ostateczną decyzję o tym, czy wydać 235 mln zł za 1200 km siatki, która ma powstrzymać przechodzenie do Polski zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń dzików, rząd podejmie na posiedzeniu dopiero w połowie maja.


Ministerstwo Rolnictwa/Materiały prasowe

Jeśli ministrowie zgodzą się na budowę, na polskiej granicy stanie jeden z najdłuższych płotów granicznych świata. Po co? Otóż 1236 km siatki wysokiej na 2 metry ma uratować tradycyjnego polskiego schabowego. Wielu ekspertów od samego początku pozostaje sceptycznych do pomysłu. Ich zdaniem dużo skuteczniejsze byłoby wydanie kilkuset milionów złotych na prace nad szczepionką na ASF.

Początkowo szacowano, że koszt budowy nieznacznie przekroczy 100 mln zł. Jednak za samą dzierżawę gruntów pod budowę państwo będzie musiało zapłacić 60 mln zł, a roczne utrzymanie całej konstrukcji sięgnie 15 mln zł. Ogrodzenie ma przebiegać wzdłuż całej granicy Polski z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

 

Pomysł budowy płotu nie podoba się także Januszowi Piechocińskiemu:

 

 

granica, jurgiel, płot, afrykański pomór świń
ASF
Czytaj także
Polecane galerie
Zal
2018-05-08 17:04
Płot należy postawić na zachodniej granicy :) Ludzie ze wschodu napedzaja nasza gospodarkę i przystosowuja się do życia w pl.Ciekawe kto na tym zarobi ??
I bum cyj cyk
2018-05-08 12:57
Ba całej długości wschodniej granicy powinien stanąć mur taki jak między USA a Meksykiem. Żeby żadna ukraińska dzicz nie przeszła na Polską stronę.
To po kiego?
2018-05-08 04:16
Ale chudy Rusek i tak się przeciśnie.
Pokaż wszystkie komentarze (51)