Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MON kupi ponad tysiąc przeciwlotniczych pocisków Piorun

17
Podziel się:

Szef MON powiedział, że nowe rakiety trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają zostać utworzone z początkiem przyszłego roku.

MON kupi ponad tysiąc przeciwlotniczych pocisków Piorun
(PAP/Leszek Szymański)

Inspektorat Uzbrojenia MON i należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO podpisały we wtorek wart 932 mln zł kontrakt na dostawę 1300 przeciwlotniczych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu Piorun oraz 420 mechanizmów startowych. Realizacja umowy rozpocznie się w 2017 r.

Umowę podpisano w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Szef MON powiedział, że nowe rakiety trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają zostać utworzone z początkiem przyszłego roku.

Macierewicz podkreślił, że rakiety Piorun są bronią defensywną. Zaznaczył też, że w 2016 r. MON wyda cały budżet przewidziany na modernizację sił zbrojnych.

To bardzo prawdopodobne, bo nieco ponad miesiąc temu szef MON odebrał pierwsze dziewięć armatohaubic Krab, które są częścią wielkiego kontraktu przekraczający 4 mld zł. Po negocjacjach z resortem obrony, Huta Stalowa Wola ma dostarczyć wojsku 96 Krabów, co jest największym do tej pory kontraktem w krajowej zbrojeniówce.

- Nie ukrywam, że najbardziej cieszę się z tego, że te armatohaubice Krab mają donośność ponad 40 kilometrów. To daje nam rzeczywiście możliwość skutecznej obrony. A o to chodzi - mówił wtedy szef MON.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
WYRÓŻNIONE
Okey
9 lat temu
Po Krabie i Raku to trzeci zakup dobrego sprzętu jednakze odbudowa polskich biur konstrukcyjnych jeszcze potrwa.Piorun zebrał sporo pochwał na ostatnich targach.
olo
9 lat temu
Wszystko zmierza w dobrym kierunku,brawo MON !
Arado
9 lat temu
A co z U bootami uzbrojonymi w rakiety i system OP Wisla/Narew , kiedy umowy na nie ?