Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Posłowie za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok. PO nie głosowało

Posłowie za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok. PO nie głosowało

Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł Fot. PAP/Jacek Turczyk
Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł

Sejm zaakceptował w czwartek nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przedłuża jego zawieszenie do końca 2018 roku. Rząd czeka na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości.

Za ustawą głosowało 271 posłów, przeciw było 18 posłów, wstrzymało się 15. Klub PO, jak poinformowała w czwartek Izabela Leszczyna, nie wziął udziału w głosowaniu.

Janczyk przypomina, jak było wcześniej

Podczas środowej debaty wiceminister finansów Wiesław Janczyk przypomniał posłom historię związaną z ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. podatku handlowego.

Mówił, że ustawa ta obowiązywała od 1 września 2016 roku, ale dwa tygodnie później Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie tego podatku i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zdaniem Brukseli, jego konstrukcja mogła faworyzować mniejsze sklepy, co mogło być uznane za pomoc publiczną.

Rząd szykuje się do batalii o podatek handlowy

 

 

Po tej decyzji resort finansów zawiesił pobór podatku od handlu detalicznego, a w listopadzie 2016 roku Sejm przyjął przygotowaną przez rząd ustawę, zakładającą zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku.

Janczyk podkreślał, że przygotowując tamten projekt rząd liczył, że w ciągu 2017 roku Komisja Europejska rozstrzygnie sprawę na korzyść Polski. Tym bardziej, że w końcu listopada 2016 roku ekipa Beaty Szydło złożyła skargę na decyzję KE.

30 czerwca 2017 roku KE wydała jednak decyzję ostateczną uznając, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy publicznej. Stwierdziła, że dzięki progresywnym stawkom mniejsze sklepy będą miały przewagę nad konkurentami.

Rząd polski, dodał Janczyk, nie zgodził się z tym werdyktem i we wrześniu 2017 roku złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na decyzję KE.

Zawieszenie podatku jest konieczne

- Istnieje ryzyko, że złożone przez Polskę skargi nie zostaną rozpoznane do końca obowiązywania zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej, to jest do końca 2017 roku. Wobec powyższego istnieje konieczność zawieszenia jego stosowania na kolejny rok - powiedział Janczyk.

Stąd, dodał, rząd przedkłada projekt zawieszający podatek od sprzedaży detalicznej do końca 2018 roku. - Liczymy, że w tym terminie zapadnie rozstrzygnięcie sądu - zaznaczył.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzała dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł.

budżet, gospodarka, sejm, podatek handlowy, podatek handlowy zawieszony
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
stm
2018-01-15 15:27
wprowadzić natychmiast przepisy francuskie i niemieckie a potem przystosować do realiów polskich. nie czekajcie i nie dajcie okradać polaków!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
olo
2017-10-14 21:48
Mali POLSCY sprzedawcy mają utrzymywać zachodnie markety wstyd za takich posłow. PO to spłaca długi za pomoc zagraniczną przy spiskowaniu i szkodzeniu POLSKIEMU RZADOWI ale inni.
racjonalista
2017-10-14 11:35
Lepiej wymyślać jakieś kolejne bzdury i dawać zarabiać doradcom podatkowym jak je omijać, system podatkowy należy upraszczać.
Powszechny podatek obrotowy sprawę by rozwiązał, dlaczego nikt nie chce jego wprowadzenia pozostaje słodką tajemnicą.
Pokaż wszystkie komentarze (37)