Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Ważny wyrok Trybunału. Można się ubiegać o zwrot podatku od nieruchomości

291
Podziel się:

Trybunału Konstytucyjny odrzucił jako niezgodne z Konstytucją stanowisko, że obiekt spełniający definicję budynku może być budowlą. To otwiera podatnikom możliwość dochodzenia nienależnie pobranego podatku od nieruchomości wraz z odsetkami.

Wyrok dotyczy m.in. stacji transformatorowych
Wyrok dotyczy m.in. stacji transformatorowych

Może chodzić o ogromne sumy. Podatek od nieruchomości jest jednym z największych źródeł dochodów własnych gmin. O sprawie napisał portalsamorzadowy.pl.

Okazuje się, że orzeczenie Trybunału przeczy dotychczasowej praktyce organów i sądów opodatkowania obiektów spełniających definicję budynku - czyli na przykład stacji transformatorowych, gazowych, telekomunikacyjnych, czy silosów, lub elewatorów - jako budowli. Trybunał stwierdził, że w sytuacji, gdy obiekt budowlany spełnia przesłanki, aby uznać go za budynek, niedopuszczalnym jest kwalifikowanie go jako budowli.

Zobacz także: Zobacz też: Ministerstwo Finansów bierze się za restauracje. Optymalizacji podatkowej mówi "nie"

Dlaczego to takie ważne? Bo budynki i budowle są inaczej opodatkowane. Budynki opodatkowane są od powierzchni, natomiast budowle - od wartości. W efekcie od budowli można pobierać wielokrotnie wyższe daniny, niż od budynków.

Orzeczenie otwiera drogę dla podatników, by ubiegali się o zwrot nienależnie pobranego podatku wraz z odsetkami. Trzeba o nie wystąpić w ciągu 30 dni od publikacji orzeczenia. Można ubiegać się o zwrot nadpłaty za lata 2012-2017.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(291)
Roman
5 lata temu
Zwróciłem się o zwrot podatku i uzyskałem decyzję negatywną ,gdzie mam się teraz zwrócić czy to jest już wyrocznia i kto jest ważniejszy TK czy burmistrz?
T.
5 lata temu
Dla mnie w ogóle jest śmieszne to, iż na swoim prywatnym, dziedziczonym gruncie buduję za własne, ciężko zarobione pieniądze dom abym mógł z rodziną gdzieś zamieszkać, po czym za ten mój własny dom jestem zmuszony płacić podatek. Pytam ,za co ? Za to że żyję w Polsce ? Przecież mieszkam w swoim domu na swojej ziemi, a nie w czyimś domu i na czyjejś ziemi. Więc komu mam płacić podatek i za co ? - Oczywiście jest to przepis z okresu komuny ,kiedy samochód, dom był luksusem , a podatek wówczas płaciło się od luksusu. Dzisiaj dom indywidualny jest koniecznością ,bo pod mostem mieszkać jest nieco chłodno, zaś przepis z okresu komuny nadal istnieje i żadnemu rządowi nie przyszło do głowy, aby go zlikwidować.
Mycha
5 lata temu
Dziwne ze wczesniej tego nie zauważyli Teraz nsprawiaja wszystko, obludnicy
Zdziwiony
5 lata temu
Od kiedy "Trybunał Konstytucyjny" zajmuje się wykładnią prawa? Przecież to rola Sądu Najwyższego!
TWJar
5 lata temu
A co na to TW Wolfgang?
...
Następna strona