Notowania

Podwyżki dla nauczycieli. Protest przeciw zamrożeniu wynagrodzeń

- Jesteśmy tutaj, ponieważ zostaliśmy doprowadzeni do ostateczności - powiedział jeden z solidarnościowych działaczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ _ Solidarność _ sprzeciwia się zamrożeniu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników sfery budżetowej na rok 2015. Dlatego zorganizowała dziś pikietę w tej sprawie przed kancelarią premiera.

W pikiecie uczestniczy kilkaset osób. Mają ze sobą flagi związkowe, gwizdki i trąbki.

_ - Jesteśmy tutaj, ponieważ zostaliśmy doprowadzeni do ostateczności _ - powiedział podczas pikiety przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ _ Solidarność _ Ryszard Proksa.

Pikietę rozpoczęto przedstawieniem pt. _ Godna praca - godna płaca, czyli siłaczka - biedaczka. Tragedia całkiem nie antyczna _, której tekst napisała jedna z nauczycielek. Podczas spektaklu padały takie sformułowania jak: _ za dobrą pracę zapewnijcie dobrą płacę _, _ za Giertycha pusta micha, za Rostkowskiej-Kluzik - pętelka i guzik _. Wśród postaci wystąpił _ nauczyciel europejski _, który powiedział, że - podobnie jak polscy nauczyciele zarabia trzy tysiące, ale są to trzy tysiące euro, a nie trzy tysiące złotych.

Według związkowców z oświatowej _ S _ zamrożenie płac na 2015 r. spowoduje, że realne wynagrodzenie nauczycieli w przyszłym roku będzie niższe niż w 2007 r. Dlatego w celu zatrzymania zjawiska domagają się oni, by w budżecie państwa zabezpieczyć środki na 9 proc. waloryzację płac nauczycieli, która obowiązywałaby od 1 września 2015 r.

_ Solidarność _ oświatowa podkreśla, że polscy nauczyciele mają jeden z dłuższych czasów pracy w Europie, a jednocześnie są w grupie najniżej opłacanych nauczycieli w UE.

Jak powiedział dziennikarzom Ryszard Proksa statystyki europejskie, m.in. raport Eurydice podaje, że od 2008 r. płace w polskiej oświacie wzrosły o ok. 6 proc., a nie jak podaje MEN - od 40 do 50 proc.

Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

W projekcie budżetu państwa na 2015 r., który jest procedowany w Sejmie, nie przewidziano środków na podwyżkę dla nauczycieli.

Związkowcy protestują także przeciwko łamaniu prawa oświatowego i prawa pracy przez samorządy, jako organy odpowiedzialne za prowadzenie szkół oraz przeciw przekazywaniu przez nie prowadzenia szkół innym podmiotom. Według nich skutkuje to obniżaniem jakości i warunków pracy nauczycieli w tych szkołach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: podwyżki dla nauczycieli, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz