Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od 2017 r. ponad 250 zł podwyżki policji, SG, BOR i PSP

178
Podziel się

Podwyżki przewiduje uchwalona w środę przez Sejm ustawa ustanawiająca program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020, według którego do policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu trafi 9,1 mld zł.

Od 2017 r. ponad 250 zł podwyżki policji, SG, BOR i PSP
(Piotr Kamionka/REPORTER)
bDmTzxnV

Wynoszące ponad 250 zł podwyżki dla policjantów, pograniczników, zawodowych strażaków i funkcjonariuszy BOR przewidują projekty rozporządzeń opublikowane w czwartek przez Rządowe Centrum Legislacji.

Podwyżki przewiduje uchwalona w środę przez Sejm ustawa ustanawiająca program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020, według którego do policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu trafi 9,1 mld zł. Program obejmuje inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia. Elementem programu jest wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Pierwsza podwyżka w wysokości średnio ok. 250 zł ma nastąpić 1 stycznia 2017 r.

W czwartek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty rozporządzeń określających wysokość wynagrodzeń funkcjonariuszy policji SG, PSP i BOR. Przewidują one, że w każdej z tych służb podwyżki wyniosą 253 zł miesięcznie na etat, a z uwzględnieniem nagrody rocznej za rok 2017 (wypłacanej w 2018 r.) - 274 zł.

bDmTzxnX

Przeciętne uposażenie funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych oraz żołnierzy zawodowych stanowi wielokrotność kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej na dany rok. Od 2009 r. ta kwota pozostaje bez zmian i wynosi 1523,29 zł. Taka sama jest również w projekcie budżetu na 2017 r.

Projekty przewidują, że mnożnik w PSP wzrośnie z poziomu 2,95 do 3,13, w policji z 3,01 do 3,19, w SG - 3,03 do 3,21, a w BOR z 3,13 do 3,31. Oznacza to, że przeciętne uposażenie zawodowego strażaka wyniesie 4768 zł, policjanta - 4859 zł, pogranicznika - 4890 zł, a funkcjonariusza BOR - 5042 zł (wszystkie kwoty brutto).

Poprzednie podwyżki funkcjonariusze policji, BOR, SG i PSP otrzymali na początku 2016 r.

Z początkiem 2017 r. podwyżki otrzymają też żołnierze. Rozporządzenie w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał przy okazji przypadającego 15 sierpnia święta Wojska Polskiego. Mnożnik dla żołnierzy wzrośnie z poziomu 2,95 do 3,20. Przeciętne uposażenie żołnierzy będzie wynosiło 4874,53 zł, czyli będzie wyższe o 380,82 zł niż teraz.

bDmTzxod

oprac.: Katarzyna Kalus

bDmTzxoy
kraj
prawo
Źródło:
KOMENTARZE
(178)
jurek
4 lata temu
Już PIS zaczyna zbierać sobie elektorat
j
4 lata temu
Jak czyta się te komentarze jacy to policjanci są niepotrzebni i jakimi są nierobami to nóż się w kieszeni otwiera. Proponuję ogłosić jeden dzień bez policji. Ciekawe ilu ludzi tego dnia straciłoby majątek, zdrowie i życie... chociażby podczas awantur domowych, gdzie pijani koledzy biegają z siekierami a wystraszona żona wzywa policję, żeby ich rozdzielili... Świadomość ludzi wydaje się być zerowa... Z drugiej strony ktoś w dzisiejszych czasach chce pracować w polskiej policji to albo desperat, albo bohater...
żona policjan...
4 lata temu
Mój mąż jest policjantem, kiedy wyjeżdża z domu na akcję o 4 nad ranem nigdy nie wiem co się wydarzy.. i czy wróci cały zdrowy do domu do naszego 4 letniego synka. Wcześniej bywało tak ,że 3 noce z rzędu chodził po ulicach w 15 mrozach.OPAMIĘTAJCIE SIĘ LUDZI! WIĘKSZOŚĆ Z TYCH CHŁOPAKÓW NARAŻA ZDROWIE I ŻYCIE BYŚCIE BYLI BEZPIECZNI, A WY IM ZAZDROŚCICIE 250 ZŁ PODWYŻKI?! to i tak są grosze i śmieszne pieniądze za wykonywanie takiej pracy!!!
bDmTzxoz
Robert
4 lata temu
Temat jest prosty, zawsze za Jarka były i są podwyżki, zawsze doceniał i dbał o mundurowych, za to dla poprzednich ekip byliśmy niewidzialni, nikt chyba nie zaprzeczy, ze w poprzednich latach podwyżki były marginalne, podobnie cięcia za zwolnienia, więc w zamiast narzekać okażmy trochę wdzięczności za ich troskę i uwagę.
Eryk
4 lata temu
Fajnie ze ktoś w końcu dostrzegł problem niskich płac, co więcej, ma być po równo, ewenement, to oznacza ze zostaliśmy zauważeni przez obecną ekipę rządową.
...
Następna strona