Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyżki dla pracowników uczelni publicznych. Czeka dodatkowy miliard złotych

0
Podziel się

Ponad 1 mld zł trafi w tym roku na podwyżki wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych.

Podwyżki dla pracowników uczelni publicznych. Czeka dodatkowy miliard złotych
(Adam Stepien/REPORTER)
bCYpVsdN

Ponad 1 miliard złotych trafi w tym roku na podwyżki wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych. Minister finansów na wniosek minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o uruchomieniu odpowiednich środków - poinformował w czwartek resort nauki.

- Podwyżki dotyczą okresu od stycznia 2015 roku, a więc będą wypłacane z wyrównaniem - zaznaczono w komunikacie resortu nauki. Resort podsumowuje, że w ciągu ostatnich trzech latach rząd zagwarantował wzrost przeciętnych wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych o 30 proc. Oznacza to, że co roku ich płaca wzrasta średnio o 9,14 proc. Związane z tym łączne wydatki budżetu państwa wynoszą ok. 5,7 mld zł.

W 2013 roku rząd przeznaczył ponad 900 mln zł na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni publicznych. W roku 2014 na podniesienia ich uposażenia przekazano kolejne 950 mln zł.

bCYpVsdP

W komunikacie poinformowano, że w tym roku z miliarda złotych przeznaczonych na podwyżki prawie 850 mln zł trafi do uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego (część uczelni nadzorowana jest przez innych ministrów - np. kultury, zdrowia, obrony).

Wzrost płac został przewidziany nie tylko dla nauczycieli akademickich i pracowników naukowych, ale też dla innych cywilnych pracowników uczelni publicznych (z wyłączeniem zatrudnionych w domach i stołówkach studenckich).

Zobacz także: Polacy żyją od wypłaty do wypłaty

bCYpVseq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)