Notowania

podział mazowsza
25.12.2016 20:36

Radomscy samorządowcy apelują do premier Beaty Szydło. Chcą szybszego podziału Mazowsza

Premier Beata Szydło w roli negocjatora. Przynajmniej tak szefową rządu widzą radomscy samorządowcy. Piszą do niej list i oczekują, że nakłoni unijnych urzędników do szybkiego, statystycznego podziału Mazowsza. Dzięki temu Radom mógłby - praktycznie od zaraz - korzystać z europejskiego wsparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)

O takie rozwiązanie zabiegano od lat. I stało się, ale efekty decyzji będą odczuwalne dopiero po 2020 roku. - Zbyt późno - mówi wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik. Radom jest biedniejszy i słabiej się rozwija niż bogata stolica. Miasto zmaga się także z wieloma problemami. Unijnych pieniędzy potrzebuje od zaraz, a nie dopiero za trzy lata, gdy mowa będzie o nowej perspektywie finansowej. Ale gdyby nie udało się statystycznie wydzielić Warszawy, Radom i inne powiaty, które są w podobnej sytuacji, straciłyby i tę szansę na europejską pomoc.

Samorządowcy chcieliby móc sięgać już teraz po pieniądze, które ma w dyspozycji marszałek Mazowsza, dlatego napisali list do premier Beaty Szydło i poprosili o wsparcie parlamentarzystów, zwłaszcza tych z Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem posła Wojciecha Skurkiewicza, apel do szefowej rządu to gest bez pokrycia, ponieważ wiadomo, że sprawa wymagałaby osobnych negocjacji z Komisją Europejską i - według niego - z prawnego punktu widzenia jest to bardzo trudne, a wręcz niewykonalne.

Wniosek o uruchomienie procedury podziału Mazowsza na dwa regiony opracowano pod koniec ubiegłego roku, a złożono - w tym roku w lutym.

oprac. Monika Szafrańska

Tagi: podział mazowsza, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-12-2016

kaska1020I co Unijne pieniążki nie śmierdzą? a tak mordy wydzieracie i opluwacie Unię. Tylko hipokryci tak robią. Niech wam jarosław Polskę zbaw da.

26-12-2016

ktośCzy kogoś to dziwi, że stare, demokratyczne kraje Europy odwracają się od takich krajów, jak Polska, czy Węgry? PiS`owi i jego słabo wykształconym … Czytaj całość

26-12-2016

xioncBardzo dobry pomysł ! Osłabić Warszawę i przenieść stolicę do zaradnego Poznania po wcześniejszym zlikwidowaniu środowisk gejowskich i KODowskich !

Rozwiń komentarze (104)