Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Polak coraz częściej płaci kartą. Nawet w urzędzie

4
Podziel się:

Niemal we wszystkich urzędach w przyszłym roku będzie można płacić kartą. Krajowa Izba Rozliczeniowa nie ustaje w staraniach, by zwiększyć liczbę miejsc, gdzie można płacić kartą.

Choć gotówka trzyma się mocno, to zwolenników płacenia kartą przybywa
Choć gotówka trzyma się mocno, to zwolenników płacenia kartą przybywa

W ciągu ostatniego roku dzięki współpracy pomiędzy Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR i Fundacją KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium ponad połowa urzędów administracji publicznej została wyposażona w terminale płatnicze.

- Jeszcze w 2017 roku zaledwie 10 proc. urzędów akceptowało płatności bezgotówkowe. Dziś taką możliwość oferuje już ponad 60 proc. z nich. Od momentu uruchomienia Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, tj. od kwietnia ubiegłego roku do końca sierpnia br. Polacy zrealizowali w urzędach prawie 900 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 114 mln zł - stwierdził wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz.

Zobacz także: Płatność kartą za mandat

Z urzędami chce współpracować też Fundacja Polska Bezgotówkowa. Prowadzi program, w ramach którego sklepy mogą dostać na rok darmowe terminale płatnicze, ma on zostać rozciągnięty na urzędy.

Niemal 20 proc. Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, 33 proc. osób przez 26. rokiem życia przyznaje, że korzysta tylko z elektronicznych form rozliczania, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut IBRIS dla Polskiego Standardu Płatności. Aby promować płatności przelewem, telefonem i kartą, zainaugurowano we wtorek drugą edycję kampanii społecznej "Warto Bezgotówkowo" pod patronatem honorowym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
debets
2 lata temu
Ale co jest w tym dziwnego? Wygodnie, bezpiecznie, więc co? Mamy nosić gotówkę? Przecież to jest totalnie pozbawione sensu. A terminale eservice są właściwie wszędzie, więc jeśli tylko ktoś chce płacić kartą, to na pewno nie będzie mieć z tym problemów.
kompost
2 lata temu
Wzięliśmy terminal eservice przy okazji bezgotówkowej Polski. Uważam, że to był trafiony zakup. Ludzie zostawiają więcej kasy. Wcześniej zawsze mieliśmy jakieś ale do tych terminali - teraz już podchodzimy do tego rozsądnie.
Uśmiech
4 lata temu
O ale postęp - w polskich urzędach można płacić kartą , jak się cieszę , jak się cieszę , jak się cieszę . Gdzie byli szefowie tych urzędów przez dwadzieścia ostatnich lat ? . Ponoć polski urzędnik ma komputer i ponoć umie go OBSŁUGIWAĆ .
bezplatny
4 lata temu
Kiedy w urzędach nie będą potrzebne żadne pieniądze. Wszak płacimy już podatki czy ci urzędnicy nie pamiętają o tym. Ile razy można płacić za pracę urzędnika?