Notowania

gospodarka
05.10.2017 02:03

Polskie mleko zaleje świat. Polish Dairy na antypodach

Polski start-up debiutuje na nowozelandzkiej giełdzie mleczarskiej - Global Dairy Trade.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fotoizm/Flikckr (CC BY-NC 2.0))
Obecność Polish Dairy na GDT ma ułatwić polskim mleczarzom dostęp do kupców z całego świata

Brak dużych wolumenów surowców rolnych, którymi handluje się na giełdzie - tę bolączkę polskiego rolnictwa chcą rozwiązać ludzie z giełdy, czyli spółka Polish Dairy - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".

Jak czytamy, spółka od kilku miesięcy działa na rynku pozagiełdowym - pośredniczy w sprzedaży serwatki, proszków mleczarskich serów i masła z polskich mleczarni do hurtowych odbiorców w kraju.

- Pośredników w branży jest dużo, jednak podmiotów z Europy Środkowo-Wschodniej, które handlują na najważniejszej na świecie giełdzie nabiału, brakuje - mówi "PB" Mirosław Szczepański, prezes Polish Dairy, a wcześniej m.in. członek zarządu GPW i członek rady nadzorczej Towarowej Giełdy Energii.

Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej?

Jak tłumaczy dziennikowi, "na GDT dokonuje się obrotu kontraktami forward z fizyczną dostawą towaru do sześciu miesięcy, a uzyskane ceny są punktem odniesienia dla transakcji bezpośrednich zawieranych na całym świecie".

Handel na GDT odbywa się podczas dwóch sesji w miesiącu. Na każdej zawiera się kontrakty na 30-40 tys. ton nabiału - informuje "PB". Polish Dairy chce rozpocząć od tysiąca ton na sesję, choć jej szef zaznacza w rozmowie z dziennikiem, że w perspektywie pierwszego roku obecności na GDT realne jest dojście do poziomu 5 tys. ton, czyli ok. 250 kontenerów.

Tagi: gospodarka, nowa zelandia, "puls biznesu", powtórzenie, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2017

bębnowawyborcy pisu jeszcze chwila jeszcze momencik i pis was urządzi sprzeda wszystko co się rusza bo potrzebuje dużo pieniędzy na darmozjadów i … Czytaj całość

05-10-2017

hbooCzyli mamy szykować się na cenę litra mleka za dychę?

05-10-2017

zeglarzJakas kompletna bzdura. Polsce bardzo daleko do produkcji mleka i przetworow mlecznych w Nowej Zelandii. Ten start up tylko chce handlowac … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)