Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityka energetyczna do 2050 roku. Rząd zdradzi plany w grudniu

0
Podziel się:

Węgiel będzie miał coraz mniejszy udział w produkcji prądu. Zobacz, co z energią odnawialną i atomem.

Polityka energetyczna do 2050 roku. Rząd zdradzi plany w grudniu
(Ministerstwo Gospodarki)
bFdMHLuJ

Polityka energetyczna do 2050 roku będzie ogłoszona po grudniowym szczycie klimatycznym w Paryżu - zapowiedział wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz (na zdjęciu). Dokument ma określić główne kierunki rozwoju polskiej energetyki na najbliższych 35 lat - zaznaczył.

Pietrewicz powiedział, że prace nad "Polityką energetyczną do 2050 r." "są prowadzone od dłuższego czasu", co powoduje pojawianie się nowych zdarzeń, które "mogą mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ" na treść tego dokumentu.

Dodał, że szczyt w Paryżu, planowany na grudzień 2015 roku, będzie w tym względzie kolejnym "kamieniem milowym". - Sądzę, że po tej dacie będziemy gotowi do tego, by przedstawić przewidywania rządowe co do oczekiwanych kierunków polityki energetycznej - powiedział wiceszef MG.

bFdMHLuL

Jego zdaniem dokument ma "określić główne kierunki rozwoju polskiej energetyki" do 2050 r., a jednym ze zdarzeń mających wpływ na treść dokumentu był przyjęty w październiku na szczycie w Brukseli pakiet klimatyczno-energetyczny UE zakładający "nowe, ambitne cele emisyjne UE".

- Trwa dyskusja, wszyscy staramy się, również z udziałem ministerstwa gospodarki, identyfikować potencjalne następstwa tego pakietu energetyczno-klimatycznego i podejście samej UE. To wymaga czasu i dodatkowych analiz pod kątem ewentualnej zmiany dotychczas przygotowanych założeń - tłumaczył Pietrewicz.

Według nieoficjalnych źródeł w kierownictwie MG są różnice dotyczące m.in. tego, jaki ma być "wymóg wielkości odnawialnych źródeł energii".

Minister gospodarki Janusz Piechociński mówił w listopadzie 2014 roku, że polska polityka energetyczna "musi być stale dopasowywana do warunków zewnętrznych". Wicepremier podkreślił wówczas, że w rządzie trwają prace nad polityką energetyczną do 2050 roku, ale polityka ta będzie musiała być cały czas nowelizowana, bo zmieniają się rynki, surowce, pojawiają się nowe zjawiska i technologie.

bFdMHLuR

W październiku zeszłego roku MG informowało, że we wstępnej fazie konsultacji projektu "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." zgłoszono ponad 200 opinii i sugestii, które będą istotnym wkładem do dalszych prac nad projektem nowej polityki energetycznej państwa.

Zobacz także: Polska będzie gazowym gigantem?

W projekcie założono, że w czasie, którego dokument dotyczy, w Polsce nastąpi rozwój inteligentnych sieci energetycznych, rozbudowa połączeń transgranicznych, wzrost liczby niewielkich odnawialnych źródeł energii (OZE) i racjonalizacja zużycia energii. Zakłada się też, że po 2030 r. wygasną systemy wsparcia dla OZE, które powinny uzyskać pełną ekonomiczną dojrzałość, zrealizowany zostanie program energetyki jądrowej w przewidywanym kształcie, ciągle zwiększana będzie efektywność energetyczna.

bFdMHLuS

W projekcie założono realizację scenariusza, według którego stopniowo maleć będzie dominacja węgla, nastąpi umiarkowany wzrost znaczenia gazu, zwiększenie udziału OZE do co najmniej 10 proc. w transporcie i 15 proc. w bilansie energii pierwotnej oraz około 15-procentowy wkład energetyki jądrowej.

Scenariusz ten przewiduje, że węgiel będzie nadal podstawą bezpieczeństwa energetycznego i głównym paliwem dla elektroenergetyki i ciepłownictwa, choć jego udział będzie się zmniejszał. Spadek ten może oznaczać ograniczenie produkcji węgla i potrzebę dalszej restrukturyzacji sektora wydobywczego - podaje dokument. Udział każdego innego niż węgiel źródła energii w bilansie ma wynosić 15-20 proc., a taka struktura zagwarantuje, że energii nie zabraknie - podkreślono.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdMHLvm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)