Notowania

Przejdź na

Polscy emigranci nie będą zadowoleni. Ceny w Wielkiej Brytanii idą w górę

Zgodnie z oczekiwaniami w Wielkiej Brytanii w styczniu ceny spadły w porównaniu z grudniem, ale już w zestawieniu rocznym poszły w górę i to szybciej niż w poprzednim miesiącu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, w Wielkiej Brytanii w styczniu ceny spadły w porównaniu z grudniem, ale już w zestawieniu rocznym poszły w górę i to szybciej niż w poprzednim miesiącu. Między innymi przez galopujące w górę ceny nieruchomości. Te bardzo interesują naszych rodaków.

Dla Polaków, którzy pracują na Wyspach, ceny wynajmu nieruchomości mają kluczowe znaczenie i stanowią ważny udział w ich wydatkach na życie. Te z kolei są pochodną cen samych nieruchomości, które od grudnia 2013 roku rosną nieprzerwanie w tempie co najmniej pięć procent rocznie.

W styczniu ceny nieruchomości skoczyły o 6,7 proc. rok do roku. To i tak jest wynikiem dużo niższym od grudniowego, kiedy rosły o 7,7 proc., jak również od oczekiwań analityków, którzy szacowali przyśpieszenie wzrostu do 7,9 proc.

Między innymi nieruchomości przyczyniły się do przyśpieszenie inflacji konsumenckiej liczonej rok do roku do 0,3 proc. w porównaniu z 0,2 proc. w grudniu.

Zestawiając ceny styczniowe z grudniowymi widać, że doszło jednak do spadku o 0,8 proc. Grudzień jest miesiącem zwiększonego popytu, więc i odpowiednio dostosowywane są ceny, poza tym styczeń w handlu to miesiąc wyprzedaży, więc spadek cen był oczekiwany, choć w nieco niższej wartości (-0,7 proc.).

Utrzymywanie inflacji na niskim poziomie związane jest oczywiście z taniejącą ropą. Od początku roku cena ropy w dolarach spadła w styczniu o 6,8 proc., a funt osłabił się względem dolara o 3,5 proc. Bazowy wskaźnik inflacji, tj. taki, który nie uwzględnia cen energii, żywności, napojów alkoholowych i produktów tytoniowych, wzrósł w pierwszym miesiącu roku o 1,2 proc. Miesiąc wcześniej był jednak wyższy (1,4 proc.).

Tagi: wielka brytania, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz