Notowania

Przejdź na
lekarze
13.05.2015 06:58

Polscy lekarze coraz starsi. Już co drugi ma ponad 50 lat

Za kilkanaście lat nie będzie nas miał kto leczyć. Połowa specjalistów ma ukończone 50 lat - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(fotostorm/iStockphoto)

Już niedługo zabraknie lekarzy, którzy będą mogli nas leczyć. Już dziś połowa specjalistów ma ponad 50 lat - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Z analizy Naczelnej Rady Lekarskiej, do której dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", wynika, że najstarsi są specjaliści medycyny lotniczej (średnia wieku 67 lat) oraz diagności laboratoryjni (63 lata).

Do sześćdziesiątki zbliżają się także reumatolodzy, otolaryngolodzy i gastroenterolodzy dziecięcy. Ich średnia wieku to 57 lat. Tylko o rok mniej ma przeciętny pediatra, ginekolog i neurolog dziecięcy. Średnio 55 lat ukończył polski chirurg.

Zapaść wiekowa wśród kadry medycznej to efekt emigracji lekarzy (szacuje się, że do pracy za granicę wyjechał co 10. z nich). Ale nie tylko.

- To również zaniedbania w systemie kształcenia. Wydatki publiczne na ten cel przez lata były cięte. Jedyny pomysł rządu, czyli likwidacja stażu, nie rozwiązał problemu - uważa prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Czytaj więcej w Money.pl
To problem wielu osób. Sprawdź, czy twój też To bolesne powikłanie można jednak łagodzić dzięki terapii i rehabilitacji.
Szef PE: więcej środków na patrole na morzu Obecnie budżet samego programu Tryton to około 3 mln euro miesięcznie.
W Polsce można kupić leki z marihuaną Dotychczasowe badania nad efektywnością zastosowania marihuany w leczeniu padaczki u dzieci - choć były przeprowadzane na niewielkiej grupie pacjentów - potwierdzają "dużą skuteczność leczenia medyczną marihuaną".
Tagi: lekarze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz