Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Polska agencja ratingowa wreszce zacznie działać? Dostała dofinansowanie PFR i BIK

8
Podziel się:

Zanim nowa instytucja zostanie zarejestrowana przez Europejski Nadzór Giełd i Papierów Wartościowych (SEMA), będzie mogła publikować tylko raporty i analizy.

Agencja na razie będzie mogła publikować tylko raporty i analizy
Agencja na razie będzie mogła publikować tylko raporty i analizy (Mariusz Grzelak/Reporter)

Instytut Analiz i Ratingu został utworzony przez Giełdę Papierów Wartościowych już w połowie 2014 r., ale wciąż nie rozpoczął działalności. Teraz to powinno się jednak zmienić i pierwsza polska agencja ratingowa powinna wkrótce zaczął wydawać oceny spółek emitujących obligacje.

Jak pisze "Rzeczpospolita", IAiR właśnie otrzymał wsparcie od Polskiego Funduszu Rozwoju i Biura Informacji Kredytowej.

Zanim nowa instytucja zostanie zarejestrowana przez Europejski Nadzór Giełd i Papierów Wartościowych (SEMA), będzie mogła publikować tylko raporty i analizy.

Zobacz także: Wideo: sezon wyników na GPW. Spółki nie zachwyciły inwestorów

Polska agencja ratingowa powinna wypełnić lukę, jaka występuje w przypadku spółek notowanych na GPW. Tylko największe, takie jak np. Orlen czy czołowe banki stać na wynajmowanie zagranicznych agencji ratingowych, a pozostałe nie mają żadnych ratingów.

Jak wyjaśniają eksperci, brak ratingów oznacza, że wiele spółek o solidnym finansowaniu wzbrania się przed wejściem na Catalyst - platformę obrotu obligacjami korporacyjnymi. Obawiają się, że "zostaną wrzucone do jednego worka" ze słabszymi emitentami.

Powołanie polskiej agencji ratingowej jest istotne z punktu widzenia planie Morawieckiego, w którym kluczowym elementem jest polski rynek kapitałowy.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
antymanipulan...
6 lat temu
Skoro jest zależna od PIS to za miesiąc będzie reiting . 99 % wzrost gospodarczy ,huraaaaaa .A naiwni oczywiście uwierzą to pewne.
max
6 lat temu
bardzo słuszna koncepcja - no i ta agencja będzie wreszcie narodowa i będzie pokazywać same sukcesy - tak jak CBOS. Albo jak własna sondażownia, którą ma sobie powołać Jacuś Kurski, bo nie jest zadowolony z wyników oglądalności tvpiss
UE
6 lat temu
No przecież taka agencja jest już od dwóch lat i ma siedzibę na Nowogrodzkiej.
Zenon Patelni...
6 lat temu
Wreszcie będą dobre polskie rankingi. Tak jak Syrenka podbijała świat motoryzacji.
xzvxcvzxcvxzv
6 lat temu
teraz bedziemy mieli nareszcie rzetelne ratingi, z ktorych cala partia przewodnia bedzie zadowolona. hura!