Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Cyfrowa. Rząd daje miliard złotych na szybki internet

1
Podziel się

Firmy telekomunikacyjne otrzymają w formie preferencyjnych pożyczek ok. 1 mld zł z programu Polska Cyfrowa na rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - wynika z umowy zawartej w poniedziałek między BGK a Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Na zdjęciu szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska
Na zdjęciu szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska (WP/money.pl)
bEqUcxOt

"Preferencyjne pożyczki trafią do inwestorów planujących budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnych, zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s dla biznesu i gospodarstw domowych oraz 100 Mb/s dla szkół" - czytamy w komunikacie. Operatorem środków będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Całkowita kwota przeznaczona na realizację projektu wynosi 1 mld 176 mln zł, w tym 996,2 mln zł z funduszy unijnych. Pozostałe 179,7 mln zł to wkład krajowy, wniesiony ze środków pośredników finansowych.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska uważa, że uruchomienie odrębnego instrumentu finansowego jest najwłaściwszą formą wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw działających w warunkach dużego rozdrobnienia rynku telekomunikacyjnego. - Z przeprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji ankiety wśród operatorów wynika, że infrastruktura telekomunikacyjna jest traktowana jako majątek, który sprawia duże trudności instytucjom finansowym i jest traktowana jako niewystarczający przedmiot zabezpieczenia zaciąganych zobowiązań kredytowych - powiedziała.

bEqUcxOv

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński dodał, że przewidziane w umowie wsparcie o charakterze zwrotnym dzięki wielokrotnemu wykorzystaniu tych samych pieniędzy pomoże szybko i efektywnie wydać środki z funduszy europejskich przeznaczone na rozwój szerokopasmowego internetu.

- Zaraz po podpisaniu umowy rozpiszemy przetarg w formule zamówień publicznych, który wyłoni pośredników finansowych, którzy będą bezpośrednio udzielali pożyczek przedsiębiorcom - powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Dodała, że preferencyjne pożyczki na pojedynczą inwestycję będą udzielane na okres do 15 lat, z maksymalnym okresem karencji do 30 miesięcy, a ich wysokość będzie mogła wynosić od 20 tys. do 10 mln zł.

Lepszy dostęp do internetu i likwidacja tzw. "białych plam" - to obietnice minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej złożone 1 lutego, po przeglądzie resortu cyfryzacji przez Beatę Szydło. W sumie na inwestycje w szerokopasmowy internet zostanie przeznaczonych ponad 3 mld złotych.

Poza tym od przyszłego roku możliwe będzie korzystanie z legitymacji uczniowskich i studenckich za pośrednictwem internetu. Do użytku wejdą cyfrowe karty miejskie oraz legitymacje emerytów i rencistów.

bEqUcxOW
gospodarka
telekomunikacja
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
kodi
4 lata temu
A ile z tego ukradną pośrednicy ?