Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska Cyfrowa: Wasko ruszy z budową sieci światłowodowej dla szkół

6
Podziel się:

Ruszyła budowa sieci wysokiej prędkości w ramach programu Polska Cyfrowa. Program ma wyrównać nierówności w dostępie do szybkiego internetu. Wasko planuje, że prace sieci przeznaczonej dla szkół skończą się za cztery lata.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji (Tomasz Gzell/PAP)
bFehcFIR

Ruszyła budowa sieci wysokiej prędkości w ramach programu Polska Cyfrowa. Program ma wyrównać nierówności w dostępie do szybkiego internetu. Wasko planuje, że prace sieci przeznaczonej dla szkół skończą się za cztery lata.

Na specjalny program Polska Cyfrowa w latach 2014-2020 ze środków unijnych pójdzie osiem miliardów złotych. Razem z wkładem krajowym daje to ponad 10 miliardów na cyfryzację kraju - szybki internet, e-usługi i kompetencje cyfrowe Polaków - podaje resort kierowany przez Annę Streżyńską.

W czwartek wieczorem giełdowa spółka Wasko zawarła 21 umów wykonawczych na budowę szerokopasmowej sieci światłowodowej FTTH dla jednostek oświatowych. Zamawiającymi są: Eckley Investments, Gladmar Investments, Nashford Investments oraz Rodmer Investments. Łączna wartość podpisanych umów wynosi 107,4 mln zł netto (132,1 mln zł brutto).

bFehcFIT
Zobacz także: Czarnecki: PiS patrzy na Streżyńską przez pryzmat jej kompetencji

Jak podaje ministerstwo aktywne łącza internetowe w Polsce odbiegają obecnie pod względem prędkości transmisji od średniej europejskiej. Blisko 76 proc. z nich pozwala na transmisję do użytkownika z prędkością nie większą niż 10Mb/s, a jedynie 4 proc. gwarantuje dostęp powyżej 30Mb/s.

"Chcemy, by do 2020 roku każdy Polak mógł mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, a to wymaga dalszych inwestycji" - podał resort.

bFehcFIZ

Wyeliminowanie terytorialnych różnic

Przedmiotem umów, które zawarła spółka Wasko jest wykonanie światłowodowej sieci szerokopasmowej FTTH w technologii GPON. Podmioty zamawiające otrzymały dofinansowanie na budowę z programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach".

W ramach umów, Wasko wykona projekty budowlano-wykonawcze z wymaganymi pozwoleniami, zgłoszeniami i uzgodnieniami w wersji cyfrowej i papierowej dla Fazy 1 (podłączenie jednostek oświatowych do sieci FTTH). Wykona też prace budowlane związane z budową sieci szerokopasmowej FTTH (Faza 1 i 2) oraz będzie świadczyć 5 letni serwis gwarancyjny.

Termin wykonania poszczególnych umów wynosi 48 miesięcy od dnia ich podpisania.

bFehcFJa

Zgodnie z umowami dla Eckley Investments za 41,7 mln zł netto Wasko wykona prace w rejonach: sieradzkim, grudziąckim oraz inowrocławskim.

Dla Gladmar Investments za 46,8 mln zł netto prace wykonane będą w obszarze kieleckim oraz sandomiersko-jędrzejowskim. Dla Nashford Investments za 13,2 mln zł netto w obszarze kieleckim oraz sandomiersko-jędrzejowskim. Dla Rodmer Investments za 5,6 zł netto prace dotyczyć będą rejonu piotrkowskiego.

Akcje Wasko zareagowały wzrostem na te informacje. Zyskują 2,2 proc. w piątek o godzinie 10:00 a w ciągu całego tygodnia łącznie 3,9 proc.

Notowania akcji Wasko w ostatnim tygodniu

bFehcFJb

Wasko - spółka z branży IT - świadczy kompleksowe usługi informatyczne i integracyjne oraz serwisowe. Akcje spółki zadebiutowały na GPW w 2001 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 209 mln zł w 2016 r.

bFehcFJu
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Zofia
4 lata temu
Polecam Wam wszystkim, jeśli jak ja mieszkacie na terenach z utrudnionym dostępem do internetu internet przez satelitę. Wielu dostawców proponuje tego typu rozwiązania, m.in. skyDSL.
Dario
5 lata temu
Chyba bedzie duzy zwrot inwestycji przez Nokie poniewaz konkurs mowił o 36 msc a nie 48 msc... Chyba ktos nie dopilnował warunkow...
hahaa
5 lata temu
:-) a po co??? za pół roku na Internet wejdzie cenzura... 1 MBit wystarczy
bFehcFJv
Ja
5 lata temu
Powiem tylko jedno.BRAWO.
Janka
5 lata temu
Brawo PIS, tak trzymać.