Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Fundacja Narodowa bezprawnie unika przetargów. Bruksela może wszcząć postępowanie

PFN decyzje o wydaniu milionów złotych na kampanię o sądach czy na rejs jachtem dookoła świata podejmuje z pominięciem trybu przetargowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
Bruksela może wszcząć postępowanie przeciw Polsce w sprawie działalności PFN.

Polska Fundacja Narodowa podpisuje umowy bez rozpisywania przetargów, choć zgodnie z unijnym prawem musi to robić - twierdzą eksperci, których zapytał "Dziennik Gazeta Prawna". Umowy mogą zostać unieważnione, a Polska może mieć kłopoty w Brukseli.

Jak wskazują eksperci od przetargów, PFN wypełnia definicję prawa publicznego zawartą w unijnej dyrektywie o zamówieniach publicznych, a to oznacza, że nie ma wyjścia i musi zorganizować przetarg, zanim wyda pieniądze.

Tymczasem zarząd PFN decyzje o wydaniu milionów złotych na kampanię o sądach czy na rejs jachtem dookoła świata podejmuje z pominięciem trybu przetargowego. PFN przekonuje, że nie musi tego robić, podobnie jak inne fundacje zasilane pieniędzmi państwowych spółek.

Wideo: miliony z PFN na rejs dookoła świata. Mateusz Kusznierewicz wyjaśnia

Jak jednak podkreślają eksperci, problemem są nie tylko publiczne pieniądze, pochodzące od podmiotów, w których znaczące udziały ma Skarb Państwa. Chodzi głównie o to, że władze fundacji wybiera rząd. Formalnie członków zarządu PFN powołują fundatorzy, czyli spółki, ale zgodę na to musi wydać minister kultury.

PFN ma zapisane w statucie, że celem jej działania jest m.in. "podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej", czy "rozwój gospodarczy kraju". Eksperci wskazują, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE wypełnia to definicję "zaspokajania potrzeb powszechnych", co pociąga za sobą konieczność stosowania trybu przetargowego.

Jak pisze gazeta, ignorowanie przez PFN unijnych przepisów dotyczących zamówień publicznych może skończyć się unieważnieniem podpisanych przez nią umów, a Bruksela może wszcząć postępowanie przeciw Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

Tagi: pfn, polska fundacja narodowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2018

Higienistka z PRLPFN-powinna być natychmiast rozwiązana-to pralnia pieniędzy przez swojaczków.

11-06-2018

damianPFN czyni cuda dla ratowania polskiej gospodarki ale widocznie nie podoba to sie niemiaszkom i ich targowickim poplecznikom...Polacy to mądry naród i … Czytaj całość

11-06-2018

JP-2Ta "fundacja" to stado szaleńców...marnotrawiących kolosalne NASZE pieniądze.

Rozwiń komentarze (24)