Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Fundacja Narodowa zmienia status. Promocja Polski za granicą już nie najważniejsza

Jeszcze nie opadł kurz po kontrowersyjnej kampanii "Sprawiedliwe Sądy", a Polska Fundacja Narodowa znów miesza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/Reporter)
Polska Fundacja Narodowa znów jednak daje o sobie znać. Będzie miała nowe kierunki działania.

Tym razem we własnym statucie. Instytucja powołana przede wszystkim, aby promować kraj za granicą, ciężar swojej działalności przenosi gdzie indziej.

Wydawało się, że emocje wokół skandalu z kontrowersyjną kampanią "Sprawiedliwe Sądy"realizowaną za pieniądze akcjonariuszy spółek Skarbu Państwa, już ucichły (obłędach i nieprawdach w kampanii przeczytasz w money.pl). Polska Fundacja Narodowa znów jednak daje o sobie znać. Będzie miała nowe kierunki działania.

O zmianie statusu fundacji informuje "Dziennik Gazeta Prawna", który dostrzegł przewartościowanie priorytetów w dokumentach Krajowego Rejestru Sądowego. Okazuje się, że promowanie kraju za granicą spada na dalszy plan.

PO zawiadomi prokuraturę ws. kampanii "Sprawiedliwe Sądy":

"Celem fundacji jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w następującym zakresie: podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a w szczególności upowszechniania w kraju i za granicą wiedzy o historii Rzeczpospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także upowszechniania martyrologii i bohaterskich czynów Narodu Polskiego” – brzmią nowe cele statusowe organizacji przytaczane prze "DGP".

Poniżej, dla porównania, publikujemy fotografię z podpisanym dotychczasowym statusem Polskiej Fundacji Narodowej. To w nim, w punkcie pierwszym, stoi zapis, który mówi, że to "promocja i ochrona wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej oraz polskiej gospodarki" jest celem pierwszorzędnym.

To m.in. na ten zapis, jak również punkt 1.3, który ich bezpośrednio dotyczy, powołuje się 17 spółek Skarbu Państwa, wyjaśniając swój udział w roli fundatorów. Ich zarządy i rady nadzorcze wyraziły zgodę na finansowanie fundacji. Teraz jednak mają problem, bowiem PFN zamierza wydawać pieniądze na inne cele, niż się umówiła z darczyńcami – pisze "DGP".

Spółki przybierają dobrą minę do złej gry i nie zamierzają wycofać się z finansowania. Pilnie szukają usprawiedliwienia dla dalszego przekazywania pieniędzy.

"Choć zapis w statucie został zmieniony, w dokumencie fundacji nadal znajduje się fragment mówiący o wspieraniu rozwoju gospodarczego Polski i polskiej przedsiębiorczości. Jako że wsparcie rynku kapitałowego mieści się w tych zagadnieniach, wszystkie cele statutowe Fundacji pozostają istotne z punktu widzenia GPW" – napisało biuro prasowe GPW w odpowiedzi na pytanie DGP. Sama Polska Fundacja Narodowa nie odniosła się do kwestii zmiany statutu.

Jak pisaliśmy w money.pl, przez najbliższe 10 lat spółki Skarbu Państwa wpłacą łącznie 650 mln zł na konto Fundacji Narodowej. Pierwsza wpłata 17 firm wynosiła 100 mln zł. Od 2018 r. wysokości składki będzie o połowę mniejsza, czyli będzie wynosiła 50 mln.

W 2017r. największą składkę, bo aż 7 mln zł zapłacą: PKO BP, PZU, KGHM, Orlen, PGE, PGNiG, Energa, Enea, Azoty i Polska Grupa Zbrojeniowa. Mniej zapłacą, bo 5 mln zł: Lotos, Tauron, Totalizator Sportowy, PKP. Najniższa kwota 3 mln zostanie przelana od: GPW, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Tagi: polska fundacja narodowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-09-2017

KarolA przed wyborami dopisze się, że celem Fundacji jest promowanie wszystkich partii politycznych na literę P, o 3 literowych skrótach, których prezesi … Czytaj całość

25-09-2017

mirmirKolejna SKARBONKA PISu , widać że SKOKi to za mało więc kosimy kasę w Narodowej !

25-09-2017

BenekPiS powołał jedną fundacje, PO miało ich 200 tys. skąd tyle szumu w jednej fundacji PiS-u. opozycji wolno wszystko, obecnej władzy, nic nie wolno.

Rozwiń komentarze (16)