Notowania

gospodarka
25.11.2016 11:28

OECD: ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki

Polska dokonała imponującego postępu w podnoszeniu poziomu życia w latach 1990 - 2015. (...) Obecnie PKB per capita stanowi dwie trzecie średniej OECD, co jest bardzo imponującym osiągnieciem - powiedział w piątek w Warszawie sekretarz generalny OECD Angel Gurria.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Ostatnie 20 lat to historia sukcesu Polski, która rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna europejska gospodarka - powiedział w piątek w Warszawie sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Według niego wyzwaniem jest budowa gospodarki opartej na wiedzy.

Gurria przyjechał do Polski na konferencję "20 lat partnerstwa i współpracy między Polską a OECD" w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

- Polska dokonała imponującego postępu w podnoszeniu poziomu życia w latach 1990 - 2015. (...) Obecnie PKB per capita stanowi dwie trzecie średniej OECD, co jest bardzo imponującym osiągnieciem. Średnia oczekiwana długość życia zwiększyła się z 71 lat w 1990 r. do 77 lat w 2014 r. - powiedział. Dodał, że podwoiła się też liczba absolwentów z wyższym wykształceniem na rynku pracy.

Wśród wyzwań wymienił wzrost produktywności, która stanowiła w 2015 r. tylko 60 proc. średniej OECD. - Polska nadrabia zaległości, ale przed nią jeszcze te 40 proc. różnicy - powiedział.

Dodał, że poprawy wymaga także poziom szkolnictwa zawodowego. - Macie relatywnie niską stopę bezrobocia, ale fachowcy narzekają, że nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich kwalifikacjami, a przedsiębiorcy narzekają, że nie mogą znaleźć kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami - powiedział. Zaznaczył, że nadmiar "umów śmieciowych" w Polsce nie tworzy dobrych relacji między pracownikami i pracodawcami.

Gurria odniósł się też do planów rządzących odnośnie obniżenia wieku emerytalnego. - Wiemy, że jest to bardzo wrażliwy temat tutaj, w Polsce. Na świecie ten wiek przesuwa się w kierunku 67 lat; także wyrównuje się kwestie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn; kobiety żyją dłużej. Rekomendujemy przyjrzenie się tej sprawie, ponieważ to wpłynie na wyższą produktywność, do której dążymy - powiedział. Dodał, że starsi ludzie powinni być włączeni do rynku pracy, a nie opuszczać go przedwcześnie.

OECD skupia obecnie 35 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja działa od 1961 r. Jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r.

Tagi: gospodarka, gospodarka, społeczeństwo, świadczenia, dyplomacja, organizacje, pap, msz, oecd, krótka, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-11-2016

zxcHa ha ha, niezłe brednie. Wyprzedany niemal cały majątek państwa na rzecz obcych firm, wyzysk, gospodarka neokolonialna, płace niemal niewolnicze, … Czytaj całość

26-11-2016

cvq,,My'' zbudowaliśmy gospodarkę opartą na wyzysku robotnika, ot cały sukces i stoimy pod ścianą bo PKB urosło ,ale pieniądze wytransferowane za … Czytaj całość

25-11-2016

propolCo w tłumaczeniu na język polski oznacza sukcesu zachodniej gospodarki.

Rozwiń komentarze (25)