Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OECD: ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki

25
Podziel się:

Polska dokonała imponującego postępu w podnoszeniu poziomu życia w latach 1990 - 2015. (...) Obecnie PKB per capita stanowi dwie trzecie średniej OECD, co jest bardzo imponującym osiągnieciem - powiedział w piątek w Warszawie sekretarz generalny OECD Angel Gurria.

OECD: ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Ostatnie 20 lat to historia sukcesu Polski, która rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna europejska gospodarka - powiedział w piątek w Warszawie sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Według niego wyzwaniem jest budowa gospodarki opartej na wiedzy.

Gurria przyjechał do Polski na konferencję "20 lat partnerstwa i współpracy między Polską a OECD" w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

- Polska dokonała imponującego postępu w podnoszeniu poziomu życia w latach 1990 - 2015. (...) Obecnie PKB per capita stanowi dwie trzecie średniej OECD, co jest bardzo imponującym osiągnieciem. Średnia oczekiwana długość życia zwiększyła się z 71 lat w 1990 r. do 77 lat w 2014 r. - powiedział. Dodał, że podwoiła się też liczba absolwentów z wyższym wykształceniem na rynku pracy.

Wśród wyzwań wymienił wzrost produktywności, która stanowiła w 2015 r. tylko 60 proc. średniej OECD. - Polska nadrabia zaległości, ale przed nią jeszcze te 40 proc. różnicy - powiedział.

Dodał, że poprawy wymaga także poziom szkolnictwa zawodowego. - Macie relatywnie niską stopę bezrobocia, ale fachowcy narzekają, że nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich kwalifikacjami, a przedsiębiorcy narzekają, że nie mogą znaleźć kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami - powiedział. Zaznaczył, że nadmiar "umów śmieciowych" w Polsce nie tworzy dobrych relacji między pracownikami i pracodawcami.

Gurria odniósł się też do planów rządzących odnośnie obniżenia wieku emerytalnego. - Wiemy, że jest to bardzo wrażliwy temat tutaj, w Polsce. Na świecie ten wiek przesuwa się w kierunku 67 lat; także wyrównuje się kwestie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn; kobiety żyją dłużej. Rekomendujemy przyjrzenie się tej sprawie, ponieważ to wpłynie na wyższą produktywność, do której dążymy - powiedział. Dodał, że starsi ludzie powinni być włączeni do rynku pracy, a nie opuszczać go przedwcześnie.

OECD skupia obecnie 35 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja działa od 1961 r. Jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Niedowiarek
7 lat temu
Sukcesem będzie jeśli będziemy zawyżać średnią, a nie na odwrót.
ehhh
7 lat temu
alek ty komuszy synu
Alek
7 lat temu
komentarz adresowany do Pawła12, tego obrzyganegi i paru innych... jak w narodzie są takie głąby jak wy, to musi być też bieda i slamsy.
Paweł 12
7 lat temu
taaak .. 85% eksportu i tzw. produkcji przemysłowej to dola zachodnich montowni ; prawdziwie polska gospodarka to niecałe 15 % tego co nam podają w GUS ; to jest tragedia a nie sukces; i każdy rząd robi to samo - zabiera nam pieniądze i daje Niemcom podlizując się nie wiadomo dlaczego by jakąś fabrykę tu postawili ; to jest GRANDA !!! Teraz chcą dać 18 mln Mercedesowi ; Polak jest obywaelem II kategorii we własnym kraju ; Polakowi tzw "polski" rząd " grosza nie podaruje , Mercedesa zwolni z podatku od nieruchomości a jakąś małą firemkę co ma halę i kilku spawaczy będzie gnębić podatkiem od nieruchomości ; nie odpuszczą ci nawet miesiąca - możesz się ubiegać o jakieś upokarzającą "pomoc de minimis" że niby oni ci "pomagają " bo ci haracz na raty rozłożą !!!! Do czego to doszło ; nie moge się doczekać wojny ,żeby to wszstko rozpierdo..ć ; ten ich "dorobek " po 89 r. gdzie kopiowali 20 lat niemieckie przepisy niszcząć doszczętnie polską przedsiębiorczość ;
rzygam POWSI
7 lat temu
rozumiem, że artykuł ma być ku pokrzepieniu serc... taka demagogia dla ciemnego ludu... w roku 1987 byliśmy na tym samym poziomie rozwoju co Korea Południowa, a dzisiaj gdzie jesteśmy??? a gdzie jest Korea Południowa??? buahhaaha przez 30 lat kolejne "demokratycznie" wybierane elyty polityczne dbały na pierwszym miejscu o swoje koryto a nasze PKB raczkuje w żałosnym tempie tak jak i raczkowało... nie ściemniajcie ludziom i nie mydlcie oczu, wszyscy wiedzą jak jest w tym biednym kraju. tylu afer i przekrętów żeśmy byli świadkami, że nie wiem czy ci ludzie mają w ogóle wstyd i wiedzą co to poczucie honoru? ale chyba raczej nie wiedzą.
...
Następna strona