Notowania

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie brać udział w pracach nad nowym śmigłowcem Leonardo

Strony sformułowały w liście intencyjnym zasady przyszłej współpracy w zakresie takich działań, jak projektowanie, produkcja, montaż końcowy, sprzedaż oraz wsparcie posprzedażne śmigłowca AW249.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe)
Powstający śmigłowiec AW249 będzie następcą AW149.

Polska Grupa Zbrojeniowa i włoska spółka Leonardo podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy rozwoju śmigłowca AW249. Będąca na etapie prac projektowych maszyna ma "zaspokoić zapotrzebowanie Wojska Polskiego na nowy śmigłowiec bojowy".

Strony sformułowały w liście intencyjnym zasady przyszłej współpracy w zakresie takich działań, jak projektowanie, produkcja, montaż końcowy, sprzedaż oraz wsparcie posprzedażne śmigłowca AW249.

Z opublikowanego w środę komunikatu dowiadujemy się, że dokument potwierdza zainteresowanie państwowego PGZ oraz Leonardo rozwojem oraz produkcją nowego śmigłowca bojowego, tworzonego na potrzeby armii włoskiej, oraz jego polskiego wariantu w ramach programu "Kruk"

*Wideo: "Money. To się liczy". Czy Polacy porzucają karty na rzecz smartfonów? *

"Dzięki tej współpracy polski przemysł obronny będzie miał wyjątkową okazję uczestniczenia w programie rozwoju zupełnie nowego śmigłowca, stanowiącego jednocześnie wkład w plan modernizacji polskich sił zbrojnych w postaci nowej, supernowoczesnej platformy" - czytamy.

- Ta umowa to kamień milowy w historii współpracy włoskiego i polskiego przemysłu obronnego, włączający polski przemysł w najważniejszy obecnie program rozwoju śmigłowca bojowego - powiedział Gian Piero Cutillo, Dyrektor Zarządzający Leonardo Helicopters.

Cutillo podkreślił, że Grupa Leonardo za pośrednictwem spółki PZL-Świdnik współpracuje od lat z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej. - Ta umowa otwiera nowe możliwości zaangażowania się w rozwój programu "Kruk", dzięki czemu możemy wspólnie z PGZ budować przyszłość polskiego przemysłu obronnego - stwierdził.

- Współpraca z włoskim przemysłem we wspólnym opracowywaniu rozwiązań dla naszych sił zbrojnych w ramach programu "Kruk" pozwoli nam poszerzyć kompetencje oraz włączyć nasze spółki w ścisłej współpracy z należącymi do Grupy Leonardo zakładami lotniczymi PZL-Świdnik w program AW249 - oznajmił Jakub Skiba, prezes PGZ.

Leonardo zapowiada, że śmigłowiec AW249 "będzie zawierał wszystkie najnowsze rozwiązania technologiczne w swoim segmencie rynkowym i będzie czerpać z wieloletniego doświadczenia zebranego dzięki śmigłowcowi AW129".

Nowa maszyna będzie charakteryzować się maksymalną masą startową 7-8 ton i ładownością powyżej 1800 kg. AW249 ma dysponować "szybkością i długotrwałością lotu pozwalającą na przetrwanie w najtrudniejszych warunkach, podczas realizacji zadań z zakresu wsparcia powietrznego oraz zbrojnej eskorty".

Producent deklaruje, że zastosowany w śmigłowcu AW249 system realizacji misji "będzie w stanie zarządzać i kierować bezzałogowymi statkami powietrznymi, a także zapewni szereg elementów poprawiających świadomość sytuacyjną, tym samym zmniejszając obciążenie pilota pracą i poprawiając bezpieczeństwo".

Źródło: PGZ

- Przesunięcie zakupu przez polską armię śmigłowców bojowych poza rok 2022 jest racjonalne - powiedział w rozmowie z money.pl w maju Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo. - Polska armia zamiast kupować stare amerykańskie konstrukcje, będzie miała szanse na nowy, europejski śmigłowiec - stwierdził.

- Świdnik ma 160 śmigłowców w polskiej armii. Tych śmigłowców nigdy przenigdy nie zaprzestanie serwisować. To jest różnica między długotrwałym związkiem z firmą, która ma korzenie w Polsce i jest wpleciona w polski system bezpieczeństwa, a jednorazowym zakupem gdzieś tam, zresztą przypadkowym - dodał Krystowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zbrojenia, śmigłowiec dla polskiej armii, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2018

WarsTaki wspaniały śmigłowiec musi się nazywać ANTONIO a nie jakiś Leonardo!

11-07-2018

DobromirDobrze sie to czyta .Wspolpraca na wszystkich etapach to optymalne rozwiazanie i korzysci finansowe. Realizacja z pewnoscia daleko poza 2022,ale na … Czytaj całość

12-07-2018

ruski nie są zadowolone.Są w Polsce inteligentni ludzie, którzy mogą robić ambitne rzeczy. Udowadniają to na świecie w innych krajach, więc nie rozumiem, skąd ten hejt, jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)