Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGZ nie przestrzega ustawy kominowej. Bo nie musi

54
Podziel się:

Wysokie wynagrodzenia miały zniknąć w momencie, gdy PiS przegłosował tzw. "ustawę kominową". Tak się jednak nie stało. Okazuje się, że choćby w Polskiej Grupie Zbrojeniowej te przepisy nie obowiązują i zarobki zarządu mogą być praktycznie nieograniczone.

Błażej Wojnicz, prezes PGZ
Błażej Wojnicz, prezes PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa)
bEEHwoaJ

Do takich informacji dotarł wtorkowy "Puls Biznesu". Czytamy w nim, że Polska Grupa Zbrojeniowa nie stosuje zapisów ustawy kominowej, w prowadzonej w ubiegłym roku przez rząd PiS. A przynajmniej nie w tej części, która dotyczy wynagrodzeń.

- Przepisy ustawy (...) znajdują zastosowanie w stosunku do PGZ SA oraz spółek z Grupy Kapitałowej PGZ jedynie w zakresie określonym w art. 4 tej ustawy - poinformował "PB" Łukasz Prus, rzecznik prasowy spółki.

A to oznacza, że w PGZ stosują się tylko do kwestii zasiadania w radach nadzorczych, nie zaś zapisów o maksymalnej wysokości wynagrodzeń. Ile w takim razie zarabiają szefowie zbrojeniowego giganta?

bEEHwoaL

Tego nie wiadomo, bo takie dane zdaniem przedstawiciela spółki "nie podlegają publikacji".

Skąd wynika wyjątkowość PGZ? Ze struktury akcjonariatu. Prus podkreśla, że do Skarbu Państwa należy tylko nieco ponad 40 proc. akcji. Reszta to Agencja Rozwoju Przemysłu i Polski Holding Obronny.

Zobacz także: Prezydenci miast dorabiają na boku

Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ w czasach PO-PSL tłumaczy, że wszystko rozbija się właśnie o Polski Holding Obronny, który do akcjonariatu dołączył stosunkowo niedawno. Wtedy pojawiły się wątpliwości prawne, co do zasad ustalania wynagrodzeń.

bEEHwoaR

- PHO to spółka prawa handlowego, prowadząca działalność biznesową. Ze względu na wątpliwości podpisaliśmy więc kontrakty menedżerskie - zdradza Dąbrowski.

Kontrakty niemal automatycznie oznaczały wyższe wynagrodzenia, niż pozwala na to ustawa kominowa. Co na to prawnicy? Ich zdaniem o polityce wynagrodzeń decyduje walne zgromadzenie. A jeśli na nim Skarb Państwa nie ma większości, to może być trudno przeforsować zapisy ustawy kominowej.

Ta zaczęła obowiązywać na początku września ubiegłego roku. Pisaliśmy o niej w money.pl.

Podstawowym założeniem ustawy jest ustalenie zakresu wynagrodzeń, które może pobierać nie tylko prezes lub członek zarządu, ale również przedstawiciele rady nadzorczej spółki. Nowe przepisy wiążą pensje osób na wysokich stanowiskach ze średnią pensją w Polsce i uzależniają ją od wielkości przedsiębiorstwa, mierzonej liczbą zatrudnianych pracowników, wysokością obrotu oraz sumą aktywów.

bEEHwoaS

W przypadku mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniającego do 10 osób) ma to być 1-3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Mała spółka (zatrudniającej od 11 do 50 osób) będzie mogła płacić od 2- do 4-krotności średniej pensji, średnia (51-250 osób) - od 3 do 5 razy tyle, duża (251-1250 osób) 4-8-krotność, a te największe (co najmniej 1251 osób) od 7 do 15 przeciętnych pensji.

bEEHwobm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(54)
~PO
4 lata temu
Boże,co za fizjonomia...
Rysiek-Łódż
4 lata temu
Maciarewicz to ZŁODZIEJ który okrada POLAKÓW i PAŃSTWO POLSKIE,mam nadzieje że odpowie za to wszystko co robi.Jego miejsce jest w więzieniu ale nie teraz bo ZIOBRO nic nie widzi,nic nie słyszy.
Adrian
4 lata temu
Antoni Macierewicz ma o sobie napisaną książkę ,jestem w trakcie czytania.REWELACJA.
bEEHwobn
pucio 54
4 lata temu
BZDURY dla ciemnej Masy .......PGZ należy w 40 % do skarby Państwa reszta do PHZ -którego właścicielami są ministerstwa Rozwoju itp............Czyli w RÓŻNEJ formule nie 40% należy do Państwa /NAS tylko 100% CAŁOŚĆ należy do różnych organów Państwa /NAS !!!............
ja
4 lata temu
Wiadomo, że ludzie garną się do polityki i na urzedy, by sięgnąć po władzę i załatwiać własne interesy i swoich kolesi. Aby dobrać się do publicznej kasy. Reszta to ściema. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Słyszeliście o ksią.ż ce "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna"? Opisuje proste zasady budowania majątku, by ludzie zrozumieli, że sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski.
...
Następna strona