Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska kolej. Wasiak: "Pieniądze z unii na inwestycje nie są zagrożone"

0
Podziel się:

- Nadrabiamy zły początek, kiedy kolej zetknęła się z bardzo dużymi zapóźnieniami w projektowaniu - uważa szefowa resortu infrastruktury Maria Wasiak.

Polska kolej. Wasiak: "Pieniądze z unii na inwestycje nie są zagrożone"
(Stawinski/Reporter)
bEDPoMSt

Pieniądze unijne na inwestycje kolejowe w latach 2007-2013 nie są zagrożone - oceniła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Mogłoby być lepiej, ale kolej nadrabia zapóźnienia - dodała.

Wasiak pytana, jak ocenia wydawanie przez PKP środków z funduszy europejskich z perspektywy na lata 2007-2013 powiedziała, że na początku były z tym problemy.

_ Mogłoby być lepiej, ale trochę nadrabiamy zły początek, kiedy cała kolej zetknęła się z bardzo dużymi wyzwaniami związanymi z zapóźnieniami w projektowaniu (inwestycji). Mieliśmy bardzo mało firm projektujących. Kolej wpadła wtedy w opóźnienia związane z projektowaniem, przygotowaniem inwestycji, ale potem w drugiej części tego okresu rozliczeniowego PKP nadrabiała zapóźnienia _ - powiedziała Wasiak po posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury.

bEDPoMSv

Dodała, że liczy, iż w nowej perspektywie finansowej (lata 2014-2020) uda się to zrobić lepiej. _ Myślę, że ta perspektywa będzie zarządzana z większym doświadczeniem i lepiej _ - zaznaczyła.

Szefowa MIR pytana, czy resort zwróci się do Komisji Europejskiej o wydłużenie możliwości rozliczania pieniędzy ze starej perspektywy unijnej na inwestycje kolejowe, odparła: _ Poparliśmy postulat Słowacji dotyczący przedłużenia okresu rozliczenia, ale robimy to w interesie całej Grupy Wyszehradzkiej (...) tak żeby te środki spójnościowe się nie zmarnowały, ponieważ wydaje się, że cały region będzie z tego korzystał _ - powiedziała Wasiak. Jak podkreśliła, nie jest to jednak główny polski postulat uzależniający nasze relacje z Unią w zakresie rozliczania środków UE.

Zgodnie z obecnymi regulacjami UE pieniądze z obecnej perspektywy (2007-2013) można rozliczać do końca 2015 r., Grupa Wyszehradzka postuluje o wydłużenie tego okresu do końca 2016 r.

Wasiak dodała, że najważniejsze jest, aby udało się skończyć projekty inwestycyjne na kolei w terminie. Jak zaznaczyła minister, nie chodzi tylko o zamknięcie sprawy _ wykorzystania pieniędzy, ale w ogóle kończenia powoli remontów, które paraliżują jeżdżenie po polskiej sieci kolejowej _.

bEDPoMSB

Na inwestycje kolejowe w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-13 przeznaczono 4,8 mld euro. W przyszłej perspektywie na projekty kolejowe ma trafić ponad 10 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDPoMSW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)