Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska musi budować nowe elektrownie

12
Podziel się

Budowa nowych elektrowni węglowych jest potrzebna - tak zapowiada Krzysztof Tchórzewski. Minister energii otworzył w Warszawie Okrągły Stół Energetyczny. W debacie prócz polityków uczestniczą prezesi największych koncernów i eksperci energetyczni.

Polska musi budować nowe elektrownie
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS)
bDyCDhud

Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że Polska nie może inwestować tylko w odnawialne źródła energii. Minister przyznał, że zapotrzebowanie na węgiel i tak będzie się zmniejszało.

- Budowa nowych bloków jest potrzebna, muszą one być jednak bardziej efektywne energetycznie. Jeżeli będziemy wygaszać stare elektrownie i budować równocześnie nowe, to i tak zapotrzebowanie na węgiel spadnie, ale nie o 100 procent - tłumaczył Krzysztof Tchórzewski.

Minister przedstawił szacunki, że w 2050 roku zapotrzebowanie na węgiel w Polsce zmniejszy się od 40 do 60 procent. Obecnie rocznie nasz sektor energetyczny zużywa 60 milionów ton węgla.

bDyCDhuf

W zeszłym roku kontrolowane przez państwo firmy PGE, Energa, Tauron i Enea zainwestowały rekordowe 18 miliardów złotych. Pieniądze zostały przeznaczone głównie na remonty i budowę nowych elektrowni, m.in. w Opolu, Kozienicach i Jaworznie. Z kolei w ubiegłym miesiącu koncern Energa ponownie uruchomił projekt budowy nowego bloku w elektrowni Ostrołęka. Inwestycja została zawieszona 4 lata temu. Nowa siłownia ma wytwarzać 1000MW prądu, a Energa poszukuje teraz współinwestora. Koncerny w następnych latach będą musiały nadal inwestować, bowiem średni wiek elektrowni w Polsce przekracza 40 lat.

bDyCDhuG
energetyka
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(12)
gosciu
5 lata temu
Musimy budowac elektrownie weglowe, bo gornicy musza miec prace. Inaczej rusza na Warszawe. Nie wazne, ze to trujace paliwo, wazne, zeby pisiuary mialy spokoj.
m-53
5 lata temu
[QUOTE] wytwarzać 1000MW [/QUOTE] Litości redaktorze. MW jest jednostką mocy.
jet
5 lata temu
Lepiej dokonczcie budowe elektrowni szczytowo- pompowej w Mlotach na dolnym slasku. 60% jest juz zrealizowane- taki prezent od PRLu. Postawcie przy elektrowni wiatraki (nie te klasyczne, tylko bardziej wydajne- by lopaty w ksztalcie "x" krecily sie jak w karuzeli) by zmniejszyc do minimum straty na pompowanie i.., gotowe.
bDyCDhuH
sz
5 lata temu
Stare myślenie pokutuje, zróbmy jak Niemcy ale co z tego będą mieli górnicy
Sławek
5 lata temu
A gdzie są nasze elektrownie atomowe ?