Notowania

Europa Wschodnia rośnie w siłę, Polska może stać się potęgą gospodarczą

Europa Wschodnia rośnie w siłę, niektóre małe kraje, jak Czechy, wysuwają się na czoło tego peletonu, ale Polska jest tuż za nimi i może stać się bardzo ważną gospodarką - pisze komentator "NYT".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay/CC0 Public Domain)

Polska, która ma blisko 40 mln mieszkańców i gospodarkę wartą około pół biliona dolarów, staje się na tyle dużą gospodarką, by "na globalnej mapie gospodarczej umiejscowić całą Europę Wschodnią" - ocenia w "NYT" Ruchir Sharma.

- Polska stara się piąć do góry - tak jak (robiły to) azjatyckie, cudowne (gospodarki) - jako potęga przemysłowa - wyjaśnia.

Chociaż produkcja przemysłowa generalnie spada, to nieliczne państwa wciąż dobrze sobie radzą w tej sferze gospodarki i są wśród nich np. Korea Płd., Czechy i właśnie Polska - kontynuuje publicysta.

Ostatnim państwem, które zdołało się przebić - 20 lat temu - do ligi państw zaawansowanych była Korea Południowa; "następnym krajem, który mógłby prawdopodobnie dołączyć do tego klubu, mogłaby być Polska, gospodarcza gwiazda poza zasięgiem radarów" - ocenia.

Sharma podkreśla, że przywódcy PiS byli zachwyceni tym, iż prezydent USA Donald Trump postanowił odwiedzić Polskę przed oficjalną podróżą do Niemiec i Francji. *- *Inni europejscy przywódcy są zdenerwowani tym, że populizm Tumpa jest echem prawicowego nacjonalizmu jego polskich gospodarzy - jedni i drudzy byli krytykowani jako nieliberalne zagrożenie dla powojennego porządku (politycznego) na Zachodzie - pisze publicysta. Dodaje jednak, że "dwa lata populizmu nie wykoleiły trwającego ćwierć stulecia systematycznego postępu w Polsce".

Cytując Międzynarodowy Fundusz Walutowy komentator "NYT" podkreśla, że Polska gospodarka od 1991 roku rosła średnio o 4 proc. PKB rocznie i, "co godne uwagi, nie ucierpiała z powodu ani jednego roku negatywnego wzrostu (gospodarki)". - W ciągu tych 25 lat średni dochód w Polsce wzrósł do prawie 13 tys. dol. (rocznie) z 2,3 tys. dol. - dodaje.

Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku. Zobacz wideo:

Publicysta "NYT" zwraca też uwagę na niezmienne nastawienie Polaków, które określa jako "pro-amerykańskie, antyrosyjskie". Według niego jest ono "głębsze niż obecne populistyczne nastroje, co sprawia, że Polska jest naturalnym i coraz silniejszym sojusznikiem Ameryki".

Tagi: polska, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-07-2017

DumnyWszyscy nas chwała ale natural niektórych "polaczkow" robi swoje. Nikt nie docenia co udała się zrobić przez ostatnie 25 lat? Na moim osiedlu … Czytaj całość

09-07-2017

MarianA wiecie dlaczego Czechy radzą sobie tak dobrze bez chałasu i spokojnie? Bo Kościół Katolicki tam nie miesza bo nic nie znaczy i się nie wpieprzają do … Czytaj całość

08-07-2017

marcusZnów krakanie "amerykańskiej" finansjery. Morawiecki i populizm - co najmniej gruba przesada. Pierwszy facet od 25 lat, który ma wizje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (114)