Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska Wschodnia będzie szybciej wydawać unijne pieniądze

15
Podziel się:

Budżet programu Polska Wschodnia to ponad 8 miliardów złotych. Dotychczas złożono 356 wniosków o wartości dofinansowania UE na kwotę 1,86 miliarda złotych.

Polska Wschodnia będzie szybciej wydawać unijne pieniądze
(Parlament Europejski)

Ministerstwo Rozwoju deklaruje przyśpieszenie wydawania unijnych pieniędzy na wschodzie Polski. Do tej pory podpisano umowy o wartości prawie 16 procent programu przeznaczonego dla tej części kraju.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak powiedział, że pieniądze będą wydawane szybciej niż do tej pory. Większe wydatki będą dotyczyć infrastruktury drogowej, czy środków przeznaczonych dla przedsiębiorców. Wiceminister dodał, że nie ma opóźnień w wydawaniu środków pochodzących z budżetu UE. Adam Hamryszczak dodał, że liczy na przyśpieszenie wydatkowania na tak zwanych regionalnych programach operacyjnych.

Programy dla każdego województwa, to drugie obok centralnego źródło unijnych pieniędzy. Marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński, przypomina, że do roku unijny budżet regionu na lata 2014-20 to ponad 5 miliardów złotych. Marszałek przyznał, że pierwsze konkursy ruszyły w ubiegłym roku, czyli rok po starcie obecnego okresu budżetowego. Jerzy Leszczyński dodał, że nie wszystkie konkursy wystartowały, ponieważ ich zasady trzeba uzgodnić z Ministerstwem Rozwoju.

W latach 2014-20 działa 6 programów krajowych i 16 regionalnych. Łącznie jak informował wiceminister Hamryszczak w Sejmie, do połowy września uruchomiono nabór wniosków na kwotę ponad 45 miliardów złotych, co stanowi ponad jedną trzecią środków przeznaczonych na programy regionalne.

Budżet programu Polska Wschodnia to ponad 8 miliardów złotych. Dotychczas złożono 356 wniosków o wartości dofinansowania UE na kwotę 1,86 miliarda złotych (22,7 procent alokacji). Podpisano 56 umów o wartości dofinansowania wspólnoty na kwotę 1,3 miliarda złotych (15,9 procent alokacji).

Wiceminister oraz marszałek województwa podlaskiego byli gośćmi Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Białymstoku. Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Paweł
8 lat temu
Pozwólcie nam handlować ze wschodem skury...y jak kiedyś było ; my ze ściany wschodniej żadnej unijnej jałmurzny nie chcemy ;
krzys
8 lat temu
................no to kosciolki,parkingi pod nimi, cerkiewki,drogi dojazdowe do nich beda blyszczaly. A proboszc bedzie jezdzil jak Rydzyk:Majbachem.
Rolof318
8 lat temu
Podatek janosikowy, dopłaty, przymrużone oczko na prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji, praca na czarno i branie zasiłków, jeżdżenie na oleju opałowym itd. to cała ta wschodnia ściana. Niby to samo prawo, a jednak tam wszystkim folgują, a Ci mają w d. resztę kraju. Zlikwidować chociaż ten podatek janosikowy, niech każdy gospodaruje tym co sam wytworzył.
Ko123
8 lat temu
Wpłacamy to wydajemy, niema unijnych pieniędzy .Ludzie uświadomcie to skończy sobie
Czlowiekzplc
8 lat temu
Najbogatszy region polski tj wawa na samą inwestycje w Metro dostaje 2mld. Nic nie mam do Metro bo warszawiakom się należy. Chodzi mi o tą propagandę jak to ile i jak dużo inwestuje się na wschód. Te 5 mld to pewnie że 40 km nie potrzebnych w pl autostrad- trasy S by wystarczyły. Cała kasa z unii na prawdziwe inwestycje idzie na zachód pl a tu się buduje z tych ochlapow co zostaja tylko aquaparki i inne dziwne rzeczy które nic nie wnoszą w rozwój regionu. Dają tylko kredyty które trzeba spłacać i możliwość afiszowania się danymi inwestycjami lokalnym władzom. Może i tak ma być ale kiedy się skończy ta propaganda sukcesu.