Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Polskie firmy powinny szukać nowych kierunków eksportu"

16
Podziel się:

Wiceminister podkreślił, że rząd chce tworzyć nowe mechanizmy wsparcia dla krajowych firm.

"Polskie firmy powinny szukać nowych kierunków eksportu"
(WP)
bEEmWaid

Blisko 80 proc. naszego eksportu koncentruje się na Unii Europejskiej, jednak polskie firmy powinny szukać nowych rynków zbytu - uważa wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Jego zdaniem krajowi przedsiębiorcy są "mało obecni w Azji czy w Afryce".

- Temat ekspansji zagranicznej jest ważny dla rządu. Nie ukrywamy, że kwestia wzrostu naszej gospodarki i wzrostu dochodów Polaków w bardzo dużej mierze opiera się właśnie na firmach. I to nie tylko poprzez poszerzenie rynków krajowych, ale przede wszystkim poprzez ekspansję zagraniczną. Bardzo wyraźnie to akcentujemy w nowej strategii rządowej, Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. I zarówno podnoszenie innowacyjności polskich firm, jak i dalsza ekspansja zagraniczna jest dla nas absolutnym priorytetem - powiedział wiceminister Kwieciński w poniedziałek podczas Forum "Polska, Europa, Świat. Go Poland, Go Global".

Wiceminister podkreślił, że rząd chce tworzyć nowe mechanizmy wsparcia dla krajowych firm. - W tej perspektywie finansowej (lata 2014-2020) bardzo duże środki finansowe będziemy przeznaczali na wsparcie innowacyjności polskich firm. Z tego typu pomocy będą mogły korzystać małe, średnie i duże firmy - przypomniał.

bEEmWaif

Kwieciński wskazał, że polskie przedsiębiorstwa są sporo mniejsze, mniej globalne i również mniej innowacyjne w porównaniu z firmami zachodnimi. - Chcielibyśmy, żeby polskie firmy rosły, szukały swojego miejsca nie tylko na rynkach krajowych, ale i na rynkach zagranicznych. To dobrze, że nasz eksport rośnie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat to jest mniej więcej 9 proc. w skali roku - powiedział Kwieciński.

W krajowym eksporcie - jak mówił - nadal zbyt mało jest produktów wysoko przetworzonych. - Mniej więcej dwukrotnie mniej, aniżeli nasi partnerzy zachodni. Ale to powoduje, że wartość dodana, która jest generowana w firmach i tworzony kapitał, jest zbyt mała. Możemy to zmienić właśnie dzięki innowacjom - zaznaczył.

- W tej chwili nasz eksport w dużym stopniu koncentruje się na Unii Europejskiej i dobrze, bo to prawie 80 proc. naszego eksportu. Natomiast wydaje się, że powinniśmy szukać również takich rynków, gdzie moglibyśmy uzyskiwać nie tylko większe obroty, ale również większe marże. Widzimy, że mało jesteśmy obecni na rynkach azjatyckich, również w Ameryce, również w Afryce czy na kontynencie afrykańskim, który jest w tej chwili kontynentem najszybciej rosnącym. Chcemy szukać tych nowych możliwości dla polskich firm. Chcemy, aby polskie firmy rosły - podkreślił Kwieciński.

W trakcie Forum odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślił on, że eksport jest potężną siłą napędową gospodarki.

bEEmWail

"Wiele wysoko rozwiniętych krajów właśnie sukcesem eksportowym i strategią ekspansji na zagraniczne rynki zawdzięcza swą czołową pozycję w przestrzeni globalnej. Wraz z coraz większymi osiągnięciami na tym polu, Polska staje przed szansą, aby w nieodległej przyszłości znaleźć się w gronie liczących się eksportowych potentatów" - napisał prezydent do uczestników Forum.

Prezydent zaznaczył, że polskie firmy coraz śmielej podejmują ekspansje zdobywając nowe rynki, często odległe i wymagające. "Jesteśmy dumni z dokonań polskich eksporterów. W ciągu ostatnich 15 lat nasz kraj dwukrotnie zwiększył zagraniczną sprzedaż w relacji do wielkości gospodarki. Rocznie eksportowane przez nas towary i usługi stanowią wartość blisko 50 proc. polskiego PKB, co daje nam 1,2 proc. udziału w całym eksporcie światowym. To wyniki, które trzeba przyjąć z duża satysfakcją" - przekazał prezydent.

Jego zdaniem warto zadbać o to, by w polskim eksporcie jeszcze większą rolę zaczęły odgrywać firmy rodzinne, ponieważ wciąż ponad połowa naszej zagranicznej sprzedaży to efekt działań koncernów międzynarodowych.

bEEmWaiG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
JACEK
5 lata temu
Czy Pan Panie ministrze kiedykolwiek, gdziekolwiek i cokolwiek wyeksportował ? Nie pytam czy kiedykolwiek i cokolwiek Pan wyprodukował. Jestem przekonany że nie.
Kazik666
5 lata temu
Propaganda rodem z PRL, czekam na wiadomosci TVP1 o sznurku do snopowiazałek, że go nie zabraknie, w okresie żniw dzięki korzystnie podpisanej umowie z Mongolską Republiką Ludową.
Krzysztof137
5 lata temu
Co on gada przecież przed PISem Polska była w totalnej ruinie, wręcz w zgliszczach jak to Wyszło z Worka pokazywała, nie odbudowana jeszcze po II wojnie św. to jak zwiększyła export? Chciał chyba powiedzieć, że w ciągu ostaniego roku odbudowalismy całą Polskę - stalismy nad krawędzią i zrobiliśmy duży krok naprzód.
bEEmWaiH
MN4
5 lata temu
"Temat ekspansji zagranicznej jest ważny dla rządu. Nie ukrywamy," Tekst jak za komuny, jak z Trybuny Ludu.
rydułtowy
5 lata temu
Na pewno likwidacja WPHI "pomoże" we wzroście eksportu...