Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski samolot może być sprzedawany w Amaryce Południowej. Otrzymał certyfikat

0
Podziel się

Produkowany przez zakłady PZL Mielec samolot M28 otrzymał certyfikat brazylijskiej agencji lotnictwa cywilnego. Dzięki niemu maszyna będzie mogła być sprzedawana nie tylko w Brazylii, ale także na pozostałych rynkach Ameryki Południowej.

Polski samolot może być sprzedawany w Amaryce Południowej. Otrzymał certyfikat
(Man/CC/Wikimedia)
bEhTtboB

Jak poinformował prezes mieleckich zakładów Janusz Zakręcki, Ameryka Łacińska to jeden ze strategicznych kierunków sprzedaży dla firmy. - Uzyskanie brazylijskiego certyfikatu to kolejny krok przybliżający nas do podjęcia współpracy z operatorami cywilnymi na tym perspektywicznym rynku - zaznaczył.

M28 to dwusilnikowy samolot turbośmigłowy klasy STOL (krótkiego startu i lądowania). Maszyna jest najczęściej wykorzystywana do transportu m.in. ludzi, żywności, lekarstw, specjalistycznego sprzętu medycznego. Samoloty z Mielca wspierały akcje ratownicze m.in. po tsunami w Indonezji w grudniu 2004 r.

W wersji wojskowej, oznaczonej M28B Bryza, samolot od ponad 20 lat służy w polskich Siłach Zbrojnych.

bEhTtboD

Samoloty są też wykorzystywane przez armię Stanów Zjednoczonych (oznaczone jako C-145); brały udział również w misjach w Afganistanie, gdzie wykorzystywane były do transportu ładunków, zrzutu zaopatrzenia w strefie działań i transportu grup specjalnych oraz ewakuacji rannych.

Dotychczas M28 posiadał dwa certyfikaty uznawane w branży lotniczej. Są to dokumenty wydane przez Federalną Administrację Lotnictwa (Federal Aviation Administration - FAA) oraz Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (European Aviation Safety Agency - EASA).

To dwa najważniejsze organy nadzoru lotniczego na świecie. M28 jest również certyfikowany przez organy nadzoru Indonezji, Nepalu i Tajwanu. Jednak, aby samolot mógł zostać dopuszczony do lotów cywilnych na terenie Brazylii, musiał przejść odpowiednią certyfikację przewidzianą przepisami prawa brazylijskiego.

W ciągu 20 lat produkcji samolot M28 trafił m. in. do: Wenezueli, Indonezji, Nepalu, Wietnamu, Kolumbii, a od niedawna maszyny są również na wyposażeniu sił specjalnych USA oraz Jordanii.

bEhTtboJ

Polskie Zakłady Lotnicze (PZL Mielec) to największy w Polsce producent statków powietrznych. Produkuje m.in. śmigłowiec S-70i Black Hawk, zatrudnia ponad 1,5 tys. pracowników.

Firma należy do Sikorsky Aircraft, spółka ta została kupiona w tym roku przez koncern Lockheed Martin, który zatrudnia około 112 tys. pracowników na całym świecie. Sprzedaż netto koncernu w 2014 r. wyniosła 45,6 mld dolarów.

bEhTtbpe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)