Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy w Chinach. Morawiecki mówi o szansie dla przedsiębiorców

3
Podziel się:

Wicepremier ma nadzieje, że ta inicjatywa zachęci także chińskich inwestorów do większego zaangażowania kapitałowego w naszym kraju.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju (Andrzej Hulimka/East News)

Polska chce aktywnie uczestniczyć w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku kreuje on obiecujące perspektywy dla polskich przedsiębiorców - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Nowy Jedwabny Szlak to chińska koncepcja nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą.

W niedzielę do Polski przyjedzie prezydent Chin Xi Jinping, a początek tygodnia upłynie pod znakiem polsko-chińskich imprez gospodarczych oraz międzynarodowych z udziałem chińskich partnerów. W poniedziałek Morawiecki weźmie udział w Forum Jedwabnego Szlaku 2016.

- Polska chce aktywnie uczestniczyć w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Kreuje on obiecujące perspektywy dla polskich przedsiębiorców, którzy widzą swoje szanse w rozwijaniu działalności na chińskim rynku. Ten projekt to także szansa na realizację wspólnych projektów inwestycyjnych i infrastrukturalnych, w krajach, przez które szlak będzie przebiegał - powiedział Morawiecki.

Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa "zachęci także chińskich inwestorów do większego zaangażowania kapitałowego w naszym kraju".

- Polska, jako członek i założyciel Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, chce skutecznie wykorzystywać ten mechanizm do tego, aby polskie firmy mogły inwestować na chińskim rynku - zapowiedział wicepremier.

Memorandum o porozumieniu między polskim rządem a rządem Chin w sprawie wspólnego wspierania inicjatywy Pas i Szlak zostało podpisane w listopadzie ubiegłego roku podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Projekt "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Częścią "nowego Jedwabnego Szlaku" jest uruchomione w 2013 roku kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.

AIIB to chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

Odnosząc się do samej wizyty Morawiecki podkreślił, że potwierdza ona bardzo dobre relacje łączące Polskę i Chiny

- Partnerstwo strategiczne z Państwem Środka od 2011 roku wyznacza nową jakość dwustronnej współpracy. Dzisiaj stoimy w obliczu nowych wyzwań w globalnej gospodarce, dlatego to dobry moment, aby nadać naszym relacjom zupełnie nowy wymiar. Taki, który pozwoli nam wspólnie realizować ambitne projekty związane z inwestycjami, infrastrukturą czy rozwojem nowoczesnych technologii - powiedział wicepremier.

- Zależy nam na tym, aby Polska odgrywała kluczową rolę w relacjach gospodarczych naszej części Europy z Chinami. Liczę na to, że ten rok będzie pod tym względem przełomowy i zdefiniuje nowe obszary współpracy na najbliższe dekady - dodał.

Zaznaczył, że obie strony będą rozmawiać o możliwości pogłębiania współpracy gospodarczej. - Chcemy też zdefiniować nowe obszary, które pozwolą na większe zaangażowanie chińskiego kapitału w Polsce. W ramach Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wypracowujemy konkretne rozwiązania, które zwiększają atrakcyjność inwestycyjną Polski - poinformował Morawiecki.

Zapowiedział porozumienia gospodarcze. - Podpisane zostaną porozumienia, zarówno pomiędzy przedstawicielami rządu, jak i biznesu. Zarysują one plany dalszego rozwoju polsko-chińskiej współpracy i wskażą ich kierunek - podkreślił.

Przypomniał, że Chiny są największym partnerem gospodarczym Polski w Azji, a pod względem obrotów handlowych zajmujemy pierwsze miejsce w Europie Środkowo Wschodniej, przed Czechami, Węgrami, Rumunią oraz Słowacją. - To pokazuje, że współpraca między naszymi krajami ma duży potencjał rozwojowy. Jestem przekonany też, że Polska może być dla Chin atrakcyjnym partnerem biznesowym - podsumował.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Igor36
6 lat temu
Minister Gawędziarz znowu opowiada nam o tym jak będzie wspaniale... Panie Morawiecki, takie wizje można roztaczać, jak się jest prezesem od którego nic nie zależy (np. w BZ WBK). Pan już jesteś ministrem, wicepremierem. PRoponuję działać. Tym bardziej, że rozdawnictwo pieniędzy cały czas przyśpiesza;)
peryskop
6 lat temu
Co to za kombinacja strategiczna "jedwabnego szlaku" jak nic nie mówi się o szlakach kolejowych przez Rosję i jej udziale w tej strategii, oczywista to również podział dochodów z tych przewozów - 70 % to przypadnie na Rosję i Białoruś, 20 % na Chiny i Kazachstan, a reszta to Polska albo lepiej Unia Europejska - unikanie nazwy "Rosja", to chowanie głowy w piasek jak strategia strusia, a Polaków robienie w bambuko, "fiksum dyrdum" to taka innowacyjna strategia gospodarcza !?
analityk
6 lat temu
Pan Morawiecki jak zwykle opowiada slogany. To jest typowe dla tego Pana. A gdzie program innowacyjnej gospodarki ? Niestety mamy od 27 lat takich ignorantów i skutki są jakie widzimy.