Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie górnictwo. Związkowcy liczą, że skorzystają na wyborach

0
Podziel się:

W ciągu dwóch miesięcy zespoły robocze mają przedstawić rozwiązania do nowej strategii dla górnictwa węgla kamiennego.

Polskie górnictwo. Związkowcy liczą, że skorzystają na wyborach
(United Nations Photo/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

W poniedziałek odbyło się w Katowicach pierwsze od kilku miesięcy spotkanie poświęcone tej kwestii.

Obecna strategia dla branży nosi nazwę _ Program działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015 _. Jak przypomniało w poniedziałek MSP, prace nad _ Programem rozwoju górnictwa węgla kamiennego w latach 2016-2020 r., z perspektywą do roku 2027 _ prowadzone były przez ministerstwo gospodarki i trwały od czerwca 2014 r. Prace te zostały praktycznie zawieszone w sierpniu ub. roku.

Cytowany w poniedziałkowym komunikacie MSP wiceminister Rafał Baniak zwrócił uwagę na kontekst sytuacji rynkowej obecnego wznowienia prac. _ Ceny węgla w najbliższym czasie nie wzrosną, dlatego wspólnie musimy zastanowić się gdzie szukać możliwości odzyskania rentowności działalności kopalń _ - powiedział.

Jak relacjonował po spotkaniu pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, w poniedziałek po _ bardzo merytorycznej dyskusji _ zapadła decyzja o powołaniu trzech zespołów roboczych, które zajmą się takimi sprawami jak: bezpieczeństwo energetyczne, struktura organizacyjna oraz kwestiami środowiskowymi i związanymi z bezpieczeństwem pracy.

Zespoły będą miały dwa miesiące na przedstawienie rozwiązań. W skład zespołów wejdą przedstawiciele strony związkowej, pracodawców, rządu oraz eksperci. _ Chcemy zakończyć prace nad strategią jak najszybciej. Nie jest tu ważny kalendarz polityczny, ale obecna strategia obowiązuje tylko do końca roku. Im szybciej zakończymy prace, tym lepiej dla sektora _ - powiedział Kowalczyk.

_ W poprzednim etapie prac opracowano już pewne elementy programu, dziś chcemy wyznaczyć główne kierunki dalszych działań, dlatego obecność wszystkich stron dialogu jest tu niezwykle istotna _ - ocenił w komunikacie pełnomocnik rządu ds. górnictwa.

Przed spotkaniem śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz mówił, że rządowi może zależeć na wypracowaniu założeń nowej strategii przed wyborami. _ Strona rządowa i my wszyscy musimy mieć świadomość, że strategia kończy nam się w tym roku. Strategia daje pewne kierunki, pewne założenia i daje też pewne narzędzia. I my tego tak naprawdę - nawet w kontekście (...) nowelizacji ustawy górniczej - nie mamy. Gdy przyjdzie grudzień 2015 r. i dalej nie będziemy mieli nic, będzie wolna amerykanka _ - uznał związkowiec.

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności przypomniał, że to pierwsze tak szerokie spotkanie - przedstawicieli rządu, przedsiębiorców, związkowców przy udziale m.in. specjalistów branży i naukowców - od 17 stycznia, kiedy podpisano porozumienie ws. tzw. planu naprawczego Kompanii Węglowej.

_ Będziemy dzisiaj wnioskować, żeby jeszcze w tym miesiącu, najpóźniej po świętach, odbyło się spotkanie stron porozumień - wszystkich, które były zawarte w spółkach węglowych. Te porozumienia trzeba na bieżąco monitorować i wskazywać, gdzie są jakieś elementy zachwiania. Bo wiadomo, że najważniejszą kwestią jest kwestia notyfikacji pomocy publicznej w UE tak, aby szła ona w takim kierunku, w jakim podpisane jest porozumienie _ - zapowiadał rano Kolorz.

Pytany o to Kowalczyk zaznaczył, że poniedziałkowe spotkanie było właśnie realizacją _ porozumień katowickich _ z 17 stycznia. _ Jesteśmy naprawdę w bardzo dobrym kontakcie ze stroną związkową i na bieżąco realizujemy wszystkie punkty, które zostały zawarte w tym porozumieniu _ - zadeklarował wiceminister.

W styczniu został przyjęty plan naprawczy dla Kompanii Węglowej. W lutym weszła w życie nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która m.in. przeniosła nadzór nad branżą z resortu gospodarki do skarbu, a także stwarza możliwość przekazywania poszczególnych kopalń do SRK i - jak mówił w ub. tygodniu minister Kowalczyk - de facto dopuszcza udzielenie dozwolonej pomocy publicznej na wygaszanie kopalń. W ub. tygodniu Polska złożyła w Komisji Europejskiej dokumenty w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń KW.

Zdaniem prezesa Bogdanki Zbigniewa Stopy, o szybkie zakończenie prac nad strategią może być trudno. _ Nawet ktoś zauważył, że mówiło się o czerwcu, a może być wrzesień, a w mojej ocenie do listopada będzie bardzo ciężko. W zasadzie na prezentacji było widać, że prace były rozpoczęte, a w tej chwili - po podpisaniu tych porozumień - jak gdyby idzie to od nowa _ - powiedział PAP Stopa.

Z kolei według prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunta Łukaszczyka poniedziałkowe spotkanie może być m.in. sygnałem zapowiadającym zwiększenie bezpośredniego nadzoru właściciela nad branżą. _ Kontrola właściciela w sytuacjach kryzysowych, jakie są, musi być permanentna i ciągła. Zmian można dokonywać całą masę, ale trzeba wiedzieć, że trzeba ich dokonać. Natomiast, gdy zostawi się dłuższy horyzont czasowy, mamy sytuacje tragiczne, że trzeba bić na alarm, bo nie zareagowano, gdy można było jeszcze coś uratować _ - wskazał prezes KHW.

W poniedziałkowym spotkaniu ze strony rządowej - obok Kowalczyka - uczestniczyli m.in. wiceministrowie skarbu Rafał Baniak oraz gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Wśród szefów spółek węglowych na spotkaniu byli m.in. prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk, p.o. prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jerzy Borecki, prezes Bogdanki Zbigniew Stopa i prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Marek Tokarz.

Stronę związkową reprezentowali m.in. szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała i przewodniczący Kadry Dariusz Trzcionka. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. dyrektor katowickiego oddziału Agencji Restrukturyzacji Przemysłu Henryk Paszcza, szef Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski i rektor Politechniki Śląskiej Andrzej Karbownik.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)