Notowania

polska gospodarka
12.08.2016 10:14

Polska gospodarka nie zwalnia. GUS podał nowe dane o PKB

Rynek prognozował odczytu na poziomie 3,3 procent, wobec 3 procent w pierwszym kwartale tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jaskolka/REPORTER / East News)

Polska gospodarka rosła w drugim kwartale tego roku w tempie 3,1 procent. Takie dane opublikował w piątek Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż spodziewał się tego rynek, ale więcej w stosunku do danych za pierwsze trzy miesiące roku.

Rynek prognozował odczyt na poziomie 3,3 procent. "Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji" - napisał GUS w komunikacie. Pełne informacje dotyczące wzrostu gospodarczego w okresie od kwietnia do czerwca, czyli tzw. odczyt finalny PKB, GUS opublikuje 30 sierpnia.

  • dane w procentach niewyrównane sezonowo w cenach stałych

Bardziej optymistycznych danych spodziewała się Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Według niej po wzroście Produktu Krajowego Brutto w pierwszym kwartale o 3 procent rok do roku, gospodarka przyspieszyła. Ekonomistka ocenia, że w drugim kwartale polska gospodarka rozwijała się głównie dzięki wzrostowi konsumpcji, na którą wpływ miał program "Rodzina 500 Plus".

Tuż po publikacji tych danych polska giełda skierowała się na południe. Skala spadku nie była jednak duża. Tuż po godzinie 10:00, indeks WIG20 znajdował się blisko poziomu czwartkowego zamknięcia. W przypadku rynku forex sytuacja była podobna. Złoty minimalnie się osłabił w stosunku do najważniejszych walut.

Tagi: polska gospodarka, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2016

wyp3Czy ja wiem czy przyspiesza....miało być 3,3% a jest jedynie 3,1%...jak na mój gust to zwalniamy. No ale co ja tam wiem. Zresztą nowe podatki od … Czytaj całość

12-08-2016

anatolDane są superoptymistyczne patrząc na to co było za rządów PO. Ale kłamstwa puszczacie w mediach

12-08-2016

1000Dla kogo wszelkie statystyki? Dla ogłupiałych propagandą ludzi?. Przecież wszelkie takie dane można wyrzucić na śmietnik. Są nic nie warte. Nie mają … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)