Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szybki internet w Polsce. MC: Z 4 mld zł rozdysponowano 2,4 mld zł

Szybki internet w Polsce. MC: Z 4 mld zł rozdysponowano 2,4 mld zł

Fot. ESB Professional, Shutterstock

Z 4 mld zł przeznaczonych na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego internetu w ramach programu Polska Cyfrowa, rozdysponowano już 2,4 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.

Odpowiadając w Sejmie na pytanie poselskie Zagórski powiedział, że rozstrzygnięto już dwa nabory wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych. W sumie dofinansowanych zostanie 130 projektów, obejmujących 1 mln 300 tys. gospodarstw domowych oraz prawie 7 tys. lokalizacji szkół. - Tych szkół jest czasem kilka w jednej lokalizacji - wyjaśnił wiceminister.

Zobacz także: Internet wg. PiS. Ministerstwo Cyfryzacji chce zmian

Jak dodał, 80 proc. gospodarstw domowych na terenach wyznaczonych do pokrycia nową infrastrukturą znajduje się w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców, są to więc w praktyce tereny wiejskie. Zagórski podkreślił, że ministerstwo pracuje nad kolejnym naborem wniosków, ponieważ ma jeszcze wolne środki, ale także dlatego, że projekty z dwóch pierwszych nie obejmują wszystkich wskazanych obszarów.

Wiceminister poinformował też, że trwa wdrażanie programu wsparcia poprzez pożyczki małych i średnich firm telekomunikacyjnych. Jego operatorem jest BGK; kwota przeznaczona na to wsparcie to 1 mld zł, a pożyczki te "za chwilę" będą dostępne, tak by podnieść zdolność inwestycyjną tych przedsiębiorców - mówił.

Poinformował również, że Ministerstwo Cyfryzacji włącza się w prace nad pomysłem Komisji Europejskiej "wifi for you", zgodnie z którym gminy będą mogły otrzymywać unijne dotacje na rozwijanie bezpłatnych hotspotów. Pomysł jest na etapie kompromisu PE i Rady Europejskiej w zakresie założeń. Oczekujemy na szczegóły, pierwszy nabór wniosków planujemy na przełomie 2018 i 2019 r. - dodał Zagórski.

Jak tłumaczył wiceminister, z powodu uwarunkowań geograficznych i demograficznych na wielu obszarach, w szczególności wiejskich, rozwój szybkiego internetu postępuje znacznie wolniej niż w ośrodkach zurbanizowanych. - Takie obszary najczęściej nie są atrakcyjne ekonomicznie, również dla operatorów telekomunikacyjnych, z powodu na zbyt wysokie koszty inwestycji w stosunku do spodziewanych i akceptowalnych przychodów. To jest zresztą stały problem jeśli chodzi o budowę infrastruktury w terenach mniej zurbanizowanych - mówił wiceminister.

Zaznaczył, że wszystkie działania związane z upowszechnieniem szerokopasmowego internetu rząd traktuje jako ważny element zrównoważonego rozwoju kraju i realnego wyrównywania szans terenów wiejskich.

Przypomniał, że jednym z głównych celów Ministerstwa Cyfryzacji jest zapewnienie - zgodnie także z europejską agendą cyfrową - do 2020 roku wszystkim gospodarstwom domowym łącz o szybkości co najmniej 30 Mb/s oraz budowa popyt na szybsze usługi, tak by do tego samego roku co najmniej połowa gospodarstw korzystała z łącz o szybkości 100 Mb/s.

Zagórski przypomniał też, że we wtorek rząd przyjął projekt ustawy o budowie ogólnopolskiej sieci edukacyjnej (OSE), której operatorem będzie NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy). Zgodnie z tym projektem budżet państwa może pokrywać koszty szybkiego internetu udostępnianego w szkołach. Jesteśmy przekonani, że przyspieszy to podłączanie szkół przez operatorów, bo będą oni mieli gwarancję odbioru usługi, opłacanej z budżetu - mówił wiceminister. Dodał, że zgodnie z programem zbudowane przez operatora łącze do szkoły OSE będzie dzierżawić na warunkach komercyjnych. Dodatkowo powinno to przyspieszyć rozwój sieci w okolicy szkół.

Zagórski powiedział, że od 2021 r. organy prowadzące szkół będą miały obowiązek zapewniania szybkiego internetu na drodze zakupu komercyjnego albo za pośrednictwem OSE.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
dryg
2017-09-25 03:41
no pamiętam że kiedyś byli tylko w dwóch miastach a teraz w całej Polsce. Ciekawe co dalej.
Wladzio
2017-09-16 01:12
JA tam mam w Sferii. Ostatnio rozwija się stosunkowo prężnie a poza tym ma bardzo jasna ofertę. Mam 70 lat i daję sobie radę.