Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Problem kredytów we franku banki rozwiążą w 2017 roku? Tak sugeruje przewodniczący KNF

39
Podziel się:

W 2017 roku rozstrzygnie się kwestia tzw. frankowiczów? To sugeruje przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. - Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed bankami w tym roku będzie restrukturyzacja portfela kredytów walutowych - poinformował Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych.

Problem kredytów we franku banki rozwiążą w 2017 roku? Tak sugeruje przewodniczący KNF
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)

"Dużym wyzwaniem w 2017 roku dla sektora bankowego będzie restrukturyzacja portfela kredytów denominowanych i indeksowanych w obcych walutach. Potocznie nazywanych kredytami walutowymi. I tutaj wpisujemy się w działania Komitetu Stabilności Finansowej" - powiedział Chrzanowski.

"Moim zdaniem optymalna ścieżka to jest ścieżka, którą prezentuje prezes Narodowego Banku Polskiego, minister finansów, ścieżka, w której sektor bankowy w sposób dobrowolny, oczywiście motywowany w jakiś sposób działaniami instytucji wchodzących w skład KSF podejmuje działania, których celem jest zmniejszenie tego portfela, a co za tym idzie ryzyka kursowego, które towarzyszy temu portfelowi" - dodał.

Przewodniczący powiedział, że przedstawiciele KNF spotykają się z przedstawicielami poszczególnych banków i rozmawiają na ten temat.

Kwestia rozwiązania problemu frankowiczów w ostatnich dniach pojawia się coraz częściej. Prezes NBP Adam Glapiński spotkał się we wtorek z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawił parametry, jakie powinny uwzględnić banki przystępując do restrukturyzacji kredytów frankowych. O spotkaniu powiedział w środę sam Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Glapiński, pytany o wtorkowe spotkanie z prezydentem, przyznał, że dotyczyło ono właśnie frankowiczów, a został temu spotkaniu nadany bardziej formalny charakter, "by rynek i kredytobiorcy odebrali sygnał, że prezydent pamięta o tym, co obiecał, i co było przedmiotem konferencji prasowej w sierpniu ub. roku.

Prezes NBP przypomniał, że w myśl zapowiedzi z tamtej konferencji opracowywane były parametry regulacyjne, którym powinny podporządkować się banki, a które mają je skłonić do przewalutowania kredytów frankowych. Były one tworzone do stycznia tego roku przez grupę roboczą Komitetu Stabilności Finansowej, a od stycznia także przez KNF i resort finansów.

- Te parametry i ustalone wielkości przekazałem wczoraj prezydentowi - powiedział. Będą to, jak mówił, przede wszystkim różne wymogi kapitałowe. - To będzie taki kobiecy przymus - banki będą mogły odmówić, ale znajdą się wtedy w bardzo trudnej sytuacji - powiedział.

Gdy banki przyjmą te regulacje, zaznaczył Glapiński, zacznie się "proces restrukturyzacji, polegający na zamianie kredytów na złotowe". - Część tych regulacji będzie jeszcze notyfikowana na poziomie Unii Europejskiej - zapowiedział. Stąd te wymagające notyfikacji rozwiązania wejdą w życie prawdopodobnie dopiero we wrześniu.

Prezes NBP zapowiedział też, że jeszcze w marcu albo w kwietniu odbędzie się konferencja, podczas której te rozwiązania zostaną zaprezentowane.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Gurgul
7 lat temu
Niestety, ale z powodu kredytu we frankach wiele osób w tym momencie niestety, ale ma problemy finansowe i nie jest w stanie go sprawdzić. Osobiście polecam pana Pawła Handke z Kancelaria Primus :) Z jego pomocą można otrzymać przeliczenie kwoty kredytu po kursie z dnia uruchomienia. W ten sposób jest to bardzo korzystne dla nas :)
IRA
7 lat temu
ABW sprawdzi, sprawdzi się jak Prezydent Duda. Na koniec koło ratunkowe byś się utopił
Franek Frank...
7 lat temu
Jakie tam działania , przewalutowania .Przecież Prezes powiedział ,że frankowicze mogą jedynie iść do sądów . Nikt nie będzie działał wbrew słowu Prezesa. Nie w tej partii . Żadnych sensownych rozwiązań nie będzie . .
Franek Frank...
7 lat temu
Nie wierzę w sensowne rozwiazanie problemu. A to z tego powodu ,że większość kredytów frankowych udzielił PKP BP -bank formalnie polski . Nikt trzeżwo myślący w rządzie nie będzie go zarzynał , tym bardziej ,że podatkowo przynosi złote jaja . Przy przewalutowaniach frankowicze zapłaca więcej niż dotychczas , A najgorszy problem uwiązania kredytobiorcy ( niczym chłopa pańszczyźnianego) do mieszkania wcale nie zniknie .
aaaa
7 lat temu
ABW sprawdzi, czy brali franki z Narodowego Banku Szwajcarii???
...
Następna strona