Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pomoc dla frankowiczów. Prezydencki minister: utracone korzyści banków można by rozłożyć w czasie

Pomoc dla frankowiczów. Prezydencki minister: utracone korzyści banków można by rozłożyć w czasie

Fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS

Utracone korzyści banków związane z wejściem w życie rozwiązań dotyczących kredytów walutowych można by rozłożyć w czasie. Pracujemy nad takim rozwiązaniem - zapowiada prezydencki minister Maciej Łopiński.

Łopiński wyraził nadzieję, że Komisja Nadzoru Finansowego w marcu - zgodnie z zapowiedziami - przedstawi skutki finansowe prezydenckiej propozycji dotyczącej kredytów walutowych.

Pytany, co jeśli KNF wskaże, że takie rozwiązanie zdestabilizuje sektor bankowy, odparł: - Zwracaliśmy się do KNF o przedstawienie realnych wyliczeń. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które spowodowałoby, że utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie.

Zaznaczył, że sprawa jest dyskutowana. - Część audytorów, część specjalistów od rachunkowości nie jest pewna, w jaki sposób tę operację zapisać księgowo, by być w zgodzie z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Współpracujemy ze specjalistami. Mam nadzieję, że to będzie do przeprowadzenia - powiedział minister.

Podkreślił, że prezydent przedstawił propozycję rozwiązań, która nie jest jeszcze projektem ustawy. Zaznaczył, że problem nie dotyczy tylko osób, które zaciągały kredyty denominowane albo indeksowane do walut obcych.

- To jest też problem sektora bankowego. Mam nadzieję, że sektor bankowy też do takiego przekonania dojdzie. Te rozwiązania, które zaproponowaliśmy, to kompromis między oczekiwaniami frankowiczów i interesem sektora bankowego - powiedział Łopiński.

Dodał, że przed złożeniem w Sejmie projekt zapewne będzie jeszcze konsultowany.

Pod koniec stycznia minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że Ministerstwo Finansów podtrzymuje, że możliwe będzie rozłożenie w czasie przez banki straty powstałej wskutek realizacji ustawy dotyczącej restrukturyzacji kredytów walutowych. KNF wysłała bankom ankiety w sprawie udostępnienia dodatkowych danych do oceny tego projektu. Komisja oceni projekt także w kontekście sytuacji sektora obciążonego innymi opłatami.

Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która ma określić skutki finansowe tej regulacji.

Zobacz też: Prezydencki projekt pomocy dla frankowiczów. 700 tys. odzyskanych mieszkań czy gigantyczne problemy banków

 

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Jozef644
88.156.116.* 2016-02-12 13:42
Kredyty w frankach to sposob na wyludzenie od polakow dodatkowych pieniedzy,banksterom juz bylo malo dotychczasowe lichwiarskich kredytow,to wzieli sie za oszustwo.Uwolnienie kursu franka nie nastapilo z dnia na dzien ,o czym wiedzieli nasi banksterzy na czele z Petru,a mimo to namawiali ludzi na kredyty w frankach.Wiedzieli o uwolnieniu kursu tej waluty co skutkowalo podniesieniem jej wartosci o kilka dziesiat procent .Bylo to przestepcze dzialanie w celu wyludzenia miliardow od kredytobiorcow, Dlaczego KOD nie protestuje w tej sprawie ???.Co do strat tych lichwiarzy to nie ma zadnych strat ,są tylko utarcone zyski lichwiarskie których się spodziewali po uwolnieniu franka.Jeszcze jedno gdyby kredytobiorcy dostali do reki franki to sytuacja wygladalaby inaczej,Mysle ze banki nawet nie possiadaly takiej ilisci frankow ,wiec moim zdaniem bylo to wielkie oszustwo,Ale banksterow to niewiele interesoqalo ze kredytobiorcy pojdą mieszkac pod most.Liczyl sie tylko ich dochod.
Maciej J
46.113.28.* 2016-02-11 13:08
"Posiadacze kredytów we frankach na własnej skórze odczuli ryzyko kursu walutowego.Dla zadłużonych złotych podobny efekt może mieć podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dodatkowe 5 punktów procentowych oznacza, że rata przeciętnego kredytu może wzrosnąć niemal o 900 zł." zrobią to samo ze złotowymi :) kolesiostwo trwa. Kilku Panów rządzi krajem i wami ... a ja siedzę i mówię "A babcia i dziadek mówili żeby brać kredyty w złotówkach :)" Hipokryci! Zamiast się integrować i wyjść na ulicę przeciw lobby bankowemu to siedzicie i czekacie.
Bartosz 75
83.28.6.* 2016-02-09 19:29
Panie Ministrze, setki tysięcy Polaków padło ofiarą zaplanowanej akcji zorganizowanej grupy przestępczej, pod nazwą zagraniczne banki w Polsce. O jakich i czyich utraconych korzyściach mówimy? Zagranicznej banksterki czy okradzionych przez banki Polaków? Niech Pan będzie poważny. Głosowaliśmy na Pana i Pana Prezydenta Dudę. Jeżeli nas wystawicie, nie zagłosujemy ponownie za 3,5 roku. Pamiętajcie o tym. 700 tysięcy polskich Rodzin okradziono za rządów PO/PLS. Ich Rodzimy i przyjaciele są z nimi. Razem jest nas grubo ponad kilka milionów głosów. Proszę o tym pamiętać.
Zobacz więcej komentarzy (73)