Notowania

pomoc dla frankowiczów
09.02.2016 07:08

Pomoc dla frankowiczów. Prezydencki minister: utracone korzyści banków można by rozłożyć w czasie

- Utracone korzyści banków związane z wejściem w życie rozwiązań dot. kredytów walutowych można by rozłożyć w czasie; pracujemy nad takim rozwiązaniem - zapowiada Maciej Łopiński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Utracone korzyści banków związane z wejściem w życie rozwiązań dotyczących kredytów walutowych można by rozłożyć w czasie. Pracujemy nad takim rozwiązaniem - zapowiada prezydencki minister Maciej Łopiński.

Łopiński wyraził nadzieję, że Komisja Nadzoru Finansowego w marcu - zgodnie z zapowiedziami - przedstawi skutki finansowe prezydenckiej propozycji dotyczącej kredytów walutowych.

Pytany, co jeśli KNF wskaże, że takie rozwiązanie zdestabilizuje sektor bankowy, odparł: - Zwracaliśmy się do KNF o przedstawienie realnych wyliczeń. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które spowodowałoby, że utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie.

Zaznaczył, że sprawa jest dyskutowana. - Część audytorów, część specjalistów od rachunkowości nie jest pewna, w jaki sposób tę operację zapisać księgowo, by być w zgodzie z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Współpracujemy ze specjalistami. Mam nadzieję, że to będzie do przeprowadzenia - powiedział minister.

Podkreślił, że prezydent przedstawił propozycję rozwiązań, która nie jest jeszcze projektem ustawy. Zaznaczył, że problem nie dotyczy tylko osób, które zaciągały kredyty denominowane albo indeksowane do walut obcych.

- To jest też problem sektora bankowego. Mam nadzieję, że sektor bankowy też do takiego przekonania dojdzie. Te rozwiązania, które zaproponowaliśmy, to kompromis między oczekiwaniami frankowiczów i interesem sektora bankowego - powiedział Łopiński.

Dodał, że przed złożeniem w Sejmie projekt zapewne będzie jeszcze konsultowany.

Pod koniec stycznia minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że Ministerstwo Finansów podtrzymuje, że możliwe będzie rozłożenie w czasie przez banki straty powstałej wskutek realizacji ustawy dotyczącej restrukturyzacji kredytów walutowych. KNF wysłała bankom ankiety w sprawie udostępnienia dodatkowych danych do oceny tego projektu. Komisja oceni projekt także w kontekście sytuacji sektora obciążonego innymi opłatami.

Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która ma określić skutki finansowe tej regulacji.

Zobacz też: * *Prezydencki projekt pomocy dla frankowiczów. 700 tys. odzyskanych mieszkań czy gigantyczne problemy banków

Tagi: pomoc dla frankowiczów, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz