Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Ukrainy. Juncker apeluje o pieniądze na inwestycje

0
Podziel się:

Jutro do Brukseli zjadą szefowie państw i rządów krajów UE, by debatować o dwóch sprawach. Pierwsza z nich to plan, który przewiduje zmobilizowanie w ciągu trzech lat 315 mld euro na inwestycje w Unii. Druga to wsparcie dla Ukrn

Pomoc dla Ukrainy. Juncker apeluje o pieniądze na inwestycje
(Anna Anagnostopulu/Money.pl)
bEUtYMYB

Dzień przed szczytem UE w Brukseli szef KE Jean-Claude Juncker zaapelował do państw członkowskich o środki na realizację planu inwestycyjnego oraz większą elastyczność w budżecie unijnym, by UE była w stanie pomóc Ukrainie.

Jutro do Brukseli zjadą szefowie państw i rządów krajów UE, by debatować o dwóch sprawach. Pierwsza z nich to przedstawiony przez Komisję Europejską plan, który przewiduje zmobilizowanie w ciągu trzech lat 315 mld euro na inwestycje w Unii. Druga to wsparcie w reformach Ukrainy, która według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego potrzebuje dodatkowych 15 mld dolarów pomocy, by zamknąć lukę w swoich finansach.

_ Unia i jej państwa członkowskie muszą dalej ułatwiać i wspierać prace rządu (ukraińskiego). Wyzwania przed jakimi on stoi są ogromne _ - napisał Juncker w wydanym w środę oświadczeniu adresowanym do przywódców państw członkowskich.

bEUtYMYD

Na początku tygodnia z podobnym apelem do UE zwrócił się w Brukseli premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zapewniał, że jego rząd zrobi wszystko, by wdrożyć reformy uzgodnione w umowie stowarzyszeniowej z UE, ale zaznaczył, że jego kraj potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby ustabilizować gospodarkę i sektor finansowy.

Problem w tym, że Unia już nadwyrężyła swoje finanse, udzielając pożyczek Ukrainie i teraz trudno jej znaleźć dodatkowe środki w budżecie. _ Margines (środków) na dodatkowe finansowanie w przyszłym roku jest mały. Jeśli w pełni wykorzystamy go na potrzeby Ukrainy, nie będziemy mieć nic na dodatkowe potrzeby, które mogą się pojawić w ciągu najbliższych dwóch lat _ - zauważył szef KE.

Juncker dodał przy tym, że rząd ukraiński nie jest w stanie sam zaspokoić swoich potrzeb finansowych, dlatego UE powinna odpowiedzieć na jego prośbę o dodatkowe 2 mld euro wsparcia. _ Kraje członkowskie będą musiały się do tego dołożyć i dać nam większą elastyczność w budżecie _ - oświadczył Juncker.

Do tej pory UE przekazała Ukrainie 1,36 mld euro tzw. pomocy makrofinansowej na ustabilizowanie sytuacji budżetowej. Zdaniem MFW, który przewiduje, że krajowi temu zabraknie 15 mld USD, jeśli środki te nie znajdą się w ciągu kilku tygodni, Ukrainie grozić będzie załamanie finansowe.

bEUtYMYJ

Juncker zachęca też przywódców unijnych do dołożenia się do Funduszu Inwestycji Strategicznych, który ma za zadanie przyczynić się do pobudzenia wzrostu gospodarczego w UE.

_ Wiele powiedziano w jaki sposób państwa członkowskie mogą dołożyć się do funduszu. Jest on samowystarczalny, ale - co oczywiste - jego wpływ będzie znacznie większy, jeśli państwa członkowskie dołożą się do niego. Kilka z państw zasygnalizowało, że może to zrobić. Teraz czekam na konkretne propozycje. Potrzebuję nie tylko słowa honoru, potrzebuję pieniędzy _ - podkreślił Juncker.

Jednym z krajów, które potencjalnie jest zainteresowany wpłatą do Funduszu Inwestycji Strategicznych jest Polska. Minister finansów Mateusz Szczurek zastrzegał jednak, że najpierw musi być jasne jak te środki będą kwalifikowane przy ocenie budżetów przez KE.

Juncker nie daje jasnej odpowiedzi w tej sprawie. Przypomina jednak, że sygnalizował zamiar zajęcia _ pozytywnego stanowiska _ wobec wkładów kapitałowych przez KE podczas oceny finansów publicznych państw członkowskich. _ Przedstawimy szczegółowe wytyczne w tej sprawie w styczniu _ - zapowiedział.

bEUtYMYK

Szef KE pisze też o projektach, które do tej pory zgłosiły państwa członkowskie w ramach przygotowań do realizacji planu inwestycyjnego. Przypomina, że nie będzie kopert geograficznych, czy sektorowych, a decyzje o tym, jakie projekty będą realizowane podejmować będą eksperci na podstawie technicznych przesłanek.

Projekty inwestycyjne w sprawie połączeń energetycznych zgłoszone przez Polskę znalazły się jednak wśród kilku przykładów, które Juncker uznał za interesujące.

KE ma przedstawić projekt w sprawie powołania Funduszu Inwestycji Strategicznych w styczniu. _ Liczymy na wasze wsparcie, aby szybko go przyjąć jeszcze na wiosnę _ - zwrócił się do przywódców szef KE.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUtYMYL
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m299467.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pomoc-finansowa-dla-ukrainy-arsenij-jaceniuk,106,0,1677674.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Arsenij Jaceniuk apeluje do Unii Europejskiej
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m328486.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/bedzie-kara-za-zaniedbania-resortu-rolnictwa,202,0,1673418.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będzie kara za zaniedbania resortu rolnictwa?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m328196.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/chcieli-calkowitego-zakazu-plastikowych-toreb,21,0,1671445.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chcieli całkowitego zakazu plastikowych toreb
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m327348.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dyscyplina-budzetowa-panstw-ue-juncker-nie,139,0,1666955.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Juncker zdecydował. Francja i Włochy bez kar
bEUtYMZe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)