Notowania

kraj
17.03.2017 12:15

Rafalska stawia na rodziny. "To priorytet"

Priorytety, to: stworzenie polskim rodzinom warunków zachęcających do podejmowania decyzji o rodzicielstwie; ograniczenie ubóstwa, szczególnie w rodzinach wychowujących dzieci - powiedziała minister pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Wszystkie priorytety polityki społecznej odnoszą się do rodziny - przekonywała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska otwierając w piątek Międzynarodowy Kongres Rodzin na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Podkreśliła, że tytuł jednego z wystąpień podczas konferencji oddaje to, co przyświeca jej stale w pracy - że rodzina jest w centrum polityki społecznej państwa. - To lapidarnie ujmuje kluczowe miejsce rodziny w działaniach podejmowanych przez władze państwowe - powiedziała minister.

Zaznaczyła, że wśród obecnych priorytetów polityki społecznej wszystkie zawierają odwołanie i odniesienie się do rodziny.

- Te priorytety, to: stworzenie polskim rodzinom warunków zachęcających do podejmowania decyzji o rodzicielstwie; ograniczenie ubóstwa, szczególnie w rodzinach wychowujących dzieci; wsparcie osób starszych, wspieranie ich aktywności, udziału w życiu społecznym i wsparcie osób niesamodzielnych oraz wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - wyliczyła.

Rafalska przypomniała, że podstawowym pierwsze skojarzenie, gdy mówi się o polityce rodzinnej są rodziny z dziećmi. - Dzieci są taką grupą, która w powszechnym odczuciu powinna być objęta szczególną ochroną - podkreślała nawiązując do trwającego od 1 kwietnia programu Rodzina 500 plus. Jak mówiła, wynika on z przekonania, że środki na wsparcie polskich rodzin stanowią inwestycję w kapitał ludzki, która da impuls do rozwoju kraju.

- Program wspiera też dzietność, przez likwidację finansowych barier utrudniających decyzje o powiększeniu rodziny - tłumaczyła. Zaznaczyła, że taki efekt ma już miejsce. - Będziemy czekali, żeby była tu tendencja wzrostowa i by utrzymywała się trwale - zaznaczyła.

- Rodziny, to nie tylko rodziny z dziećmi, to wszystkie osoby połączone więzią, dlatego szeroko rozumiana polityka rodzinna, to działania ukierunkowane na pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, a także grup wymagających szczególnej ochrony - osób starszych czy niepełnosprawnych - mówiła minister rodziny i pracy.

Obie te grupy potrzebują wsparcia finansowego i zwiększenia dostępu do usług opieki, pomimo że rodzinny chcą zajmować się osobami w takiej sytuacji - podkreślała, przypominając o działaniach rządu na rzecz osób starszych w ramach programu ASOS oraz Senior Plus na lata 2015-20. - Działania te dotyczą też wsparcia ich zaangażowania w życie społeczne - dodała.

Minister przypomniała, że do rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi kierowany jest rozpoczęty w tym roku program "Za życiem". - W ramach programu zaplanowałam wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych, m.in. w postaci opieki wytchnieniowej, pomocy asystenta rodziny, czy aktywizacji zawodowej, a także wsparcia rehabilitacji osób niepełnosprawnych" - wyliczała. Rozwijany jest system mieszkań chronionych i ośrodków rehabilitacyjno-opiekuńczych - dodała.

Tagi: kraj, rodzina, pap, mrpips, uksw, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2017

realista51...... do roboty pogonić to towarzystwo dzieciorobów

17-03-2017

ZofiaA dla emerytów eutanazja podnieśli najniższe emerytury o niecałe 10zł jak żyć za805złoszuści

17-03-2017

bogaczoby tak dalej, wiecej kasy dla patologii co pompuje brzuchy zeby miec kase na chlanie...

Rozwiń komentarze (125)