Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

II linia metra w końcu rozkwitnie. Ponad 2,6 mld zł z UE na inwestycje komunikacyjne

27
Podziel się:

Ponad 2,6 mld złotych, które miasto stołeczne Warszawa otrzyma od UE na dofinansowanie miejskich inwestycji komunikacyjnych, zostanie przeznaczonych na rozbudowę II linii metra, budowę nowych tras tramwajowych oraz przebudowę ul. Wał Miedzeszyński.

Ponad 2,6 mld zł z UE na inwestycje komunikacyjne.
Ponad 2,6 mld zł z UE na inwestycje komunikacyjne. (Alstom/materiały prasowe)
bEEIWVXF

We wtorek władze Warszawy podpisały kolejne umowy na dofinansowanie z Unii Europejskiej miejskich inwestycji komunikacyjnych.

Na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił, że dofinansowanie z UE służyć będzie poprawie jakości transportu miejskiego i jakości poruszania się po Warszawie.

- Jest to największa podpisywana w tym roku umowa o dofinansowanie - zaznaczył.

bEEIWVXH

-Te ponad 2,5 mld złotych to środki, które trafią przede wszystkim na budowę metra na Bródno i na Bemowo oraz środki, które trafią na realizację dwóch bardzo ważnych linii tramwajowych na Wilanów i na Gocław. A także na (...) przebudowę układu drogowego w południowej obwodnicy Warszawy w powiązaniu z Wałem Miedzeszyńskim - poinformował Olszewski.

Zdaniem prezesa Metra Warszawskiego Jerzego Lejka, dofinansowanie z UE "to bardzo ważne pieniądze dla rozwoju metra".

- Ta kwota, która zostanie uzyskana przez Miasto Stołeczne Warszawa na inwestycje 'metrowskie', zostanie przeznaczona na realizację kolejnego etapu rozbudowy drugiej linii metra - oświadczył.

Zobacz także: Zobacz także: Metro na świecie – tego mogłeś nie wiedzieć!
bEEIWVXN

Do obecnie budowanych stacji (trzech na Woli oraz trzech na Pradze-Północ i Targówku) dojdą trzy stacje na północy oraz dwie na zachodzie. Jak podkreślono w informacji prasowej, to 6 km nowej trasy. W ramach dofinansowania kupionych zostanie także 17 nowych pociągów metra.

Z kolei Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich, podkreślił, że Tramwaje Warszawskie dostaną z UE ponad 600 mln zł dofinansowania do budowy linii tramwajowej do Wilanowa i na Gocław, kupno 68 tramwajów i budowę zajezdni na Annopolu. "To ogromna, największa w Polsce inwestycja tramwajowa - zaznaczył.

Linia do Wilanowa będzie miała niemal 12 km długości i 18 przystanków. Jej trasa będzie prowadzić od Dworca Zachodniego ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., Rakowiecką, Belwederską i Jana III Sobieskiego do osiedli mieszkaniowych na dawnych polach wilanowskich.

bEEIWVXO

Tramwaje Warszawskie zaplanowały także budowę dwóch odgałęzień: ulicą J. Gagarina - na Sielce i św. Bonifacego - na Stegny. Projekt to także zakup 50 dwukierunkowych tramwajów.

Linia na Gocław o długości niemal 4 km, z ośmioma przystankami pobiegnie od al. J. Waszyngtona wzdłuż wschodniego brzegu Kanału Wystawowego, potem korytarzem al. Tysiąclecia, ul. gen. T. Bora-Komorowskiego i skończy się pętlą w okolicach Trasy Siekierkowskiej.

bEEIWVYi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Alan
4 lata temu
Dlaczego w Łodzi nic się nie robi? Codziennie stoję w korku ok 1 godz. Nie ma również autostrady do Kielc, Tarnowa i Rzeszowa.
My
4 lata temu
Skoro to jest dofinansowanie, to dlaczego W. Brytania musi oddawać Unii grube miliardy? Te wszystkie dofinansowania są na zasadzie pożyczek, które trzeba będzie kiedyś oddać. To wszystko to jedne wielkie oszustwo na którym korzystają politycy, bo zawsze z jakiejś inwestycji coś skubną, a Hania zaciera ręce znów coś skapnie, a My będziemy oddawać.
Adam
4 lata temu
Jestem z Białegostoku,,tak mniej więcej bywam ze 2 razy w miesiącu jestem w Wawie,,,To jeden wielki syf,metropolie większych krajów poradziły sobie z Tirami w centrum praktycznie,,mam w d.metro ,,potrzebna północna obwodnica...a tam cisza....po cholerę jadę przez Wawę ,jeśli ja chcę do Poznania..koszmar,,,W Moim mieście jest inaczej..ład porządek
bEEIWVYj
KkKk
4 lata temu
Skoro tekst dotyczy warszawy, dlaczego jest wykorzystane zdjęcie londyńskiego Overground'a?
Janusz
4 lata temu
Warto skorzystać z koniunktury i zbudować linię metra na Gocław - stacja początkowa czyli "Stadion" już jest.
...
Następna strona