Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firma z Izraela chce zainwestować w najgorszy polski port lotniczy

Spółka iHLS z Izraela chce przystąpić do ostatecznych negocjacji w sprawie nabycia części akcji Portu Lotniczego Radom. Ustalany jest już termin przylotu przedstawicieli firmy. To może być koło ratunkowe, bo pasażerowie rzadko widywani są na tym lotnisku. Służby specjalne prześwietliły już izraelską firmę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Port Lotniczy Radom)

- Dostaliśmy informację, że chcą przyjechać i rozmawiać o zakupie akcji. Cieszymy się, bo to dobrze rokuje dla naszego lotniska - powiedziała prezes Portu Lotniczego, Dorota Sidorko.

- Trudno teraz przewidywać jaki będzie efekt rozmów, dlatego z niecierpliwością czekam na wizytę potencjalnego inwestora. Te rozmowy będą kluczowe dla naszego lotniska - powiedział gazecie „Echo Dnia Radomskiego” prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

Port Lotniczy Radom jest uznawany za jedno z najgorszych przedsięwzięć gospodarczych ostatnich lat. Znalazł się na trzecim miejscu porażek ostatnich lat (po merlin.pl i Atlantic) wywiadowni gospodarczej Cribis.pl. Z roku na rok straty dynamicznie rosły.

- Najdroższe lotnisko na świecie, na którym obsługa jednego pasażera kosztuje ponad milion złotych - tym zdaniem Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki podsumował rok temu całą sytuację.

Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego w pierwszym półroczu bieżącego roku odprawiono tam zaledwie 2,7 tysiąca pasażerów. Dla porównania w drugim najmniej odwiedzanym przez klientów porcie lotniczym w Polsce, czyli „Olsztyn-Mazury” obsłużono w tym czasie 6,5 tysięcy, a na warszawskim Okęciu 5,6 miliona osób.

„Echo Dnia Radomskiego” przytacza słowa prezes spółki Doroty Sidorko sprzed kilku miesięcy, że izraelska firma IHLS dostała rok na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie zaangażowania swoich pieniędzy w radomskie lotnisko. Przez ten czas zapewniono jej prawo pierwokupu akcji.

Inwestycyjna porażka

Terminal pasażerski zakupiony został przez miasto w 2012 roku od Portu Lotniczego Łódź. Na budowę przeznaczono około 120 mln zł. Obecna powierzchnia terminala to 3 tysiące metrów kwadratowych, a droga startowa to 2000 m. Koszty utrzymania pochłoną w tym roku około 17 mln zł, czyli obsługa jednego pasażera kosztować może około 3 tysięcy złotych.

Pierwsze loty ruszyły we wrześniu ubiegłego roku, ale regularne od stycznia 2016 r. Dopiero od drugiego kwartału liczbę pasażerów można było liczyć w tysiącach.

Rozmowy z iHLS trwają już od sierpnia. Firma może zgodnie z przepisami kupić 49 procent akcji lotniska. Izraelczycy informowali, że chcą w Radomiu zainwestować 40 milionów euro. Okazuje się, że są zainteresowani sfinalizowaniem rozmów.

Radomski Port Lotniczy Radom potrzebuje pieniędzy na dokończenie budowy. Trzeba przedłużyć i wyremontować pas startowy, który powoduje, że lotnisko może mieć chwilowo tylko charakter lokalny. Do wybudowania jest też płyta postojowa. No i podtrzymać trzeba bieżącą działalność lotniska, które nic tylko przynosi straty.

Związki z Mosadem?

Jak podaje lokalny dodatek "Gazety Wyborcze" po medialnych doniesieniach, że potencjalny inwestor, spółka iHLS może mieć związki ze służbami bezpieczeństwa Izraela, Port Lotniczy Radom wystąpił, m.in. do ABW o sprawdzenie, czy nie będzie przeciwwskazań do zawarcia umowy z iHLS. - Odpowiedzieli nam, że nie, że tu chodzi wyłącznie o sprawy biznesowe - ujawniła gazecie Sidorko.

Zgłaszali się też inwestorzy, reprezentujący rząd Arabii Saudyjskiej. Zainteresowani byli wyłożeniem pieniędzy, aby utworzyć na radomskim lotnisku cargo, jednak spotkania były odwoływane.

Tagi: port lotniczy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2016

Były RadomianinHej włodarze Radomia, dajcie sobie spokój z tym lotniskiem. Posadzić do więzienia odpowiedzialnych za tak głupkowaty pomysł. Budujcie lepiej … Czytaj całość

21-11-2016

TomekPytanie pierwsze dlaczego Izralejczycy chcą zainwestować taką sumę ? Można domniemywać, że im się to opłaca. Pytanie drugie, dlaczego nam się nie … Czytaj całość

21-11-2016

RealistaZadnego wpuszczania do nas Mossadu. I tak panosza sie dzieki potulnym politykom, nawet z "suwerennego" PIS. Port lotniczy w Polsce zarzadzany … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (73)