Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Szykują nowy narodowy portal. Na początek TVP i PAP łączą siły

Szykują nowy narodowy portal. Na początek TVP i PAP łączą siły

Prezes Kurski chciałby zobaczyć nie tylko wielką telewizję, ale i portal. Na razie z braku środków może tylko o tym marzyć. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Prezes Kurski chciałby zobaczyć nie tylko wielką telewizję, ale i portal. Na razie z braku środków może tylko o tym marzyć.

O powstaniu portalu narodowego mówiło się od ponad roku. Zapowiedział go Krzysztof Czabański, czyli obecny szef Rady Mediów Narodowych. We wtorek jego start zapowiedziała Polska Agencja Prasowa oraz TVP. Nowy serwis ma łączyć treści produkowane przez obie firmy. Na razie jednak fajerwerków nie ma, bo i z pieniędzmi w mediach narodowych jest problem.

- Sądzimy, że i PAP, i TVP będą w stanie pokazać, że synergia technologiczna, redakcyjna i biznesowa pomiędzy Mediami Narodowymi jest możliwa i przynosi korzyści" - powiedział Artur Dmochowski, prezes PAP o nowej współpracy. Na początek PAP ma korzystać z wideo tworzonego przez Telewizję Polską.

Domosławski tłumaczy, że dzięki wspólnej platformie PAP i TVP, redakcje korzystające z serwisu będą mogły znacznie zmniejszyć koszty związane z produkcją własnych materiałów wideo, a użytkownicy internetu otrzymają szerszy dostęp do relacji z bieżących wydarzeń.

- Sądzimy, że skorzysta na tym cały rynek medialny - ocenił.

Zdaniem Dmochowskiego zmiany przyniosą także korzyści dla PAP i TVP. - Skorzystamy obustronnie: telewizja uzyska szerszy dostęp do użytkowników, będą również korzyści komercyjne, ponieważ te materiały będą opatrzone reklamami, a zatem będziemy z telewizją dzięki temu mieć dodatkowy przychód - wskazywał.

Członek Zarządu TVP Maciej Stanecki wskazywał na konferencji prasowej, że współpraca między PAP a TVP jest także "bardzo dobrym początkiem" do powstania wspólnego portalu Mediów Narodowych.

Zapowiedział, że Telewizja Polska będzie dostarczać klientom serwisu wideo PAP kilkadziesiąt materiałów dziennie i ponad tysiąc materiałów wideo miesięcznie. W serwisie PAP znajdą się fragmenty głównych programów publicystycznych i informacyjnych TVP, a także treści o charakterze sportowym, czy lifestylowym.

Stanecki podkreślił, że liczy także na zainteresowanie mediów treściami powstającymi w ośrodkach regionalnych TVP. - To jest zupełnie niewykorzystana szansa, to jest takie moje małe marzenie, żeby te treści faktycznie były szeroko dostępne: reportaże, relacje, czy po prostu informacje - zaznaczył.

- Dla nas to będzie dobra formuła, dzięki której poszerzamy zasięg naszych treści, zakładamy, że treści krótkie w najbliższej perspektywie zwiększą ten zasięg dwukrotnie - podkreślił.

Spełnia się idea PiS. Brakuje tylko Polskiego Radia

Pomysł na narodowy portal powstał już jakiś czas temu. W wizji Krzysztofa Czabańskiego zakładał, że będą go tworzyć: TVP, PAP oraz Polskie Radio. W najnowszej propozycji z tego ostatniego zrezygnowano.

– Bardzo duża część odbiorców korzysta już tylko z internetu. Te instytucje mają takie zasoby informacji i archiwa, że powinny być bardzo poważnym graczem na rynku internetowym – stwierdził wtedy ówczesny wiceminister. Dodał, że portal narodowy ma być konkurencją "dla Onetu i dla WP".

- Dzięki składce audiowizualnej będą one już miały solidny fundament finansowy - mówił o planach finansowania nowego podmiotu Czabański.

Na razie jednak składki nie ma. Zapomniano także o nowelizacji ustawy abonamentowej, więc TVP dalej musi żyć na kredyt. Współpraca PAP i TVP to więc raczej zalążek nowego narodowego internetu, niż rzeczywisty start nowej jakości w sieci. I dopóki Polacy nie zaczną płacić na media publiczne, to narodowego portalu na wielką skalę raczej nie będzie.

współpraca, pap, tvp, portal, artur domosławski, maciej stanecki, portal narodowy
Czytaj także
Polecane galerie
Szymus24cm
2017-09-19 16:43
Przeczytałem, teraz sobie zapalę żeby przetrawić atykuł na spokojnie. Palenie może niezdrowe ale strasznie to lubię
Szymus18cm
2017-09-19 16:35
Kończę papierosa, wiem że nie zdrowe ale strasznie to lubię i nadal nie wiem po co powstał ten artykuł. Palenie może niezdrowe ale strasznie to lubię
darek
2017-09-15 07:07
Może wreszcie będzie coś dla normalnych ludzi a nie tylko dla lewackich trolli jak WP
Pokaż wszystkie komentarze (88)