Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poszukiwani wspinacze są cali i zdrowi. Dobre wiadomośći z Nepalu

0
Podziel się:

Według nepalskiej policji w sumie 385 osób, w tym 180 cudzoziemców, zostało od środy bezpiecznie sprawdzonych z miejsc, gdzie zastała ich burza śnieżna.

Poszukiwani wspinacze są cali i zdrowi. Dobre wiadomośći z Nepalu
(PAP/EPA)
bFgdRNVh

Wszyscy poszukiwani wspinacze, w tym kilkudziesięciu cudzoziemców, którzy zostali uwięzieni wskutek burzy śnieżnej w nepalskich Himalajach, są cali - podało dziś źródło w Nepalu. Do 32 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych śnieżycy i lawin z początku tygodnia.

_ Oceniamy, że wszyscy pozostali wspinacze (którzy przebywali w rejonie Annapurny) są cali i zdrowi _ - powiedział Binay Acharya ze Stowarzyszenia agencji trekkingowych w Nepalu (TAAN), która organizuje akcje ratownicze. _ Nie otrzymaliśmy nowych wezwań o pomoc _ - dodał.

Według nepalskiej policji w sumie 385 osób, w tym 180 cudzoziemców, zostało od środy bezpiecznie sprawdzonych z miejsc, gdzie zastała ich burza śnieżna.

bFgdRNVj

Cali i zdrowi. Zobacz ocalonych w Nepalu wspinaczy

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/cali-i-zdrowi-zobacz-uratowanych-w-nepalu-wspinaczy-g795941.html)

Wśród 32 ofiar śmiertelnych tragedii na bardzo popularnej trasie trekkingowej wokół Annapurny (8091 metrów n.p.m.) oraz lawiny na Dhaulagiri (8176 metrów n.p.m.) są zagraniczni wspinacze, nepalscy przewodnicy górscy i tragarze. Według polskiego MSZ wśród ofiar jest trzech Polaków.

Jak pisze agencja AFP, tragedia w Himalajach zmusiła premiera Nepalu Sushila Koiralę, by ogłosił zamiar opracowania krajowego systemu ostrzegania. Wiceszef TAAN Keshav Pandey podkreślił, że Nepal nie posiada żadnego systemu ostrzegania wspinaczy przed złymi warunkami pogodowymi. _ Nie spodziewamy się tego rodzaju burz śnieżnych w październiku, ale nie mamy też żadnego systemu ostrzegania, który pozwoliłby się nam na nie przygotować _ - powiedział w rozmowie z AFP.

bFgdRNVp

Będąca przyczyną tragedii ostatnia gwałtowna zmiana pogody, wywołana przez cyklon Hudhud znad Zatoki Bengalskiej, była niespotykanym zjawiskiem w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego.

Czytaj więcej w Money.pl

bFgdRNVK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)