Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poszukiwanie pracy. Co robić, kiedy masz za wysokie kwalifikacje?

9
Podziel się:

Czasem sytuacja życiowa zmusza do szukania pracy poniżej kwalifikacji. Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. Wysyłamy setki CV, które zostają bez odzewu, wówczas coraz mocniej zniżamy loty, a i tak nie przynosi to efektów. Jak to zmienić?

Poszukiwanie pracy. Co robić, kiedy masz za wysokie kwalifikacje?
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Czasem sytuacja życiowa zmusza do szukania pracy trochę poniżej kwalifikacji. Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. Wysyłamy setki CV, które zostają bez odzewu, wówczas coraz mocniej zniżamy loty, a i tak nie przynosi to efektów. Jak to zmienić?* Wycofaj swoje CV *

Podstawowy błąd: wysyłanie milionów CV do działów HR. To prosta droga, by pójść w zapomnienie. Rekruterzy zaczynają od usuwania dokumentów nie pasujących do oferty. Kiedy mają ich dużo nie bawią się w sentymenty. Pierwsza oznaka zbyt wysokich kwalifikacji i podanie zostaje odrzucone. Jak to obejść, jeśli mamy za duże kwalifikacje? Trzeba trafić bezpośrednio do rekrutera i przekonać go, że nadajemy się idealnie na stanowisko, które ma do obsadzenia. Można napisać lub zadzwonić, ale lepiej wstrzymać się na tym etapie z wysyłaniem CV.

Sprzedaj to, czego potrzebuje pracodawca

Kiedy już dowiemy się wszystkiego, co zdołamy o firmie i stanowisku, musimy sobie wyobrazić, jak nasze kwalifikacje mogą się przydać pracodawcy.

- Musimy jasno zaznaczyć, w jaki sposób będzie mógł wykorzystać nasze umiejętności. Nie opowiadamy o tych kwalifikacjach, które nie mają zastosowania w przypadku danej pracy - tłumaczy Bartosz Struzik z serwisu Monster Polska.

CV skrojone na miarę

Wcześniej czy później, będzie będziemy musieli wysłać CV. Trzeba mocno dostosować je do potrzeb konkretnego ogłoszenia. Konstruujemy je tak, by podkreślić doświadczenie, które czyni nas atrakcyjnym dla nowego pracodawcy. Trzeba tylko uważać, by nie wyszła z tego karykatura. Skutecznym sposobem jest wypunktowanie umiejętności – te przydatne umieszczamy na górze listy i opisujemy bardziej szczegółowo.

Rozwiewamy wątpliwości

- Obiekcje pracodawców są zazwyczaj podobne: taki pracownik za szybko się znudzi, nie będzie zadowolony z płacy, natychmiast przeskoczy na nową posadę. Są przekonani, że kiedy tylko rynek się zmieni, stracą pracownika. Lepiej więc samemu podjąć te kwestie po podczas rozmowy – dodaje ekspert serwisu Monster Polska.

Trzeba być gotowym na pytanie: czy to nie będzie upokarzające pracować na stanowisku poniżej kwalifikacji? Warto tak poprowadzić rozmowę, by nie było wątpliwości, że uważamy, że żadna praca nie hańbi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Monster Polska
KOMENTARZE
(9)
rekruter
8 lat temu
a co to za stanowisko rekruter - młoda po studiach ,którzy wykupili rodzice za kase ? nie majaca zielone pojecia o pracy ?ty równiez sie zestarzejesz rekruterko a potem znajdzie sie jeszcze głupsza jak ty ,której posmakujesz :))
Veder@op.pl
8 lat temu
Znam ten ból po wieloletnich stanowiskach kierowniczych i menadzerskich pełen optymizmu wrocilem do kraju . Oh jak srogie bylo rozczarowanie . Dopiero po wpisaniu w CV nieco nizszych kwalifikacji zaczely dzwonic telefony ale co z tego jak to co oferują polscy dobrodzieje jestem w stanie wypracowac sam w kilka godzin tygodniowo. I tak zastanawiam sie albo idę do zawodówki by poprzeć fachową wiedzę papierem albo żegnam Polskę. Co tu wybrać?
kjkk
8 lat temu
te wszystkie rady pseudo doradcow maja jedna wade sa dostosowane do normalnych krajow np zachodnich a nie do Polski gdzie panstwo to republika bananowa a slabi nie maja zadnych szans w Polsce na godne zycie
jo44
8 lat temu
pitu pitu, stazyste z 20 letnim doswiadczeniem przyjme ...
Obywatel
8 lat temu
Już sobie wyobrażam 60-cio letniego żołnierza na poligonie 😂😂😂 no chyba że państwo będzie ich zwalniać ze służby po tym jak ich wykorzysta 😂😂😂