Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kołodziej
|

Brakuje rąk do pracy w handlu. Ile można zarobić?

269
Podziel się:

W branży handlowej to pracownicy dyktują warunki. Jak wynika z raportu pracuj.pl, aż 35 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę dotyczy właśnie tej branży, liczba ofert bije rekordy. O dobrego pracownika jest trudno, dlatego zarobić można nawet 4300 zł brutto. Dobry przedstawiciel handlowy może liczyć nawet na 5800 zł i 18 tys. zł premii.

Brakuje rąk do pracy w handlu. Ile można zarobić?
(LECH GAWUC/REPORTER)

W branży handlowej to pracownicy dyktują warunki. Jak wynika z raportu pracuj.pl, aż 35 proc. wszystkich ogłoszeń dotyczy właśnie tej branży, a liczba ofert bije rekordy. O dobrego pracownika jest trudno, dlatego zarobić można nawet 4300 zł brutto. Dobry przedstawiciel handlowy może liczyć nawet na 5800 zł i 18 tys. zł premii.

Specjaliści ds. handlu i sprzedaży są wciąż na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych pracowników, wynika z danych pracuj.pl . - Liczba ofert bije rekordy, ale jest to rynek mocno skategoryzowany i wyspecjalizowany - zauważa Konstancja Zyzik z Pracuj.pl.

W jakich branżach jest praca?

Jak wynika za danych tej firmy, najwięcej ofert pracy dla handlowców i sprzedawców oprócz branży handel i sprzedaż, pochodzi z: bankowości, finansów, ubezpieczeń, a także budownictwa i nieruchomości, przemysłu ciężkiego, przemysłu lekkiego czy produkcji dóbr szybkozbywalnych FMCG, a także z sektora IT.

Kandydaci do pracy muszą zatem dobrze znać branżę, do której aplikują. Takich często brakuje, a wolne etaty czekają. To oznacza, że szansę zyskują również ci, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia, w tym studenci i absolwenci.

Jakie [zarobki](https://finanse.wp.pl/zarobki-6121119003408001c)?

Praca czeka na ludzi zarówno w małych firmach, jak i wielkich przedsiębiorstwach, przy czym to te drugie płacą lepiej.

- Jak wynika z naszych danych w firmie zatrudniającej do 10 osób, specjalista ds. handlu i sprzedaży może liczyć na przeciętne zarobki brutto w wysokości 2 900 zł, ale już w firmie średniej czy dużej, przeciętna pensja może wynosić odpowiednio 4 100 zł i 4 300 zł brutto - twierdzi Artur Kobyliński, ekspert ds. płac w pracuj.pl.

Na najwyższe płace można liczyć w województwie mazowieckim - 4 300 zł brutto, wielkopolskim - przeciętnie 3 700 zł brutto i nieco mniej – ok. 3600 zł w dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim.

Zobacz również: * *Praca na wakacje dla najmłodszych. Kiedy i gdzie mogą pracować nieletni?

Najniższe zarobki są natomiast w woj. lubelskim czy opolskim. Tam bowiem widoczny jest najmniejszy popyt na pracowników ds. handlu i sprzedaży. W efekcie płace są niższe nawet o 1200 zł brutto niż na Mazowszu.

Jakie przeciętne zarobki oferują poszczególne branże, pokazuje poniższa grafika:

pracuj.pl

Przedstawiciel handlowy zarobi więcej

Osobną kategorią są przedstawiciele handlowi, oni bowiem muszą posiadać dodatkowe kompetencje.

Zgodnie z danymi serwisu zarobki.pracuj.pl, najniższe deklarowane zarobki brutto osiąga specjalista będący przedstawicielem handlowym w kategorii związanej z wyposażeniem domu i biura - to przeciętnie 3 800 zł brutto. Najwyższy deklarowany dochód osiąga przedstawiciel medyczny - 5 800 zł brutto.

Ponad 85 proc. przedstawicieli handlowych pracuje na etacie. Do ich pensji należy jeszcze doliczyć premie. Przeciętna premia wynosi około 1 000 zł miesięcznie, jednak najlepsi z nich potrafią wypracowywać tę kwartalną przekraczającą 18 000 zł brutto.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(269)
juru
7 lat temu
Firmy zapominają lub boją się osób niepełnosprawnych ale prawda jest taka że w Niemczech 80% osób niepełnosprawnych pracuje a w Polsce odwrotnie. To przecież potężny kapitał ludzki. Do tego istnieje dofinansowanie do szkoleń i przystosowania miejsca pracy i oczywiście mniejsza składka na PFRON. Myślę że to błąd wielu firm, że o nie wykorzystują tego kapitału.
Oskar
7 lat temu
Energia 4300? Na 20 ofert pracy jako inżynier energetyki dostałem oferte za podstawe prace na tasmie, pozdrawiam szkoły wyższe techniczne i przyszłych bezrobotnych
sedzia
7 lat temu
na prowincji to za 10 tysiaków nie da się wyżyć co oni piszą?
zed
7 lat temu
A na samym końcu Państwowe Ratownictwo Medyczne i numer alarmowy 112!!! 1800 na rękę!!!
wiem
7 lat temu
5000 zł czyli plus minus 1250 euro w niektórych krajach to najniższa pensja
...
Następna strona