Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Europa szuka pracowników. Zobacz, gdzie zarobisz najwięcej

86
Podziel się:

Okres wakacyjny sprzyja powstawaniu nowych miejsc pracy w przetwórstwie, hotelarstwie i gastronomii, a także w branży budowlanej.

Europa szuka pracowników. Zobacz, gdzie zarobisz najwięcej
(Kzenon)

Tokarz we Francji może zarobić 11 euro za godzinę, tynkarz w Belgii – 14, a monter mebli kuchennych w Niemczech nawet 15 euro. Stawki miesięczne wahają się od 1,4 tys. do 2,5 tys. euro – wynika z raportu Work Service.

Na rynku pracy sezonowej za granicą pojawiło się wiele propozycji dla wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem. Okres wakacyjny sprzyja powstawaniu nowych miejsc pracy w przetwórstwie, hotelarstwie i gastronomii, a także w branży budowlanej.

- Stawki w Niemczech, Belgii czy Francji mogą być nawet trzykrotnie lub czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Obecnie osoby, które podejmą pracę za granicą, mogą uzyskać zarobki od 1,4 tys. do 2,5 tys. euro na rękę, miesięcznie – mówi Marek Truskolaski, prezes zarządu Work Service Express.

Z analiz Work Service wynika, że najwięcej ofert zatrudnienia jest w sektorze budowlanym, ale pracy nie brakuje także w innych branżach. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy, a także osoby bez doświadczenia zawodowego. Zatrudnienie we Francji czy Belgii znajdą malarze, tynkarze, regipsiarze, cieśle szalunkowi, ale także spawacze i tokarze.

Na Islandii z kolei można znaleźć zatrudnienie przy rozbiórce konstrukcji betonowych, układaniu kostki brukowej, zalewaniu fundamentów i pracach ziemnych. W Niemczech natomiast pracę znajdą opiekunki do dzieci i osób starszych, a także monterzy mebli kuchennych i bagażowi na lotnisku.

AKTUALNE SEZONOWE OFERTY PRACY ZA GRANICĄ
Kraj Stanowisko/rodzaj pracy Godzinowe wynagrodzenie brutto (w euro)
FRANCJA Malarz od 9,67
Regipsiarz od 9,67
Cieśla szalunkowy 10 - 10,63
Spawacz/spawacz monter 9,67 - 10,50
Operator CNC/tokarz od 11,25
BELGIA Tynkarz od 14,12
Kafelarz od 14,12
Pakowacz od 11,69
ISLANDIA Pracownik do rozbiórki betonu od 11,27
Pracownik ziemny/brukarz od 11,27
Cieśla szalunkowy od 12,32
NIEMCY Opiekunka 8,5 - 9
Bagażowy od 10,55
Monter mebli kuchennych od 15
Brygadzista od 10
Źródło: Work Service Express, Work Service International

- Oprócz atrakcyjnych zarobków, pracownik może liczyć na premię na zakończenie zlecenia, dodatkowe wynagrodzenie za znajomość języka, a także zakwaterowanie czy zwrot kosztów dojazdu. Co więcej, pojawiają się ciekawe kierunki wyjazdu, bo pracę można podejmować choćby na Islandii, która do tej pory kojarzona była głównie z kierunkiem wyjazdów wakacyjnych – dodaje Truskolaski.

Aby jednak dostać pracę u zagranicznego pracodawcy trzeba spełnić określone warunki. Najważniejszym kryterium jest kilkuletnie, udokumentowane doświadczenie zawodowe.

W zależności od rodzaju pracy, potrzebne będą również przynajmniej komunikatywna znajomość języka, a także zaangażowanie i motywacja do pracy.

Im bardziej specjalistyczne zajęcie, tym wyższe kwalifikacje i konkretne umiejętności są wymagane. U osoby, która będzie chciała zatrudnić się jako spawacz czy operator CNC/tokarz, mile widziane będą certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające konkretne umiejętności. W pracach budowlanych ważna jest także kondycja fizyczna.

Na rynku dostępne są oferty kilkumiesięczne, ale cześć propozycji daje możliwość zatrudnienia na stałe w danym kraju.

Jak wynika z raportu, z tymczasowych ofert pracy za granicą w okresie wakacji najczęściej korzystają osoby młode i mobilne, które są dopiero na początku swojej drogi zawodowej. Dla wielu z nich wyjazd na saksy to jednorazowa przygoda, ale coraz częściej stanowi również początek długotrwałej emigracji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Magda66
7 lat temu
Poki co wyjezdzam z tml professional na prace sezonowa bo taka forma zarobku mnie satysfakcjonuje, ale nie ukrywam, ze mysle o wyjezdzie na stale do Niemiec po studiach.
Wojtek
7 lat temu
Ja wyjechałem jako murarz do Belgii z ensila group. Byłem tam legalnie zatrudniony, polecam te agencje bo oferuje wysokie wynagrodzenie.
Dr
8 lat temu
Podajecie stawki w euro, ok, ale ,, tam" też trzeba jeść i gdzieś spać i jakoś się przemieszczać. To nie jest tak, że wszystko co zarobisz wysyłasz do kraju.
charles
8 lat temu
Podajcie miejsca i kraje gdzie pracę może znaleźć Polak wykształcony, a nie prosty fizyczny robol ? Nie wskażecie takiego kraju, bo na kierownicze stanowiska i najlepiej płatne etaty to oni mają swoich, miernych, kiepskich ,ale swoich. A to nie każdego interesuje, bo jak jest dobry o powinien być zatrudniony tak nakazuje logika. Ale za zachodzie logika jest pokretna i niewiele ma wsopólnego z ekonomią. Tybylec nigdy nie będzie cięzko orał fizycznie, od tego są niewolnicy z Europy Środkowej i to za pensję niewolniczą.Mogą być nawet z tytułem doktora.
wiklik
8 lat temu
I co ? Znowu wysyłają nas do pracy za granicę . A podobno w Polsce jest ogromny niedobór rąk do pracy . Ostatnio GUS podawał takie optymistyczne dane . To jak w końcu jest z tą pracą u nas ?
...
Następna strona