Notowania

Europa szuka pracowników. Zobacz, gdzie zarobisz najwięcej

Okres wakacyjny sprzyja powstawaniu nowych miejsc pracy w przetwórstwie, hotelarstwie i gastronomii, a także w branży budowlanej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kzenon)

Tokarz we Francji może zarobić 11 euro za godzinę, tynkarz w Belgii – 14, a monter mebli kuchennych w Niemczech nawet 15 euro. Stawki miesięczne wahają się od 1,4 tys. do 2,5 tys. euro – wynika z raportu Work Service.

Na rynku pracy sezonowej za granicą pojawiło się wiele propozycji dla wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem. Okres wakacyjny sprzyja powstawaniu nowych miejsc pracy w przetwórstwie, hotelarstwie i gastronomii, a także w branży budowlanej.

- Stawki w Niemczech, Belgii czy Francji mogą być nawet trzykrotnie lub czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Obecnie osoby, które podejmą pracę za granicą, mogą uzyskać zarobki od 1,4 tys. do 2,5 tys. euro na rękę, miesięcznie – mówi Marek Truskolaski, prezes zarządu Work Service Express.

Z analiz Work Service wynika, że najwięcej ofert zatrudnienia jest w sektorze budowlanym, ale pracy nie brakuje także w innych branżach. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy, a także osoby bez doświadczenia zawodowego. Zatrudnienie we Francji czy Belgii znajdą malarze, tynkarze, regipsiarze, cieśle szalunkowi, ale także spawacze i tokarze.

Na Islandii z kolei można znaleźć zatrudnienie przy rozbiórce konstrukcji betonowych, układaniu kostki brukowej, zalewaniu fundamentów i pracach ziemnych. W Niemczech natomiast pracę znajdą opiekunki do dzieci i osób starszych, a także monterzy mebli kuchennych i bagażowi na lotnisku.

AKTUALNE SEZONOWE OFERTY PRACY ZA GRANICĄ
Kraj Stanowisko/rodzaj pracy Godzinowe wynagrodzenie brutto (w euro)
FRANCJA Malarz od 9,67
Regipsiarz od 9,67
Cieśla szalunkowy 10 - 10,63
Spawacz/spawacz monter 9,67 - 10,50
Operator CNC/tokarz od 11,25
BELGIA Tynkarz od 14,12
Kafelarz od 14,12
Pakowacz od 11,69
ISLANDIA Pracownik do rozbiórki betonu od 11,27
Pracownik ziemny/brukarz od 11,27
Cieśla szalunkowy od 12,32
NIEMCY Opiekunka 8,5 - 9
Bagażowy od 10,55
Monter mebli kuchennych od 15
Brygadzista od 10
Źródło: Work Service Express, Work Service International

- Oprócz atrakcyjnych zarobków, pracownik może liczyć na premię na zakończenie zlecenia, dodatkowe wynagrodzenie za znajomość języka, a także zakwaterowanie czy zwrot kosztów dojazdu. Co więcej, pojawiają się ciekawe kierunki wyjazdu, bo pracę można podejmować choćby na Islandii, która do tej pory kojarzona była głównie z kierunkiem wyjazdów wakacyjnych – dodaje Truskolaski.

Aby jednak dostać pracę u zagranicznego pracodawcy trzeba spełnić określone warunki. Najważniejszym kryterium jest kilkuletnie, udokumentowane doświadczenie zawodowe.

W zależności od rodzaju pracy, potrzebne będą również przynajmniej komunikatywna znajomość języka, a także zaangażowanie i motywacja do pracy.

Im bardziej specjalistyczne zajęcie, tym wyższe kwalifikacje i konkretne umiejętności są wymagane. U osoby, która będzie chciała zatrudnić się jako spawacz czy operator CNC/tokarz, mile widziane będą certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające konkretne umiejętności. W pracach budowlanych ważna jest także kondycja fizyczna.

Na rynku dostępne są oferty kilkumiesięczne, ale cześć propozycji daje możliwość zatrudnienia na stałe w danym kraju.

Jak wynika z raportu, z tymczasowych ofert pracy za granicą w okresie wakacji najczęściej korzystają osoby młode i mobilne, które są dopiero na początku swojej drogi zawodowej. Dla wielu z nich wyjazd na saksy to jednorazowa przygoda, ale coraz częściej stanowi również początek długotrwałej emigracji.

Tagi: praca sezonowa, praca za granicą, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2016

DDRkaA nie ma nic dla politykow i urzedasow, zeby na siebie zarobili???? Tylko ludzi wysylaja na saxy a potem lapy wyciagaja po podatki!!!!! Pasozyty … Czytaj całość

31-07-2016

bogusHaha praca tymczasowa, beka, 3-4 miesiece pracy w roku i bujaj się. Wolę w ojczyźnie zarobić 3tys ale praca na stałe i jestem u siebie!!!

31-07-2016

JanuszA wszystko to co mamy czyli wielkie gówno zawdzięczamy całej ekipie złodziei z PO_PSL rządzących 8 lat na czele z Tuskiem i Piechocińskim. Jesteśmy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (86)