Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Pracownicze Plany Kapitałowe niezgodne z Konstytucją. Prawnicy podnieśli alarm

166
Podziel się

Ustawa o PPK w obecnym kształcie może być niekonstytucyjna – ostrzega Rządowe Centrum Legislacji. Według nich nowy projekt zupełnie ignoruje zgłoszone przez nich poprawki.

Pracownicze Plany Kapitałowe niezgodne z Konstytucją. Prawnicy podnieśli alarm
(Radek Pietruszka)
bCYByxNN

Ustawa o PPK w obecnym kształcie może być niekonstytucyjna – ostrzega Rządowe Centrum Legislacji. Według ekspertów nowy projekt zupełnie ignoruje zgłoszone przez nich poprawki.

Prawnicy z RCL zwracają uwagę, że nowa wersja ustawy zawiera przepisy, które „potencjalnie mogą prowadzić do naruszenia zasady równego traktowania wyrażonego w art. 32 Konstytucji RP” - pisze "Puls Biznesu". Mówi on, że wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany, z jakiejkolwiek przyczyny, w życiu politycznym, społecznym czy gospodarczym.

Dlatego ekspertów z RCL zastanawiają przywileje, które ustawa daje PFR TFI. Projekt daje im pozycję „wyznaczonej instytucji finansowej”. RCL zaznacza, że będą one miały dalej idące uprawnienia od pozostałych graczy, mimo iż nie spełniają wymogów odpowiedniego doświadczenia i wysokości kapitału zakładowego.

bCYByxNP

Pracownicze Plany Kapitałowe. Program może dotyczyć 10-11 mln Polaków

To nie wszystko. RCL wskazuje, że niekonstytucyjny może być także termin wejścia w życie projektowanych rozwiązań w sferze finansów publicznych (jest to lipiec 2020 r.) oraz wyłączenie z opłaty powitalnej w wysokości 250 zł uczestników PPK, których umowy zawarte będą po 31 grudnia 2020 r.

W sprzeczności z ustawą zasadniczą może być także przyznanie prawa do wnoszenia pozwów zbiorowych w sprawach wynikających z umów o prowadzenie i zarządzanie PPK. Takiej możliwości nie przewidują bowiem regulacje o innych zabezpieczeniach emerytalnych, tj. IKE, IKZE i PPE.

bCYByxNV

Przepisy o PPK będą wchodzić w życie stopniowo. Pierwsze – już od stycznia 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYByxOq
KOMENTARZE
(166)
emeryt
2 lata temu
Oni i tak to uchwalą, a Przybłędzka z kolesiami z TK przy kawie i ciasteczkach to przyklepie, bo oni mają Konstytucję w "głębokim poważaniu", czyli w ...
justab
2 lata temu
Już nie da się patrzeć na mordę tego bankstera MM.
Jolanta
2 lata temu
Następny bubel prawny do kolekcji?To norma dla nich!
bCYByxOr
obyw. II sort...
2 lata temu
Mateo brał kasę z Get B!!!!!!!!!! Wie co tam śmierdzi. Amnezja ogólna.
borysek
2 lata temu
Ci nieudacznicy nie umieją uchwalić porządnej ustawy u nich jest to standard będzie kolejne zwycięstwo ogłoszone przez premiera.
Najnowsze komentarze (166)
ZAPYTEK z Pol...
2 lata temu
Nie lepiej znowelizować ustawę o OFE ?
Wrażliwy BYŁY...
2 lata temu
Plany to dalsze mieszanie w z OFE i tyle w temacie
Lolita
2 lata temu
...a kto ma to porządnie zrobić, jak tam sami z awansu "społecznego" tak jak było za Gomułki.
jak wróble bę...
2 lata temu
to wtedy będę mógł wziąć pieniądze z OFE.
Solon
2 lata temu
Dać małpie brzytwę....
fw
2 lata temu
Spokojnie. To się wszystko WPISZE DO KONSTYTUCJI. Razem z 500plus i przewodnią siłą Partii. Partii PiS oczywiście.
Ala
2 lata temu
Moja znajoma pracowała 40 lat, wstając o 3 w nocy by dojechać do piekarni. Obliczyli jej 1300 zł emerytury. Obok mieszka dziewczyna w budynkach socjalnych. Nigdy nie pracowała, rozdaje po sasiadach żywność z MOPsu, "bo juz nie może na te serki patrzeć" Ma wiecej kasy niż pracująca ciężko znajoma. Będzie miała porównywalna z nią emeryturę minimalną. PO CO PRACOWAĆ?
Kaśka
2 lata temu
Nie wierzę w żadną emeryturę. Maja rację ci, którzy korzystają z różnych świadczeń, które daje państwo i odpoczywają nie pracując. Pracuję 25 lat a emeryturę szacują mi głodową. KOBIETY odpoczywajcie ile możecie.
bCYByxOj
A731
2 lata temu
Skoro wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, to dlaczego pOSŁY, mundurowi, generalicja, rolnicy, prokuratura, BOROWCY czy też jakoś inaczej mają naliczane EMERYTURY ZUPEŁNIE OD CZAPY NIE PŁACĄC ANI ZŁOTÓWKI SKŁADEK PRZEZ CAŁY KRÓTKI CZAS ZATRUDNIENIA????? KTO WIDZIAŁ NORMALNEGO PRACOWNIKA PRZECHODZĄCEGO W STAN SPOCZYNKU W WIEKU 41 LAT Z EMERYTURĄ 10.000,00 ZŁ???????????????????????????
A co z DOD.ST...
2 lata temu
Zdarza się tak, że pracownik z dwudziestoletnim stażem otrzymuje minimalne wynagrodzenie, w którego skład wchodzi również dodatek za wysługę lat. Równocześnie przyjmowany nowy pracownik na takim samym stanowisku z niskim stażem pracy musi otrzymać co najmniej minimalne wynagrodzenie. W rezultacie dodatek za wysługę lat nie spełnia swojej funkcji, gdyż obydwie osoby w efekcie dostają to samo wynagrodzenie. Rodzi to skutki w postaci niesprawiedliwości społecznej i nierówności wobec prawa dla pracowników z dłuższym stażem pracy. Zwiększające się minimalne wynagrodzenie ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września każdego roku prowadzi do zrównania płac bez względu na staż pracy. Jest to czynnik demotywujący dla pracowników z długoletnim stażem pracy. Dodatek stażowy powinien być gratyfikacją za długoletnią pracę. Czy w Polsce powinno tak być, że po 30 latach pracy nie zarabia się najniższej krajowej?
mark
2 lata temu
40+ lat pracy,płaconych składek ZUS,a nie smiesznego KRUS ,wiek 60+ =śmietnik,bez zdrowia,pracy,bez żadnych środków do życia do 65 roku .Tak wygląda dziś człowiek w Polsce.Wszystkie rządy pamiętają o takich ludziach pół roku przed wyborami ,potem następuje zanik pamięci .Ta dziwna choroba panuje już od SLD,PO a teraz PIS.I to jest dramat .Nigdzie tak nie jest traktowany człowiek z takim stażem pracy,wypracowanym kapitałem.Wniosek z tego prosty ,w interesie rządy zus jest to,aby tacy ludzie przenosili sis 2 m. pod ziemie ,a ich wypracowanym kapitałem ma się kto zaopiekować np.Rydzyk,czy Misiewicze.
TK53
2 lata temu
Dlaczego w przypadku samo zatrudnienia czy prowadzonej działalności gospodarczej do wysokości emerytury nie jest brane pod uwagę ilość odprowadzonego podatku do budżetu.Obecnie czy odprowadzasz kilka set tyś zł czy tylko kilka zł emerytury jednakowe.Kiedy wreszcie ktoś to policzy że państwu to się opłaci i obywatel chętniej będzie odprowadzał podatek dochodowy.
Iwona
2 lata temu
PIS zabiera dla swoich celów. Tylko i wyłącznie
dde
2 lata temu
PIS ignoruje wszystkich a zwłaszcza tych mądrzejszych od niego.... potem mamy takie szopki jak z ustawą o IPN, z PPK jest to samo. Morawiecki obiecał koleżkom że znajdzie środki na powiększenie obrotów na giełdzie i mamy PPK - LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ OMAMIĆ- PIS NIGDY NIE ZROBI NIC DLA ZWYKŁYCH POLAKÓW oni mają zobowiązania powyborcze Rydzyk już opływa w luksusach od rządowych dotacji a szykują się kolejne... Split Payment ma za zadanie zniszczyć małe firmy blokując ich płynność finansową a banki będą zarabiać udzielając kredytów obrotowych- czy to nikogo nie zastanawia - przecież Morawiecki pracował w banku.....
...
Następna strona